«Солодкі» обшуки: як силовики добувають чайові

Сім найбільш поширених помилок слідства під час обшуків

Фото: pixabay.com

«А на чай?» – останнім часом «в моду» входять «солодкі» обшуки. «Як це?» – запитаєте ви. Уявіть собі, іноді слідча група поводиться, як офіціанти в ресторані, які хочуть отримати чайові. І обшук – це як блюдо на кухні правоохоронних органів. А тут головне – подача та якісний сервіс. У колонці для Mind Денис Овчаров, партнер, керівник практики захисту бізнесу Lavrynovych & Partners Law Firm, виділив самі явні і вкрай небажані «помилки» правоохоронців, щоб нагадати початківцям процесуальним керівникам, з якими труднощами їм доведеться зіткнутися, контролюючи слідчу групу.

Що буде? Відзначимо, за результатами засідання Міжвідомчої комісії з питань забезпечення дотримання правоохоронними органами прав і законних інтересів осіб Кабінет міністрів з метою посилення відповідальності силовиків прийняв рішення внести зміни до закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення дотримання прав учасників кримінального судочинства та інших осіб правоохоронними органами при провадженні досудового розслідування »(№2213-VIII).

Прийнявши вказаний закон в листопаді минулого року, уряд сподівався поліпшити якість слідчих дій у кримінальних виробництвах. Не вийшло. Тепер Кабмін має намір додатково підготувати проект закону, який врегулює порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові від незаконних дій правоохоронців.

Перш за все новий законопроект покликаний захистити законні права та інтереси суб'єктів господарювання від тиску правоохоронців.

Що зараз? Отже, основне, про що часто «забувають» правоохоронці, це що робота на обшуку передбачає особливу увагу до дрібниць, і не обмежується схемою «прийти на обшук – винести найцінніше – забрати чайові». Звичайно, опера та слідчі не винні у всіх «гріхах», й існують інші, дратівливі для всіх учасників обшуку фактори, які варто враховувати. Але, роблячи помилки на обшуку, учасники слідчої групи максимально погіршують рівень довіри до прокурорського сервісу.

Нижче – лише найпоширеніші помилки слідства під час обшуків. Для наочності проілюструємо їх у вигляді роботи закладу громадського харчування. На ділі їх може виявитися набагато більше, оскільки тут багато що залежить від типу «закладу» (генеральна прокуратура, обласна чи міська) рівня контролю і, найголовніше, вимог при прийомі на роботу.

Який висновок? У гонитві за чайовими правоохоронні органи забули, що вони працюють не в ресторані. Маніпуляції та тиск на бізнес стали звичайною «стравою», яку не замовляєш, але її приносять як фірмову від шеф-кухаря. І взагалі учасникам обшуку не варто залишати «на чай», адже основна функція правоохоронців – служити країні і захищати її громадян, а за це чайові не передбачені.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS