Крива зрілості: які переваги отримає бізнес від ІТ-трансформації

Як вивільняти ресурси, аби перенаправити їх на розвиток і перспективні проекти

Фото: pixabay.com

«Трансформуйся або помри» – слоган не тільки популярний, але і правдивий. Для ІТ-фахівців очевидна необхідність у технологічних перетвореннях. Інша справа – бізнес, адже трансформація вимагає від нього додаткових ресурсів, зусиль і витрат, причому вже зараз, а плоди з'являться тільки в майбутньому. Mind звернувся до маркетинг-менеджера DELL EMC у Північно-Східній Європі Андрія Сівенюка з проханням розповісти про переваги, які дає бізнесу ІТ-трансформація.

В Україні, на жаль, ще не всі підприємці звертають належну увагу на такий показник, як сукупна вартість володіння або вартість життєвого циклу закупівель і обладнання. Почасти тому може лякати сама перспектива ІТ- та цифрової трансформації, що вимагає вкладень в оновлення інфраструктури, технологічного парку, навчання і зарплат персоналу. Водночас альтернативи трансформації немає. Технології стрімко прогресують, набагато вищими темпами, ніж це було 30–40 років тому. Світ прискорюється, і встигнути за змінами може лише той, хто готовий вже зараз адаптуватися і перетворюватися.

Провідні світові компанії чудово усвідомлюють цей факт, про що свідчать результати недавнього дослідження «ESG 2018: Крива зрілості ІT-трансформації» (ESG 2018 IT Transformation Maturity Curve)*, проведеного компанією Enterprise Strategy Group (ESG) за підтримки Dell EMC та Intel. Так, 96% учасників опитування, що лягло в основу цього дослідження, вже почали впроваджувати заходи з цифрової трансформації, і вони відзначають тісний взаємозв'язок цих заходів з ІТ-трансформацією.

Терміни. Щоб не виникло плутанини в термінах ІТ-трансформації та цифрової (digital) трансформації, пояснимо різницю. Вони звучать дуже схоже, іноді їх плутають і використовують як синоніми. Але ІТ-трансформація стосується модернізації базової технологічної інфраструктури. Бізнес вважається більш ІТ-трансформованим, якщо пішов від жорстких і важкодоступних технологій, замінивши їх більш швидкими, ефективними, масштабованими, економічними і автоматизованими. А цифрова трансформація можлива в цифрову економіку, коли «розумні» пристрої, підключені сенсори і цифрові інсайти створюються і спрямовуються на те, щоб вийти за межі інновацій, перевищити темпи зростання конкурентів і «підірвати» звичне середовище.

Таким чином, ІТ-трансформація служить таким собі базисом та інструментарієм для впровадження цифрових перетворень, які, у свою чергу, дозволяють вивільняти ресурси, перенаправляючи їх на розвиток і на перспективні проекти.

Впровадження інновацій. Останню тезу підтвердило дослідження ESG: успішно трансформовані бізнеси направляють на 17% більше від своїх ІТ-бюджетів на інновації.

Час. Також вони легше варіюють завданнями для своїх ІТ-фахівців, вивільняючи їх дорогі робочі години для участі в стратегічному плануванні та складних розробках.

Кривая зрелости ІT-трансформации

Не секрет, що зарплати ІТ-фахівців – це досить серйозна стаття витрат для компанії, тому так важливо використовувати їх робочі години раціонально. Однак вигода від впровадження перетворень не обмежується.

Прибуток. Прибуток – ось ключовий показник успіху будь-якого бізнесу, і він також збільшується завдяки впровадженню перетворень. Трансформовані компанії, що брали участь у дослідженні, вдвічі частіше перевищують свої цільові показники з прибутку порівняно зі своїми конкурентами, які перебувають на більш ранніх стадіях перетворень.

