Коронакриза для багатьох компаній та інвесторів стала неабияким випробуванням. Проте в часи високої турбулентності можна отримати не тільки збитки, а й прибутки. Головне – слідкувати за тенденціями на ринках і знати кілька базових правил.
Як інвестувати під час кризи й на що звертати увагу саме зараз, розповіла Mind керуюча партнерка Pro Capital Investment, директорка Business Clinic KNEU The Next Антоніна Кутова.
У західних країнах значна увага приділяється навчанню інвестувати – воно починається з дитячих років і входить до шкільної програми. Знаменитий американський фінансист Воррен Баффет розповідав, що тверде рішення стати інвестором прийняв у сім років, а в 11 вперше в житті купив акції. Сьогодні він найвідоміший у світі фінансист.
Під час кризи все більше приватних інвесторів замислюються, куди вкласти гроші, щоб це було безпечно та приносило стабільний дохід? Які зараз найбільш перспективні галузі для капіталовкладень. Але перш ніж починати інвестувати, варто розібратися в правилах гри.
Є універсальні базові засади, які дозволяють навіть новачкам знизити ризик та уникнути втрати заощаджень при несприятливому розвитку ситуації. Основний принцип – вкладати в різні фінансові активи.
Перед тим, як зайнятися інвестуванням, варто розібратися в основних поняттях: які бувають інвестиції і чим вони відрізняються.
Основні види інвестицій:
Також інвестиції відрізняються за ступенем прибутковості:
За періодом інвестування:
Важливо знати! Прибуток інвестора розраховується у відсотках річних від вкладеної суми грошей. Якщо в договорі зазначено 10% річних, то від інвестованих $1000 за рік ви отримаєте $100.
Якщо у вас є капітал, який дозволяє робити серйозні ынвестування, варто звернути увагу на основні перспективні сектори економіки в Україні для інвестицій (інвестування) у 2020–2021 роках.
Сьогодні аграрний сектор України – один із лідерів за рівнем інвестиційної привабливості з боку як внутрішніх, так і іноземних інвесторів.
Цьому сприяють ринкові переваги:
Перспективні ніші для інвестицій в цьому секторі:
Зернова логістика
Україна має намір нарощувати експорт зернових, з огляду на зростаючий попит.
Інфраструктура для зберігання і транспортування зерна застаріла і часто не відповідає вимогам міжнародних компаній.
Органічне виробництво
Органічна продукція починає користуватися великим попитом у населення. Мода на екологічний продукт прийшла до нас із Заходу і поступово відвойовує своє місце на ринку. Молоде покоління дуже уважно ставиться до свого здоров'я і безпечного харчування. Органічні продукти коштують дорожче, але для багатьох основним пріоритетом буде здоров'я.
За даними Мінагрополітики, Україна експортує 80% виробленої органічної продукції, у нас ціна на такий продукт дешевше, ніж в Європі, і це дає хороші перспективи.
«Зелений» тариф в Україні дає можливості для розвитку поновлюваних джерел енергії, його скасують тільки 2030 року. Це дає можливість прорахувати строки окупності. Сюди входять сонячні панелі і станції, вітрові електростанції.
IТ-сектор в Україні – один із найбільш перспективних, сьогодні викликає підвищений інтерес у інвесторів. Ця ніша має безліч напрямів із великим потенціалом: інформаційні технології, інновації, інжиніринг, Big Data, різні software-продукти.
Один із найбільш багатообіцяючих секторів для капіталовкладень – це інфраструктура. Поки інвестицій у цьому секторі не так багато. Головним чином, гроші приходять у проєкти з уже відпрацьованими бізнес-моделями, майбутнє яких легко спрогнозувати.
Сектор привабливий для інвестицій з огляду на потенціал для розвитку і відносну незайнятість ринку (слабку конкуренцію), державну підтримку і наявність великої кількості професійних кадрів.
Майбутнє за високотехнологічними галузями в усьому світі – фармацевтика й біотехнології вважаються одними з найбільш перспективних. У найближчі 6 років фармацевтичний ринок (включно з біотехнологіями) зростатиме в середньому на 4,6%.
Найконкурентніша і найцікавіша галузь з погляду інвестицій – це виробництво продуктів харчування.
Найбільш перспективні сектори для інвестиції у виробництво продуктів харчування:
Один із трендів, який набиратиме обертів, і є перспективним з погляду вкладень, це з'єднання суміжних з основними індустріями сфер: банки – фінтек, фарма – цифрові технології в охороні здоров'я, створення нових технологій в агросекторі.
Інвестиції в Україні пов'язані з високим ступенем ризику через нестабільну економіку, тому варто дотримуватися правил капіталовкладень. Так ризики, пов'язані з інвестиціями в абсолютно нові розробки, непропорційно великі в порівнянні з ризиками класичного інвестування.
