Отримали лист із повідомленням про вручення, а всередині чистий аркуш паперу? Це привід серйозно замислитися, чи не йде вже повним ходом рейдерське захоплення вашого підприємства. Андрій Семидідько, засновник Антирейдерського союзу підприємців України, розповів Mind про те, як дізнатися, що рейдери планують візит, і як його уникнути.
Які компанії піддаються рейдерству? Як раніше, після «великої» приватизації, молоді та спритні юристи відбирали заводи у «червоних директорів», так зовсім скоро подібний перерозподіл власності чекає на земельний ринок. Причому «віджимати» землю будуть у фермерів і у середніх і малих підприємств.
Адже рейдерські захоплення, на жаль, не рідкість в Україні. За оцінкою фахівців Антирейдерського союзу, за 2018 рік відбулося понад 1000 рейдзахоплень. І не варто думати, що рейдерству піддаються лише підприємства. У зоні ризику – практично всі. І гроші, і майно, і врожай, і земля, і квартири. Супроти волі власника, використовуючи як силу, так і корумпованість чиновників, діють добре підготовлені групи загарбників.
Як повідомляють про рейдерство? Уже наведений приклад з порожнім конвертом, до речі, показовий. Саме так почасти жертву «інформують» про щось, як того вимагає закон. Можливо, це повідомлення про винесення судового рішення. А, можливо, і про позачергові збори акціонерів, на яких буде переобрано Раду директорів і призначено нового директора. Ви ж поставили підпис, що отримали конверт? Отже, вам «повідомлено».
Також до процесу повідомлення можуть бути підключені ЗМІ, при цьому чим менший тираж і значимість видання, тим краще. Зазвичай у такий спосіб «повідомляють» про проведення зборів засновників або ж про внесені зміни до Реєстру, про що власник дізнається постфактум.
Як поводитися при рейдерстві? Якщо захоплення вже сталося, важливо розробити і реалізувати стратегію супроводу конфлікту. Проаналізувати ситуацію – виробити пропозицію – узгодити – реалізувати. Само собою, при реалізації стратегії формуються завдання юристам і проводяться консультації з власниками або топ-менеджером компанії.
Наступний важливий момент при вирішенні конфліктів – наявність публічної особи, що представляє інтереси і здійснює комунікацію від імені компанії.
Виглядає це приблизно так. На місце, де відбувається конфлікт, виїжджає група швидкого реагування. Вона може складатися з групи журналістів, які швидко обробляють інформацію і готують необхідні заяви, новини, ведуть прямий ефір з місця подій. Також до складу групи входить юрист (а у випадках, де потрібна більш глибока спеціалізація – адвокат).
Наступний важливий учасник групи – фахівець із забезпечення безпеки. І, нарешті – організатор акцій прямої дії (простими словами – людина з мегафоном). Приїхали – розібралися в ситуації – поширили термінові новини, вийшли в прямий ефір. Якщо необхідно – організували пікет, блокаду.
Важливо привернути максимально широку увагу до тих моментів і тих осіб, які відповідальні за порушення закону, замішані в корупції. Іншими словами, «здіймаємо галас».
Навіщо це потрібно? Така активна публічна позиція дає змогу реалізовувати стратегію виходу з кризової ситуації, яка побудована на відновленні справедливості. Адже допомагати варто лише тим, на чиєму боці правда.
Звичайно, боротьба з рейдерством була б набагато ефективнішою, якби вона починалася до конфлікту. Якби компанії своєчасно проводили аудит корпоративної безпеки і знаходили свої слабкі місця – як у самих компаніях, так і в бізнес-оточенні.
Адже у всієї власності колишнього Радянського Союзу є одне спільне слабке місце – в тому, як вона перейшла з державної у приватну, а також супутні цьому процесу дії: заниження оцінки активів, випуск (емісія) акцій, скупка контрольного пакету акцій, викуп (віджимання) міноритарних акціонерів, оформлення землі під активами, процедурні питання проведення загальних зборів, розпродаж непрофільних об'єктів. І ці слабкі місця можна і потрібно посилювати для того, щоб вони не були «воротами» для рейдерів.