16 липня стартап Ілона Маска Neuralink, який працює над підключенням людського мозку до штучного інтелекту, вперше презентував свої технології. На презентації показали «нитки», призначені для зчитування інформації з мозку, а ще – робота, який імплантуватиме їх у мозок, і піддослідного щура.
Про те, які перспективи у цієї технології для майбутнього людини, крім тих, про які заявляє лабораторія Маска, Mind розповів нейропсихолог Андрій Васін.
Ілон Маск знову здивував світ. На презентації, напевно, найфутуристичнішого з його проектів, було показано прототип нейроінтерфейсу підключення людського мозку до комп'ютерної системи Neuralink.
Як повідомлялося, компанія розробила технологію і вже провела на лабораторних щурах серію операцій, 87% яких були успішними. Після цього розробники показали щура з пришитим до його голови USB-портом.
За неперевіреними даними, технологія вже пройшла перевірку на приматах. І вже наступного року намічена спроба отримати дозвіл на випробування на людях.
Спеціальний робот-хірург імплантує в мозок електроди. Робить він це дуже швидко і акуратно: 192 електроди, кожен завтовшки 4–6 мкм (у 16 разів тонше за людську волосину) імплантуються шістьма пучками приблизно за хвилину. Спеціальні датчики робота дозволяють у реальному часі моніторити стан тканин, уникати кровоносних судин і мінімізувати пошкодження. У майбутньому для подібної процедури планується використовувати лазерний скальпель, що зробить її ще безпечнішою і швидшою.
Elon Musk’s Neuralink looks to begin outfitting human brains with faster input and output starting next year https://t.co/V3IYkjatTc by @etherington pic.twitter.com/F1IiAR1TR7
– TechCrunch (@TechCrunch) 17 липня 2019 р.
Електроди і сенсори разом кріпитимуться до спеціального зовнішнього блоку, який буде розташований за вухом. Він трохи схожий на сучасні слухові апарати. А вже цей блок, через спеціально розроблене програмне забезпечення (ПЗ), передаватиме сигнали з мозку в комп'ютер.
Технологія не унікальна і навіть не нова. Подібні інтерфейси, як інвазивні, так і ні, вже існують та продовжують розвиватися. Просто конкретно цей винахід – готова система з електродів, процедури, приймача і ПЗ. Крім того, за твердженнями представників компанії, вона працює майже вдесятеро швидше, ніж у подібних систем минулого покоління.
Саме цю частину питання багато хто розуміє не зовсім коректно. Є таке поняття «екзокортекс» (грец. Ἔξω [exō] – поза, зовні; лат. Cortex – кора). Як «екзоскелет», але для мозку.
Це зовнішня система обробки інформації, яка допоможе посилити інтелект або виступити нейропротезом для кори головного мозку.
Що ви собі можете уявити? – Управління двома десятками бойових дроїдів силою думки.
Що б вам варто було уявити? – Рахунки. Блокнот. Смартфон.
Наприклад, ви йдете до магазину і намагаєтеся запам'ятати список покупок. Тримаєте його в голові в оперативній пам'яті або намагаєтеся витягти на місці з короткочасної. Також, замість цього, ви можете записати його на окремий папірець – дістати з оперативної пам'яті вашого мозку на зовнішній носій і більше не витрачати на це когнітивний ресурс.
Коли ви прийдете до магазину, ви повертаєте інформацію назад з зовнішнього носія (паперу) в оперативну пам'ять – читаєте ваші записи. На касі, коли вам називають ціну, ви її подумки ще раз перевіряєте/звіряєте з бажаною і робите або не робите покупку.
Або ви можете скористатися екзокортексом – і перерахувати все на калькуляторі.
Абсолютно те саме. Створивши список покупок, замість того щоб утримувати його в пам'яті або записувати на папері, ви його «запам'ятаєте» в «інший» пам'яті. І миттєво «згадаєте» на місці, зі стовідсотковою вірогідністю – так, немов завжди це пам'ятали. Почувши перерахування з шести тризначних чисел на касі, ви одразу знатимете їхню суму і накопичувальну знижку. Так само як знаєте ще зі школи, що двічі по два – чотири.
Ось до чого прагнуть у проекті Neuralink. Це не дасть вам певних суперздатностей, яких зараз немає у вашому смартфоні. Ви просто зможете це ж робити без руху пальців. Усього-на-всього.
Ілон Маск завжди належав до тієї частини людей, які з обережністю і навіть підозрою ставляться до перспектив штучного інтелекту (ШІ). Технології розвиваються дуже швидко, вже наявні псевдо-ШІ випереджають людей вельми значно і, якщо реальний ШІ буде створено, ми надто залежатимемо від його можливостей. Створення подібного нейроінтерфейсу – один із способів уникнути цього. Звичайно, це відкриває можливості для зловживання, що трохи лякають, на кшталт показу реклами просто в пам'ять, контролю над емоціями, навіювання, за кого голосувати, – тобто всього того, що багато років поспіль робить телевізор.
З іншого боку, півтори дюжини років навчання можна буде скоротити лише до кількох років. Місце, що звільнилося, та заощаджений час – витратити на дійсно важливі речі, на кшталт емпатії та психічного здоров'я, а не на зазубрювання підручників. Ми змогли б отримати фактично ідеальну пам'ять. Швидкість реакції пілотів і водіїв зросла б у десятки разів. Отримали б можливість не тільки спостерігати, але прямо переживати і брати участь у подіях, що відбуваються на іншому боці земної кулі. І дуже, дуже багато іншого.
Тут варто зазначити, що Ілон Маск обіцяє комерційні нейроінтерфейси до 2027–2030 років, а пристрої медичного призначення – вже до 2021 року.