Загалом у моделі ESG виділяють чотири стадії трансформації:

Кривая зрелости ІT-трансформации

Як видно на графіку, порівняно з минулим роком застарілих підприємств стало менше (6%), коли ESG проводила аналогічне дослідження. Приріст по трансформованих компаніях не назвеш значним – лише 1%. Однак явно простежується загальна позитивна динаміка: збільшилася кількість компаній, що розвиваються, а також тих, що прогресують. Тобто можна говорити про тренд і про усвідомлення бізнесом тих переваг, які дає йому ІТ-трансформація.

Конкурентоспроможність. Серед таких переваг вже згадувалися прибуток та варіювання робочим часом дорогих ІТ-фахівців. Третя перевага – конкурентоспроможність. Адже якщо ваша компанія не впроваджує інновації, це зовсім не означає, що й інші цього не роблять. Отже той, хто швидше перетворюється, той і виграє конкурентну боротьбу. Швидкість має значення.

Кривая зрелости ІT-трансформации

За даними дослідження, компанії, що трансформувалися, у 22 рази частіше обходять своїх конкурентів, виводячи на ринок нові продукти і послуги. А також втричі частіше завершують роботу над проектами достроково.

Крім цього, впровадження нових технологій дає більше можливостей для роботи з даними і їхнього аналізу. Важко переоцінити важливість напрямків Data Analytics у бізнесі і навіть у політиці (у світлі виборів у США, коли одним з факторів успіху нинішнього президента США стала грамотна робота з даними). Так ось, компанії, що трансформувалися, у 18 разів частіше приймають рішення, ґрунтуючись на аналізі даних, причому роблять це краще і швидше порівняно зі своїми конкурентами, які перебувають на більш ранніх стадіях ІТ-трансформації.

Кривая зрелости ІT-трансформации

При цьому 81% респондентів визнає, що без впровадження ІТ-трансформації вони були б менш конкурентоспроможними. Уточнимо, що в торішньому дослідженні таких було 71%, тобто за рік показник виріс на 10%, отже, зростає число фахівців, які усвідомлюють, що іншого варіанту, ніж трансформація, немає.

Економія. ІТ-трансформація дає можливість заощадити. Ті компанії, які вийшли на найвищу, четверту, стадію трансформації, витрачають на 31% менше на критично важливі для бізнесу додатки. Крім того, у них на 14% більше ІТ-проектів, які вони виконали, витративши менше запланованого бюджету. Якщо накласти ці дані на дані того ж дослідження про те, що трансформовані організації у 16 разів частіше отримують проекти, пов'язані з просунутими цифровими перетвореннями, цінність цієї економії збільшується ще сильніше. Адже йдеться про можливість вкладати менше ресурсів у цікаві і вигідні проекти.

Отже, резюмуючи, можна відзначити чотири ключові переваги, які дає бізнесу ІТ-трансформація, згідно з даними дослідження ESG: інноваційність, прибутковість, конкурентоспроможність і економія. Шлях перетворень важко назвати легким. Однак дослідження ESG показують, що ті компанії, які вже вийшли на стадію трансформування, зуміли домогтися вагомих бізнес-результатів, зазначає віце-президент з досліджень ESG Джон МакНайт (John McKnight). За його словами, ідея ІТ-трансформації все частіше знаходить відгук у бізнесу. І вже не тільки ІТ-фахівці, а й керівництво компаній визнає її критичне і стратегічне значення.

У світі явно простежується тренд на ІТ-перетворення. Тут в України теж є шанси вирватися вперед і реалізувати свій потенціал в оновленому цифровому світі.

*Дослідження, спонсорами якого виступили Dell EMC і Intel, проводилося дослідницькою компанією ESG у період з 19 вересня по 6 листопада 2017 року. Під час дослідження інтернет-опитування пройшли 4000 ІТ-фахівців вищої ланки, ІТ-директорів та ІТ-фахівців, які беруть участь у прийнятті рішень. Респонденти представляли корпорації, великі компанії середнього бізнесу (midmarket) з 16 країн світу, а саме: США, Австралії, Бразилії, Канади, Китаю, Франції, Німеччини, Гонконгу, Індії, Італії, Японії, Мексики, Нідерландів, Нової Зеландії, Росії та Великобританії. Компанії представляли широкий спектр галузей промисловості.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS