Ми боїмося нового й невідомого – така природа людини. Нам набагато ближче і зрозуміліше те, що ми вже засвоїли та з легкістю вміємо робити. З віком сила звички переважає навіть при виборі професії. Якщо під час навчання у виші або після випуску люди відкриті до нових можливостей, то з часом вони менше ризикують, змінюючи місце роботи. Невпевненості можуть додавати віддвічні стереотипи, що у віці 30+ реалізуватися в кардинально новому напрямі практично неможливо. Однак усе реально, якщо обрати правильну сферу.
Експерт з діджитал-маркетингу, засновник і директор із розвитку бізнесу онлайн-університету Аtom Сергій Хорунжий поділився з Mind порадами для тих, хто бажає стартувати з нуля в онлайн-професії.
Ще 20 років тому вибір спеціальності в університеті визначав усе наше життя: на які посади нам розраховувати, скільки зароблятимемо та який спосіб життя нам світить. Була впевненість у завтрашньому дні. З кожним роком обставини все частіше доводять: немає в нашому світі нічого більш постійного, ніж мінливість. Втратити роботу можна досить швидко. Однак так само реально перекваліфікуватися й піти в абсолютно нову для себе сферу.
Лікарі, дизайнери, інженери, менеджери – всім час від часу доводиться «апгрейдити» знання, розвивати або отримувати навички. Чим більший стаж роботи, тим вища ця потреба. Досвідчені фахівці завжди цінуються на ринку, але найбільше – ті, хто шукає можливості для професійного розвитку. Сьогодні освіта не закінчується на отриманні диплома. Та й сам документ не гарантує успіху. Щоб не залишитися «за бортом», вчитися треба все життя. В цьому й полягає суть концепції Lifelong learning – навчання впродовж життя.
Модель освіти нового типу – не лише для дітей, а й для дорослих – вперше майже 100 років тому описав американський педагог Едуард Ліндеман у книзі «Значення освіти для дорослих». Суспільство бурхливо розвивалося в бік індустріалізації. Наукові відкриття спричинили сплеск нових технологій практично в усіх сферах. Необхідні були кваліфіковані працівники, здатні на льоту схоплювати нову інформацію та швидко ставати до виконання обов'язків.
Десятки років традиційна модель освіти та зайнятості лежала в основі робочих процесів безлічі організацій. Не йшлося про те, що заробляти солідні суми можна вже під час навчання. Більш того – навіть не за обраним в університеті профілем або будучи фахівцем 50+.
Замість просування в поточній діяльності сьогодні деякі готові ризикнути й перейти на іншу посаду з аналогічною або меншою зарплатою. Особисте задоволення від роботи поступилося традиційним підходам до планування кар'єри.
Головні плюси на ринку праці:
Ми живемо в діджитал-епоху. Затребувані компетенції вибирає вже не університет або роботодавець, а кожен із нас. Програми навчання стають більш персоналізованими. Завдяки інтернету неформальна освіта для людей будь-якого віку та з різним досвідом стала ще доступнішою. Навчання виглядає як edutainment – поєднання пізнавального й розважального підходів. Інтерактив і проста подача матеріалу роблять онлайн-лекції цікавими.
Студенти легше засвоюють матеріал і швидше опановують бажані навички. Це вкрай важливо для тих, хто боїться кардинально змінювати профіль. Поступово Lifelong learning стає основним двигуном кар'єри та передумовою для розвитку нових професій.
Той, хто ще до пандемії працював у діджіталі, на карантині відчув себе більш фінансово й соціально захищеним. Виявилося, піти на фріланс та отримувати гідний заробіток можуть не лише програмісти й дизайнери. Популярним напрямам можна навчитися за кілька місяців і скласти конкуренцію досвідченим фахівцям. Нові навички можуть стати альтернативою поточній спеціальності або розглядатися як додаткове джерело доходу з перспективою переходу в основне.
Щоб бути менеджером із продажів, не обов'язково сидіти в офісі. Консультувати людей можна й вдома, і на Балі. Такий віддалений співробітник в Україні може заробити близько $500 на місяць. Звичайно, не кожен готовий витрачати 6–8 годин на добу на спілкування з незнайомими співрозмовниками.
