Напередодні новорічних свят більшість людей намагаються прорахувати свої фінансові можливості – щоб вистачило коштів зустріти рік, що наступає, якомога яскравіше. Але не всі й не завжди готові замислитися про те, якою ціною дістається «свято». І чи не доведеться потім розплачуватися за нього своїм здоров'ям. Святослав Ханенко, сімейний лікар і засновник клініки для здорових SQLAB, намагається пояснити, чому саме у свята найважливіше думати про себе.
Ви правильно здогадалися: цього разу йтиметься про новорічні свята та їхню справжню вартість для вашого здоров’я. Можливо, вона не так помітно зростає, як інфляція, але й низькою ніколи не була.
Проходять два тижні святкової відпустки, і от будильник, як і раніше, нагадує про себе. Тільки цього разу з ліжка встаєте не колишні ви, а наслідок тієї ж «святкової відпустки». До того ж, не надто приємний…
Ми вже знаємо, що вірити в казки про «виправити все за ніч» – це більше про написання курсової чи підготовку до іспитів, аніж про здоров’я. Справжня «чарівна пігулка» криється всередині вас, і називається вона – регулярна турбота про здоров’я. Отож, дозвольте перед новим 2019-м виписати вам декілька рецептів.
Немає нічого безкоштовного, а справжня вартість їжі – це не лише сума на чекові із супермаркету, а ще й вплив на ваше здоров’я. Закарбуйте в пам’яті: за все доведеться платити. Якщо не знатимете меж, після новорічних свят отримаєте рахунок і від шлунку, і від печінки, і від серця, і від нервової системи. Повірте, тут не врятує навіть шовкова картка в особистому банку королеви Єлизавети ІІ. Тому перед тим, як з’їсти щось, добре подумайте, наскільки дорогим буде це задоволення.
Ні, це не означає, що правило «Це на новорічний стіл!» скасовується. Сенс в іншому. Кінець року часто перетворюється на своєрідний «кінець світу», коли терміново потрібно закривати дірки і звітувати про це всім і кожному. Саме в цей період зазвичай народжується думка про повний відрив на Новий рік. Вона переростає в мотивацію, згодом – у нав’язливу ідею і зрештою стає реальністю у вигляді паска, що не застьобується. Так от, не дайте цій думці забрати ваш основний ресурс – ваше здоров’я.
Спробуйте заспокоїтися до 31 грудня. Поставтеся до Нового року як до чудової можливості помріяти й виділити час для себе. Швидше за все, це буде складно через робочий графік і панічні пошуки подарунків. Але ви можете, наприклад, замінити вечірній перегляд телешоу на «сеанс» мрій і планів. Увімкніть приємну музику, влаштуйтеся зручніше, оточіть себе речами, які вас мотивують, пригадайте солодкі відчуття звершення й росту, що були у 2018-му, і запитайте себе: «Чого я хочу від нового року?». Занотуйте свої цілі й очікування, продумайте приблизний план дій, похваліть себе (останнє особливо важливо).
Якщо є можливість, поїдьте кудись. Принаймні на декілька днів. І обов’язково похваліть себе й там. Можна зайнятись улюбленою справою. Не переглядом новин і «критикою» усіх депутатів, а чимось, від чого ви отримаєте задоволення і спокій. Це допоможе зняти стрес і тоді сама новорічна ніч з кілограмами їжі та літрами алкоголю не буде здаватись єдиною можливістю розрядки, а плани на рік не дадуть повністю випасти з будь-якої діяльності.
Це означає, що ви не будете доїдати все, «що шкода викидати». Але Новий рік без втрат для здоров’я не означає Новий рік без смачненького. Зізнаюся чесно: я теж люблю олів’є та їм його. Просто я також знаю, що в певний момент варто зупинитися, і цей момент настає до того, як я торкнуся виделкою дна «тазика».
Більшість із нас виховувалися за каноном «свято – це коли стіл прогинається». Але час йде, та й розум у нас із вами ще й для того, аби його застосовувати. Не запихайтеся їжею чи алкоголем – наповніть себе приємними враженнями. Відірвіться від столу й погляньте на тих, хто поруч. Швидше за все, це люди, із якими вам приємно проводити час. Поспілкуйтеся з ними, розкажіть про свої сподівання на новий рік, запитайте про їхні. Зрештою, пограйте в настільні ігри чи потанцюйте.
Накриваючи на стіл, не забудьте про існування страв без майонезу та чистого жиру. Якщо йдете в гості, візьміть із собою овочевий салат або кіш зі шпинатом. Смачна й корисна їжа існує, не полініться, загугліть. Постарайтесь оминути «унікальні рецепти божественних котлет» для збереження основного ресурсу. Бо всі плани і мрії на наступні 365 днів залежатимуть від вашої енергії, а ваша енергія – це ваше здоров’я.