Як отримати відшкодування з проблемного латвійського банку

І чим система гарантування вкладів у Латвії відрізняється від української

Фото: pixabay

Банківську систему Латвії й надалі штормить. Другий банк за півтора року призупинив фінансові операції своїх клієнтів: слідом за ABLV Банком така доля спіткала PNB Banka, AS (колишній Норвік Банк). Клієнтами цієї установи є серед іншого і громадяни України. Про те, як останні події позначаться на їхній діяльності, і на які гарантовані виплати може розраховувати український бізнес, що має рахунки в проблемних латвійських банках, спеціально для Mind розповів Володимир Місечко, керуючий партнер ЮФ «Місечко та Партнери».

Що сталося?

15 серпня 2019 року Комісія ринку фінансів і капіталу Латвії ухвалила рішення про призупинення всіх фінансових операцій Банку PNB Banka, AS. Якщо причиною припинення банківських операцій ABLV Банку стало звинувачення з боку Міністерства фінансів США у відмиванні грошей і підкупі посадових осіб у Латвії, то причиною «заморожування» роботи PNB Banka, AS, зі слів регулятора, – відсутність ліквідності, перевищення зобов'язань банку над його активами.

22 серпня 2019 року Комісія ринку фінансів і капіталу Латвії вже подала в суд Відземського передмістя Риги заяву про неплатоспроможність PNB Banka. За результатами такого рішення суду банк може бути визнано неплатоспроможним, а ліцензію – відкликано.

Що чекає клієнтів?

На відміну від українського законодавства, латвійські закони передбачають початок гарантованих виплат вже на восьмий день з моменту зупинення фінансових операцій банком, не чекаючи рішення про його неплатоспроможність.

Гарантована сума становить 100 000 євро і є однаковою як для фізичних, так і для юридичних осіб. Для порівняння: в Україні така сума становить 200 000 грн та можлива лише для фізичних осіб.

Таким чином, згідно з латвійським законом про гарантії вкладів, усі кредитори PNB Banka, а саме приватні та юридичні особи, які мають вклади в цьому банку, починаючи з 22 серпня 2019 року мають право отримати гарантовані відшкодування в розмірі до 100 000 євро з Фонду гарантування вкладів. Виплати проводитимуться через інший латвійський банк – Citadele banka, AS, який призначений комісією.

Як нараховуються виплати?

Гарантоване державою відшкодування поширюється на всі кошти вкладника – як на строкові вклади, так і на розрахункові, зарплатні, ощадні та інші рахунки.

Винятком є ​​вклади:

При цьому:

Що ж стосується тих кредиторів, чиї вклади перевищують 100 000 євро, то такі вимоги необхідно висувати PNB Банку безпосередньо, але лише в тому випадку, якщо все-таки сам банк буде визнано неплатоспроможним.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS