Інвестиції в ОВДП: чому зростає популярність цього фінансового інструменту

І чому збільшилася доходність первинних розміщень ОВДП у нацвалюті

Фото Shutterstock

З того моменту, коли публічні особи стали оприлюднювати свої статки, ЗМІ багато на що звертають увагу у деклараціях багатих українців. Зокрема, на частку інвестованих коштів у державні ОВДП (облігації внутрішньої державної позики).

Чому останнім часом інвестиції у ОВДП набрали таких обертів та, з врахуванням сучасного стану, у якому знаходиться фондовий ринок України, стали одним з найпривабливіших інвестиційних інструментів, розповіла Mind аналітик ICF Legal Service Ірина Мягка.

За даними з різних джерел, за 2017 рік українці вклали у ОВДП 1,47 млрд грн та, переважно, купували валютні облігації (80% від загального портфеля).

У січні 2018 року правління НБУ прийняло рішення підвищити рівень облікової ставки до 16% річних. Як наслідок – зросла середньозважена вартість гривневих ресурсів на міжбанківському ринку та доходність первинних розміщень ОВДП у національній валюті за всіма строками. Слід зауважити, що зростання доходності сприяло підвищенню попиту на ці цінні папери також і серед нерезидентів.

В чому секрет популярності ОВДП

У чому інвестори вбачають переваги

Доходність. За даними агентства Thomson Reuters, український індекс ставок за депозитами фізичних осіб у відсотках річних станом на 16 березня 2018 року має наступний вигляд:

Період, місяці Грн, % $, % Євро, %
3 13,60 2,31 1,38
6 14,28 3,05 1,75
9 14,07 3,17 2,20
12 14,23 3,53 2,29

Що стосується відсоткової ставки за облігаціями ОВДП, які випускаються Міністерством фінансів України, то на торгах УБ (Української біржі) зустрічаються лоти з доходністю до погашення біля 19% у гривні та 5% у доларах. 4% у доларах та 2,7% у євро у звичайному ході торгів станом на 19 березня 2018 року. Облігації випускаються номіналом у 1000 одиниць відповідної валюти. Виплата купонних доходів також залежить від номіналу валюти. Наприклад, власники деяких ОВДП, що номіновані у доларах, при погашенні отримає на рахунок безпосередньо долари, а деяких – гривню, але за поточним курсом долара (в залежності від випуску). 

Інвестиції у ОВДП: чому зростає популярність цього фінансового інструменту
Інвестиції у ОВДП: чому зростає популярність цього фінансового інструменту

Оподаткування. Тут достатньо сказати, що дохід за облігаціями не оподатковується податком на доходи фізичних осіб. Фактично, лише військовим збором. Саме ця перевага, надана державою, на сьогодні і забезпечила такий потік інвесторів.

Крім того, за облігаціями існує 100%-ва гарантія від держави на повернення коштів.

Ліквідність. Тут також інвестор має вибір: тримати облігації до кінця строку або ж продати їх на вторинному ринку. 

Процедура. Не дивлячись на таку привабливість для інвестора, купувати облігації має сенс з метою довгострокових інвестицій та з наміром придбати великі обсяги лотів. У цьому випадку витрати на відкриття рахунку у цінних паперах та комісійні брокера більш ніж виправдовують себе. Та не дивлячись на це, найбільший попит в Україні мають великі портфелі ОВДП: від 1 млн (незалежно від валюти).

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS