Представники зашифрованої системи обміну повідомленнями Telegram подали позов проти компанії Lantah Limited Liability Company, зареєстрованої згідно із законами штату Флорида, США, яка у лютому 2018 року заявила про намір створити криптовалюту під назвою Gram. Справа в тому, що слово Gram вже використовується, і це – криптовалюта на основі розроблюваної блокчейн-платформи Telegram Open Network, або TON. Про створення цієї блокчейн-платформи і про нову криптовалюту під назвою Gram засновник месенджера Telegram Павло Дуров публічно оголосив місяцем раніше – у січні 2018 року.
За твердженням юристів Telegram, через те, що Lantah LLC прямо порушила закон про товарний знак, вступивши у недобросовісну конкуренцію, компанія вже постраждала, і якщо суд не видасть Lantah LLC припис, непоправної шкоди буде завдано бізнесу і репутації месенджера, а також марці Gram. З проханням пояснити, у чому суть і причини виникнення цього конфлікту і як уникнути подібної ситуації, Mind звернувся до юриста Ярослава Ковтуна.
Суть позову: в чому справа? Позов проти Lantah LLC був поданий 11 травня 2018 року в Сан-Францизську філію Окружного суду США, що у Північному окрузі Каліфорнії. На думку представників Telegram, Lantah LLC подала заявку на реєстрацію товарного знака для криптовалюти Gram лише в лютому-2018, коли Telegram вже використовував марку Gram стосовно фінансових продуктів і послуг, які він пропонуватиме своїм клієнтам. Іншими словами, заявка була подана після того, як Telegram почав збір коштів на розробку власної мережі.
Нагадаємо, на початку весни компанії TON Issuer і Telegram Group під управлінням Павла і Миколи Дурових залучили в цілому на новий проект $1,7 млрд. Про це йдеться у документах, опублікованих 29 березня на сайті Комісії з цінних паперів і бірж США (SEC).
Отже, компанія братів Дурових вважає, що її опонент діє несумлінно і прагне отримати вигоду з плутанини, що виникає через практично ідентичні назви їхніх токенів. У свою чергу, власник Lantah LLC Деніел Джеффрі наполягає, що його компанія використовувала товарний знак Gram ще до того, як дізналася про те, що Telegram вирішив просувати продукт під тією ж назвою.
Як запобігти виникненню подібних ситуацій? Компаніям, які планують займатися ICO-проектами, важливо якомога раніше подати заявку про реєстрацію торгової марки у відповідні органи для захисту своїх прав інтелектуальної власності. Найбільш поширеним методом подачі заяв, на прикладі ICO і криптовалютних проектів, є подача заяв у Відомство з патентів і товарних знаків США (United States Patentand Trademark Office, USPTO).
USPTO співпрацює з Європейським патентним офісом (European Patent Office) і Японським патентним офісом (Japan Patent Office) як один з членів Тристороннього патентного бюро (Trilateral Patent Offices). Відповідно до цього USPTO має повноваження у прийомі, міжнародному пошуку і міжнародній попередній експертизі щодо міжнародних патентів, зареєстрованих відповідно до Договору про патентну кооперацію (Patent Cooperation Treaty).
У базі даних класифікації товарних знаків USPTO з ідентифікаторами товарів/послуг є рядки «віртуальна валюта» (одну додано у 2007 році, а іншу – у 2014-му). База даних USPTO містить два записи, в тому числі «токен», які застосовуються до криптовалют (Term ID 036-884 і 036-559).
Перш ніж торгова марка буде зареєстрована в USPTO, заявник повинен надати суду докази використання знака в торгівлі для зазначених товарів і послуг.
Багато з застосунків, пов'язаних з криптовалютами, на даний час є цільовими програмами. Це означає, що заявник має намір використовувати знак у торгівлі в майбутньому, і представить такі докази використання знака у цих категоріях товарів і послуг.
Слід зазначити, що якщо криптовалюта або токен вже використовує марку в торгівлі, необхідно якомога швидше подати заявку на реєстрацію за допомогою USPTO або міжнародної системи Мадридського протоколу, щоб бути у кращому становищі для захисту свого товарного знака від будь-якого іншого криптовалютного пристрою, який може спробувати використовувати його в майбутньому.
Приклад торгової марки USPTO для криптовалют/ICO.
Тип марки: 4 – Standard Character Mark
Застосування. Комп'ютерне програмне забезпечення і апаратні засоби для використання у наданні фінансових та консультаційних послуг у зв'язку з обміном, торгівлею, оновленням, клірингом, врегулюванням, зберіганням, інвестиціями та обробкою цифрових та інших активів, пов'язаних з криптовалютами і т.д.
Застосування. Розрахунки, обчислення, компіляції та систематизація даних, що стосуються торгівлі цифровими валютами і торгівлею іншими фінансовими активами, включаючи активи, чиї частки володіння представляються і обмінюються з використанням технології блокчейн і т.д.
Застосування. Фінансові послуги; фінансова інформація, що надається електронними засобами; фінансові послуги, а саме фінансовий аналіз, оцінка та консультації; послуги з обміну валюти і т.д.