Канабіс не наркотик: як вплине на світ та Україну таке твердження ООН

І які можливості відкриються для застосування марихуани з медичною метою

Фото: pixabay

2 грудня 2020 року Комісія ООН з наркотичних засобів розглянула підготовлені ВООЗ рекомендації щодо послаблення міжнародного регулювання канабісу. За результатами розгляду та ухваленого рішення – виключити канабіс із переліку найнебезпечніших наркотиків – у світі очікується інтенсифікація досліджень медичних властивостей канабісу та його похідних. Що цей крок означає для світу й України, яка зберегла нейтралітет щодо цього рішення ООН, пояснили Mind партнер, CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang Борис Даневич та юрист компанії Артем Грудінін.

Нагадаємо: Україна має наміри легалізувати застосування медичного канабісу. У Верховній Раді вже створили робочу групу, яка напрацьовує відповідний законопроєкт. 

Така позиція комісії є ще одним кроком у рамках загального тренду до більш науково обґрунтованого підходу до канабісу, одним із прикладів якого, зокрема, є нещодавнє рішення Європейського суду справедливості, у якому було зазначено, що речовина канабідіол (CBD), яка міститься у квітках канабісу, взагалі не є наркотичним засобом.

Рішення про виключення канабісу та його смол зі списку IV Єдиної конвенції про наркотичні засоби було ухвалено з мінімальним відривом – за нього проголосували 27 країн, проти – 25. Єдиною країною, що утрималася під час голосування, стала Україна.

Міжнародне регулювання

Ключовим документом у міжнародній системі контролю за наркотиками є Єдина конвенція про наркотичні засоби 1961 року. До неї входять чотири списки наркотичних засобів, згруповані за ступенем шкідливості для здоров’я людини. Списки оновлюються в контексті нових наукових даних щодо шкідливості й медичного потенціалу тієї чи іншої речовини.

З часу прийняття конвенції, на канабіс та його смоли було поширено найбільш суворі обмеження – їх було включено до списків I та IV. Речовини, внесені одночасно до обох цих списків, вважаються особливо небезпечними наркотиками, що не мають терапевтичної дії або ж мають вкрай незначну (наприклад, героїн).

Рекомендації ВООЗ

У січні 2019 року ВООЗ підготувала серію рекомендацій, зокрема, про виключення канабісу та його смол зі списку IV. Згідно з висновками ВООЗ, канабіс та його смоли не мають такого ж негативного впливу на організм людини, як інші речовини, внесені до списку IV. Експерти ВООЗ також врахували наявність у препаратів канабісу терапевтичного потенціалу для лікування хронічного болю та інших захворювань, зокрема епілепсії.

Наслідки рішення комісії

Незважаючи на символічне значення виключення канабісу зі списку IV Єдиної конвенції, речовина продовжує перебувати в списку І, а тому залишиться предметом заходів контролю на міжнародному рівні, проте менш суворих. Вже зараз країни отримали можливості для запровадження на національному рівні легального використання канабісу та його смол для проведення наукових досліджень.

Рішення Комісії не має негайного ефекту й не спричиняє практичного послаблення контролю над канабісом: Єдина конвенція залишає за державами-учасницями право самостійно класифікувати наркотичні засоби, а віднесення речовини до того чи іншого списку Єдиної конвенції не зобов’язує враховувати це при встановленні відповідальності в національному законодавстві. Крім того, використання канабісу з немедичною чи ненауковою метою й надалі залишатиметься незаконним.

Вплив на Україну

На Україну рішення Комісії ООН автоматичного впливу також не матиме: внесення змін до національного законодавства, зокрема, для імплементації зміненого на міжнародному рівні підходу – це питання національних рішень.

В Україні канабіс та його смоли віднесено до переліку наркотичних засобів, обіг яких суворо заборонено. Через це як вирощування канабісу для використання з науковою чи медичною метою, так і його використання з цією метою наразі заборонено.

Останніми роками тематика легалізації медичного застосування канабісу неодноразово піднімалася в суспільстві: на рівні президента, парламенту, МОЗ, представників пацієнтської спільноти. Остання публічна дискусія свідчить про готовність ухвалювати зміни до законодавства, які врахували би рішення Комісії ООН і загальних рекомендацій ВООЗ. Зокрема, розглядаються два можливих підходи.

Змін на рівні урядових постанов достатньо, щоб змінити статус канабісу та його смол із «повністю заборонено» на «обіг обмежено». У такий спосіб держава продовжуватиме суворо контролювати обіг канабісу (за аналогією із, наприклад, морфіном), при цьому допустить застосування канабісу з медичною метою.

Початково такий підхід озвучувався ще МОЗ за часів Уляни Супрун. А останнім цю ініціативу офіційно підтримав голова фракції «Слуга Народу» Давід Арахамія. Він зазначав, що наразі ведеться робота над змінами до урядових постанов, і вони могли би бути ухвалені ще наприкінці 2020 року, або вже на початку 2021-го.

Такий шлях – однозначно більш простий і оперативний, – все ще не дасть ефекту комплексного регулювання обігу медичного канабісу, оскільки зміни до постанов уряду не вплинуть на положення Закону «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори». Останні ж значною мірою обмежують можливості й ускладнюють культивування канабісу з медичною та науковою метою, а також його медичне застосування.

Ідея змін до закону чи ухвалення окремого закону про медичний канабіс неодноразово лунала як від активістів та представників пацієнтських організацій, так і від парламентарів. Той самий Арахамія ще в листопаді 2020 року коментував, що в парламенті створено робочу групу, яка працює над розробленням спеціального закону. Найбільш свіжою ініціативою в цьому напрямі став законопроєкт, поданий на реєстрацію у парламент представниками фракції «Голос».

Загалом зміни на рівні закону передбачають більш комплексний підхід до питання обігу канабісу, що в перспективі дозволить створити чіткі та зрозумілі «правила гри» для:

Потенційні наслідки легалізації медичного канабісу в Україні

Перелік країн, у яких легалізовано застосування медичного канабісу, продовжує розширюватися. Так, використання медичного канабісу в тій чи іншій формі на сьогодні дозволено у багатьох країнах Європи, як-от у Польщі, Чехії, Хорватії, Італії, Норвегії, Португалії, Німеччині, Австрії, а його терапевтичний ефект підтверджений великою кількістю наукових досліджень, кількість яких постійно зростає.

У всіх країнах, де легалізовано медичний канабіс, діє сувора система контролю й обліку за його використанням, що зводить до мінімуму ризики його зловживання.

Послаблення регулювання медичного канабісу на національному рівні може мати низку позитивних наслідків як для наукової та пацієнтської спільноти, так і для економіки України загалом. Це дозволить запустити повноцінні наукові дослідження, спрямовані на вивчення впливу канабісу та його похідних на організм людини, використовувати препарати канабісу з медичною метою, а також може принести значні інвестиції в економіку й регулярні надходження до бюджету у вигляді податків і митних зборів у разі врегулювання на законодавчому рівні можливості культивування та застосування канабісу з медичною й науковою метою.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS