Пандемія COVID-19 значною мірою вплинула на падіння вартості всіх енергоресурсів загалом і природного газу – зокрема. 2 квітня на Нью-Йоркській товарній біржі (NYMEX) було зафіксовано рекордний ціновий мінімум: $1553/MMBtu, але і він не є остаточним. Найближчим часом експерти прогнозують подальше зниження ціни ще на 10–15%. Це падіння стане явним вже до кінця квітня за умови продовження карантину в більшості країн. В Україні, при песимістичному прогнозі, вартість газу складе близько 3000–3500 грн за 1000 кубометрів (з ПДВ). Про те, як далі може розвиватися ситуація з цінами на енергоресурси, спеціально для Mind розповів Володимир Шведкий, СЕО енергетичного провайдера ETG.UA.
Чинники, що впливають на ціноутворення природного газу в Україні і e світі, не відрізняються від загальноринкових – це баланс попиту та пропозиції. Основним джерелом попиту були і залишаються промисловість, виробництво електроенергії та опалення. Опалювальний сезон добігає кінця, e промисловості панує невизначеність щодо обсягів і планів виробництва.
Варто відзначити також, що триває імпорт LNG (СПГ? або скраплений природний газ) із країн Азії та США до Європи. Контракти були укладені раніше, і відмова від них потягне за собою вагомі санкції. Підземні сховища як Європи, так і України – на рівні безпечного заповнення. Тож усе це тисне на ціну газу: тільки за минулий тиждень його здешевлення на хабах ЄС склало понад 10%.
В Україні комерційні видобувні компанії орієнтуються на імпортний паритет, закладають ризики девальвації і, як правило, у другій половині того місяця, що передує місяцю поставки, виставляють свої цінові пропозиції.
Компанії, що продовжують імпортувати природний газ із країн ЄС, здійснюють поставку в основному за короткостроковими контрактами на місяць, максимум квартал наперед. При формуванні ціни в країні, як і раніше, не вистачає індикативів. «Нафтогаз» поводиться непрогнозовано, ціни на балансувальний газ, які формуються оператором на щоденній основі, не є орієнтиром для ринку. При цьому біржова ліквідність залишається дуже низькою – близько 1–2%.
Прогнози за обсягами споживання природного газу в Україні на найближчі шість місяців невтішні. Перша причина – закінчення опалювального сезону. З досвіду минулих років очікується зниження в межах 40%.
Друга – глобальний економічний спад, викликаний карантином у зв’язку з коронавірусом. За нинішніх умов виробничі компанії, орієнтовані на експорт, планують свою діяльність не більше, ніж на тиждень наперед. Вони продовжують працювати, оскільки девальвація гривні допомагає їм бути конкурентними на світових ринках. Але обмеження, викликані карантином, негативно впливають на виробничі потужності та логістику, що, у свою чергу, відбивається на споживанні природного газу.
За попереднім аналізом, у найближчі півроку ми очікуємо зниження споживання до 20% порівняно з минулим роком.
Довгострокові прогнози (на наступні 10–15 років) – оптимістичні. Коли світова економіка почне відновлюватися після кризових змін, природний газ стане основним видом палива для виробничих потужностей, які можливо на нього переобладнати. У зв'язку з цим актуалізуються варіанти використання газу для виробництва електроенергії. Ймовірно, що в наступні 3–5 років ми станемо свідками інвестиційного буму в цій галузі.
Крім цього, приватні споживачі, у зв'язку зі зниженням ціни, звертатимуть свою увагу на газ. У перспективі його будуть більше використовувати в нових проєктах будівництва багатоповерхових і приватних будинків. Сьогодні ціна становить $96–100 за 1000 куб. м, що є доволі привабливим для населення.
Але в довгостроковій перспективі природний газ все ж дорожчатиме. Передумов до стрімкого підвищення ціни немає, але можна очікувати зростання на рівні 10–25%, залежно від опалювального сезону і ситуації на ринку, за умови закінчення кризи.