Напередодні заступник міністра охорони здоров'я, головний санітарний лікар України Віктор Ляшко повідомив, що українські клініки з понеділка припиняють планові операції, приймають на лікування тільки пацієнтів із COVID-19. Днем раніше в Україні було зафіксовано 8687 хворих на коронавірус, госпіталізовано 1100 осіб. Через велику завантаженість лікарень і необхідність дотримуватися карантинних заходів у медичних закладах пацієнти лишаються без допомоги й підтримки близьких. Також часто вони не можуть протистояти порушенню їхніх прав під час госпіталізації.
На що ж мають право пацієнти з коронавірусом, які опинилися на лікуванні в медичному закладі, розповіли Mind молодший партнер, керівник практики контрактного права АО «Вдовичен та партнери» Андрій Молчанов та юристка практики контрактного права компанії Юлія Артеменко.
Про епідситуацію в Україні, новітні методи виявлення інфекції та основних претендентів на виробництво вакцини від коронавірусу читайте в інтерв'ю міністра охорони здоров'я Максима Степанова для Mind.
Зрозуміло, що від захворювання на COVID-19 не застрахований ніхто. Щодо загальних прав пацієнта громадяни вже дещо обізнані, але пандемія диктує нові правила. Для того щоб не допустити халатності з боку лікарів потрібно знати, які права ви маєте саме під час лікування COVID-19 та що саме можете вимагати від лікаря.
Усі загальні права пацієнтів закріплені в Конституції, Цивільному кодексі, законі «Основи законодавства України про охорону здоров’я» та інших нормативних актах. Розглянемо, які права має пацієнт згідно з ними, у розрізі коронавірусної хвороби.
Існують і винятки із загальних правил.
За загальними правилами, пацієнт має право на таємницю про стан свого здоров'я, факт звернення за допомогою до лікаря, діагноз та інші відомості, які були отримані під час огляду. Але це не стосується інфекційних захворювань, до яких і належить COVID-19.
Відповідно до Стандарту медичної допомоги «Коронавірусна хвороба» (COVID-19)», медичний працівник, який виявив особу, хвору на COVID-19, заповнює форму первинної облікової документації № 058/о та інформує керівництво закладу охорони здоров’я і лабораторний центр МОЗ України за адміністративно-територіальною належністю про захворювання особи.
Ще один виняток – це дозвіл на відвідування. Якщо до звичайного хворого можуть навідатися родичі, то пацієнт із COVID-19 цього права позбавлений.
Це регламентовано Стандартами медичної допомоги «Коронавірусна хвороба» (COVID-19)». Тобто, якщо ви захворіли на COVID-19, відвідувачів до вас не пустять, і це не вважатиметься порушенням ваших прав.
Лікування може проводитися лише у разі вашої згоди на нього, яку ви надаєте в письмовій формі та після отримання повної інформації щодо ризиків вашого захворювання, процедури й методів лікування.
Така згода надається по формі, яка затверджена МОЗ. Лікування без підписання цього документа вважатиметься порушенням прав пацієнта.
Виняток – такий стан пацієнта, коли він не може підписати згоду і є прямі ризики для його життя та здоров’я, які потребують оперативного втручання.
Також надати згоду на ваше лікування та отримати інформацію про стан вашого здоров’я можуть чоловік/дружина, батьки, повнолітні діти, рідні брати й сестри.
Якщо у вас є тільки підозра на COVID-19, то ви маєте право на безкоштовне отримання таких послуг:
Якщо ви вже перебуваєте на стаціонарному лікуванні, то маєте право безкоштовно отримати такі види послуг:
Ніхто не має права змушувати пацієнта платити за вищенаведені безкоштовні послуги. Якщо у вас вимагають гроші, телефонуйте на гарячу лінію Національної служби охорони здоров’я за номером 16-77 або залишайте письмову скаргу на її сайті.
У випадку якщо ваші права порушуються, медична допомога надається неякісно, МОЗ рекомендує діяти в такий спосіб:
Також ви можете звернутися до суду за захистом своїх прав, оскаржити неправомірні дії лікаря, а також вимагати відшкодування завданих збитків у судовому порядку.
Вимагайте від лікаря надання повної інформації щодо стану свого здоров’я, діагнозу та планованих методів лікування, ризиках хвороби тощо. Лікар зобов’язаний пояснювати вам доступною мовою цю інформацію, бо в іншому разі це вважатиметься порушенням прав пацієнта.