Кращий варіант – скласти інвестиційний план, який допоможе ухвалити правильні рішення.
Найбільш безпечними й ефективними інвестиціями під час кризи будуть:
В облігації, біржі приватного кредитування, пайові фонди варто вкладати не більше 10% інвестицій.
Якщо ви приймаєте рішення відкрити свою справу, заздалегідь прорахуйте всі ризики. Інвестувати у власну справу або в інший бізнес можна лише тоді, коли у вас є стабільне джерело доходу.
Вкладати гроші можна у свою справу, коли інвестор – підприємець, або увійти в уже наявний проєкт, коли інвестор стає співзасновником. Якщо напрям буде вибрано правильно, то прибутковість бізнесу може сягати 30–100%.
Недолік таких інвестицій – постійні коливання прибутковості, конкуренція, зміни в законодавстві. Це довгостроковий варіант вкладень, спочатку вам потрібно буде вийти на стадію окупності, перш ніж ваш бізнес принесе дохід. Як варіант, можна придбати франшизу, тим самим скоротити строки входження в ринок.
Щоб грамотно інвестувати в бізнес, необхідно:
Найбезпечніший спосіб капіталовкладення з подальшим отриманням прибутку. Інвестиції в нерухомість точно дозволять зберегти хоча б частину вкладених ресурсів, оскільки навіть під час кризи об'єкт не знеціниться повністю.
Основні переваги інвестування в нерухомість:
Приватні особи мають можливість робити вклади на ринку «Форекс». Цей напрям одержав активний розвиток. Перевага ПАММ-системи – стартовий внесок від $100. Для цієї системи характерною є висока прибутковість – від 50% річних. Ви маєте можливість контролювати зміни ситуації онлайн.
При цьому інвестор може не вникати в тонкощі, цим займаються трейдери. Можна робити інвестиції на різних майданчиках, що дозволяє знизити ризик.
Вклади в ПАММ-рахунки вважаються інвестиціями з високим рівнем ризику. Перед інвестуванням обов'язково вивчіть інформацію про компанію.
Новий вид високоприбуткових інвестицій. Це вкладення грошей в абсолютно новий бізнес-план.
Одна з переваг стартапів полягає в тому, що інвесторів може бути кілька, відповідно сам вклад може бути досить невеликим. Можна отримувати пасивний дохід або активно включитися в процес. В ідеальному варіанті проєкт може принести прибуток до 1000%.
Недоліки очевидні: дуже високий ризик втратити вкладення, якщо проєкт виявиться неуспішним.
Дорогоцінні метали переважно не знецінюються. Такі інвестиції розраховані на тривалу перспективу, чекати швидкого прибутку не варто, але при фінансових кризах вкладення в дорогоцінні метали дозволять зберегти гроші. Найкраще вкладати в банківське золото, оскільки в ньому немає домішок, як у ювелірних прикрасах.
Цим видом інвестування користуються як дрібні, так і великі компанії. Тут важливо обрати хорошого брокера, який має ліцензію, оскільки він допомагатиме з купівлєю і продажем цінних паперів. Ви заробляєте на зростанні вартості, але вартість може впасти й ви втратите частину грошей.
Класичний спосіб отримання доходу. Банківські вклади можна віднести до найменш ризикових активів.
Депозит надійний, але річна ставка... З цієї причини високого доходу від таких вкладень чекати не варто.
Вкладення в криптовалюти дозволяє швидко збільшити стартовий капітал, але вартість різко коливається, тому інвестиції мають високі ризики.
ПІФ – це фонд, у якому зібрані акції декількох компаній. Цей вид інвестицій цікавий тим, хто хоче вкласти гроші в цілу галузь (наприклад, агросектор або IT-компанії). Паї можна купувати в банках та у брокерів. Цей фінансовий інструмент відрізняється високою ліквідністю. Інвестор має можливість продати його в будь-який момент. Це поширюється на фонди відкритого типу. Якщо фонд закритого типу – продати його можна тільки після строку закінчення інвестування. Слід розуміти, що це довгострокові вкладення.
Інвестування завжди має бути осмисленим процесом. Перед тим, як обрати для себе проєкт, варто врахувати:
Часта помилка багатьох інвесторів-початківців – шукати швидкий прибуток, вкладаючи гроші у високо ризиковані інвестиції. Вони хочуть отримати максимум, ризикують і при зміні економічної ситуації зазнають збитків. Якщо ви новачок в інвестуванні – вкладайте гроші консервативно. Починайте з малих капіталовкладень.
Якщо ви хочете стати успішним інвестором – не витрачайте перший отриманий прибуток.
Кращий спосіб витратити гроші, отримані від вигідної угоди, – вкласти їх в інший проєкт. Саме збільшення активів дозволяє збільшити свої статки в перспективі.
Інвестування має бути осмисленим процесом!