За статистикою ВООЗ, онкологічні захворювання є однією з найпоширеніших у світі причин смертності. У 2016 році рак забрав життя 8,8 мільйона чоловік (близько 15% від загального числа померлих у 2016 році). Але вже сьогодні технології, штучний інтелект (ШІ) і хмарні сервіси розвинуті достатньо, щоб не на словах, а на практиці допомагати в лікуванні та діагностиці онкології. Лоренцо Пенго, керівник медичного напрямку Microsoft Corporation у Центральній та Східній Європі, спеціально для Mind розповів, як саме це може відбуватися.
Кілька останніх десятиліть інновації інтенсивно змінюють наші життя. Замість газет ми читаємо новини в інтернеті, все частіше купуємо ранкову порцію кави за допомогою Pay Pass на смартфоні і проходимо сертифіковані курси, не виходячи з дому. Серед інших сфер діяльності, медицина, ймовірно, залишалася однією з найбільш консервативних. Але невтішна статистика, яку неможливо ігнорувати, підштовхує медицину до технологічного прогресу.
Згідно з дослідженням американської клініки Майо (Mayo Clinic), 88% пацієнтів потребують повторного діагностування або уточнення діагнозу. Це відображає наскільки часто лікарі можуть помилитися, що особливо небезпечно, коли йдеться про онкологію. Для лікування раку використовуються такі методи, як хіміотерапія, а вони мають безліч побічних ефектів. З іншого боку, такі цифри не свідчать про некомпетентність лікарів. Ви можете знайти найкращого професіонала, прийом у якого розписаний на місяць вперед, але це не гарантує, що він поставить вам правильний діагноз. Фахівці медицини частіше й частіше співпрацюють з колегами, щоб отримати альтернативну думку для діагностики раку та загальних захворювань. Саме тому медицина, зокрема онкологія, починає все активніше звертатися до технологій ШІ, машинного навчання і хмарних сервісів.
Наприклад, за допомогою таких хмарних сервісів як Microsoft Azure, вже сьогодні можна вести цифрову історію хвороби. Це значно спрощує можливість консультуватися з лікарями з будь-якого куточку світу. З використанням «хмари», пацієнту не потрібно йти за альтернативним думкою. Він отримує її в режимі онлайн у рази швидше і від більшої кількості фахівців.
Впливають на підхід до лікування онкологічних захворювань і технології штучного інтелекту (ШІ). Проект InnerEye лікарні Адденбрука в Кембриджі є хорошим прикладом використання ШІ для діагностики раку. Завдяки датчикам Kinect і розумній системі розпізнавання зображень, InnerEye прискорює роботу зі знімками внутрішніх органів і тканин пацієнтів. Замість багатьох годин, необхідних лікарям на обробку серії з сотень знімків комп'ютерної томографії, InnerEye робить це автоматично не більше ніж за 30 секунд. Це значно зменшує час на виявлення злоякісних утворень у людини і подальше їх лікування. Крім того, InnerEye допоможе контролювати процес лікування і адаптувати його відповідно до реакції пацієнта на процедури. В результаті хіміотерапія може стати більш адресною та ефективною, з меншою кількістю побічних ефектів для пацієнтів.
Зараз медицина переходить від класичних методів лікування до високих технологій. Прогрес, якого ми досягли в останні роки, вже впливає на підхід до лікування онкологічних захворювань, але попереду ще багато роботи. Наша компанія і інші технологічні гіганти в усьому світі продовжують розробляти інновації для боротьби з раком. Штучний інтелект і хмарні технології не замінять докторів. Вони, навпаки, допоможуть зібрати і обробити весь лікарський досвід та накопичені знання про медицину. Таким чином, взаємодія людей і технологій сприятиме ефективному попередженню, профілактиці та лікуванню онкологічних захворювань.