З напрямів, які не потребують щоденного контакту з клієнтами, виділяють арбітраж трафіку. Арбітражник закуповує інтернет-трафік і перепродає його з одного майданчика на інший. Наприклад, замовник з e-commerce звертається до арбітражника з проханням збільшити потік клієнтів на його сайт. Для цього фахівець із рекламного кабінету Facebook/Instagram направляє трафік в онлайн-магазин клієнта. В результаті користувачі соцмережі бачать рекламу товарів і переходять на ресурс. Налагоджений арбітражний трафік не вимагає щоденного спілкування з людьми й може приносити від $100 на день.
Також у топі – розроблення сайтів. Великі бізнеси готові платити за якісний ресурс до $500. Зверстати повноцінний лендинг, наприклад, на конструкторі сайтів Tilda, можна за 3–4 дні. Протягом місяця подібні замовлення принесуть значну суму.
Слідом за створенням сайтів багато хто освоює ще одну важливу навичку в інтернеті – таргетинг. Напрям набагато ширший, ніж просто налаштування реклами у Facebook/Instagram.
Креативний копірайтинг і ведення переговорів із клієнтами теж важливі. Щоб ефективно працювати з трафіком, потрібно чітко визначати цільову аудиторію бізнесів і виділяти потреби різних ЦА. Тоді люди не пройдуть повз ваших рекламних повідомлень. На фрилансі трафіколог може заробляти близько $800 на місяць. Це далеко не межа, коли в онлайні відкритий міжнародний ринок. За кордоном послуги фахівця оцінюються в три рази вище, ніж в Україні.
Онлайн дозволяє не лише змінити профіль, а й знайти додаткову професію.
Погодьтеся, добре було б накопичити певний капітал, щоб не працювати в старості. Для цього потрібен пасивний дохід, а його приносить інвестування. Неважливо, хочете ви спробувати банківський депозит, вкластися в нерухомість або купити частку великої компанії – без фінансової грамотності свій перший капітал не заробити. Потрібно знати, як саме та куди вкластися, щоб у майбутньому мати регулярний пасивний дохід. Крім базових понять про інвестування, розуміння всього процесу купівлі/продажу акцій, важливо мислити, як справжній інвестор. Цей скіл приходить лише на практиці.
Як часто у вас виникає таке відчуття: розумієте, що треба робити, але не вистачає навичок для реальних дій? Це типова ознака того, що насправді ви не вловили механіку певного процесу й уявляєте його лише в теорії. Можна багато знати, але насправді нічого не вміти. Освітні програми без методології можна назвати «навчанням надії». У викладача немає впевненості, що пройдений матеріал студент використовуватиме в майбутньому. Такий підхід трапляється часто-густо.
Чому навіть людині з трьома червоними дипломами, досвідченій у подальшому навчанні або підвищенні кваліфікації, потрібна методологія? З нею навчання стає цілеспрямованим і керованим процесом. Результати помітні, їх можна контролювати і, що важливо, гарантувати ефективність – отримання нових навичок.
Тренд сучасної освіти – комбінувати hard і soft skills. Наприклад, технічні навички та емпатію.
Важливі не лише базові знання, а й вміння міркувати в правильному ключі. Це допоможе досягти успіху в будь-якому напрямі. Завдяки ігровим і серіальним механікам вчитися в онлайні стало набагато цікавіше. Транслювати інформацію це одне, зовсім інша справа – показати, навіщо вона знадобиться. Теорія, практика й мотивація – саме в такій зв'язці має проходити вивчення всіх діджитал-професій.
Щоб стати видатним фахівцем, потрібні сильні професійні якості. Від особистої ефективності й мотивації до емпатії та відповідальності – цьому варто регулярно приділяти увагу. Саме такі софт-скіли цінують замовники. Тому паралельно з вивченням цільової аудиторії я раджу вчитися чути й розуміти потреби інших людей. Серед них – ваші майбутні клієнти й партнери. Від трафік-менеджера до директора з маркетингу або власника власного бізнесу – побудувати успішну кар'єру в інтернеті простіше, ніж здається.
Вийти на гідний заробіток можна вже під час навчання, неважливо, вам 16 років або 61.
Освоїти онлайн-професію та досягти високих результатів може кожен. Головне – слідувати меті та вірити у свій успіх.