Сьогодні відзначається Всесвітній день сну (World Sleep Day). Вперше він пройшов за ініціативою Міжнародної асоціації медицини сну 14 березня 2008 року, і відтоді відзначається щороку в п'ятницю перед днем весняного рівнодення. Цього дня активізується соціальна реклама, проводяться заходи, присвячені важливості сну, його порушенням і впливу на здоров'я людини.
Святослав Ханенко, сімейний лікар, засновник першої Клініки біохакінгу в Східній Європі «SQLAB – клініка для здорових», поділився з Mind рекомендаціями для якісного і корисного сну.
У біохакінгу (управлінні здоров'ям як проектом для підвищення продуктивності в усіх сферах життя) сну відведено особливе місце. Наше гарне самопочуття і продуктивність – це в першу чергу баланс енерговитрат і енерговідновлення.
Здоровий, правильний сон – найефективніший спосіб оптимального відновлення і детоксикації, подарований нам природою.
Філософія біохакінгу постійно входить в конфронтацію зі шкідливими стереотипами, які заважають людині сфокусуватися на собі та на самопізнанні. Як біохакер, вважаю своїм обов'язком у Всесвітній день сну поговорити про деякі шкідливі стереотипи, пов'язані безпосередньо зі сном.
Вкрай шкідливий і дивний привід для гордості. Адже сон – це відновлення нервової системи і фізичних сил, без яких неможливий якісний і довгостроковий шлях до цілей і успіху. Уві сні включаються автономні процеси детоксикації, як мікробіологічної, так й інформаційної.
Під детоксифікацією ми розуміємо нейтралізацію токсинів, хімічних та інформаційних. Також під час сну включаються механізми синтезу білків, жирів і вуглеводів, необхідних для життєдіяльності нашого організму. Саме через ці процеси сон особливо цінний для нас.
Запам'ятайте: альтернативі сну не існує. Люди, що перманентно відчувають дефіцит сну, нічим не можуть його компенсувати – ані здоровим харчуванням, ані медикаментами, ані допінгом.
Без такого фундаментального вкладу в своє здоров'я, як сон, розраховувати на високі результати не можна. Накопичуватимуться стрес, інтоксикація, дефіцит необхідних речовин, що в підсумку призведе до енергетичних боргів і енергетичного дефолту аж до вигоряння, появи ментальних і фізичних проблем.
Мене часто запитують: скільки потрібно спати? Відповіді дуже дивуються: спати потрібно рівно стільки, скільки хочеться. З огляду на активний життєвий ритм багатьох з нас, ми всі так чи інакше відчуваємо дефіцит сну. Тому дуже важливо знаходити можливість поспати довше, стільки, скільки вимагає організм. Я рекомендую деяким клієнтам взяти невелику відпустку і присвятити її сну. Я, наприклад, часто таке практикую. Якщо мені дозволяє організація робочих процесів, то у вихідний я можу спати майже добу. Після цього відчуваю себе дуже продуктивно.
Чим небезпечний дефіцит сну? Які його наслідки для нашого здоров'я? Нагадаю, що здоров'я в термінології біохакінгу – це комплексне благополуччя тіла, розуму, духу, соціальних зв'язків та довкілля.
Накопичуючи енергетичні збитки, ви поступово почнете втрачати фізичну форму, знижуватимуться захисні функції вашого організму – імунітет, а значить, ви станете частіше і довше хворіти. Страждатиме не лише тіло, а й розум – здатність якісно сприймати, обробляти і відтворювати інформацію.
Дефіцит сну знайде своє відображення і в зміні ціннісних парадигм (дух). Ви почнете звинувачувати в невдачах інших, перекладати відповідальність за ухвалені рішення і те, що відбувається у вашому житті. Це негативно позначиться на соціальних зв'язках і якості вашої взаємодії з людьми.
Потім ви станете менше використовувати позитивні фактори довкілля. Не виключено, що, відчуваючи дефіцит енергії, ви почнете шукати компенсацію в алкоголі, наркотиках, порно, а також безладних статевих зв'язках, вганяючи себе всім цим у глибокий енергетичний борг.
Що ж таке здоровий та ефективний сон? Як правильно організувати процес? Нижче – декілька основних рекомендацій.
Повторюся: не пийте перед сном алкоголь. Але в цьому пункті – з іншої причини. Існує думка, що алкоголь покращує якість сну. Вона помилкова. У цей момент людина просто відключається, а коефіцієнт відновлення алкогольного сну дуже низький. Нейротоксин у алкогольних напоях просто «вимикає» свідомість.
Що робити, якщо дотримуватися наведених вище рекомендацій вже пізно? Часто люди мають проблеми зі сном саме через глибокий дефіцит відновлення. Вони не можуть самостійно заснути, а якщо засинають, їхній сон переривчастий і тривожний. У такій ситуації є сенс використовувати доступні зовнішні інструменти нормалізації сну. Один з таких інструментів – процедура нейрофідбеку, яку в Україні наразі можна пройти в нашій клініці SQLAB.
Нейрофідбек – це процедура, що допомагає поліпшити роботу головного мозку. В її основі лежить електроенцефалографія. Курс з 5–10 сеансів дає позитивні результати, відзначається істотне поліпшення якості сну.
Важливо розуміти, що сьогодні немає чарівних пигулок для здорового сну. Але є більш-менш ефективні методи, головна умова застосування яких – це регулярність.