10 компонентів Smart City: чому не варто рівнятися на Сінгапур чи Барселону

Та чотири кроки до впровадження цих компонентів

Фото: pixabay

Якщо вірити цільовим програмам та рапортам місцевих чиновників, в Україні вже безліч «розумних міст». Однак мешканці помічають лише точкові  та не завжди повноцінно працюючі сервіси. Нещодавно Mind досліджував, що не так зі Smart City в українських містах.  

Сьогодні ж Євгенія Поремчук, експертка з цифрової трансформації державних послуг розповіла Mind про комплексний підхід, який допоможе впроваджувати дійсно потрібні городянам рішення.

Десять компонентів

Для початку розберемося з термінологією. Smart City (або «Розумне місто») – це не лише онлайн-інструменти електронного врядування, на кшталт е-петицій чи е-референдуму. Smart City, передусім, про комфорт та безпеку мешканців громади.

Концепція «розумного міста» включає щонайменше 10 компонентів: системи моніторингу трафіку та керування громадським транспортом, системи якості повітря та води, інструменти електронного врядування та демократії, «розумне» освітлення та вільний доступ до Wi-Fi, збір та аналіз BigData, безпека персональних даних, електронні послуги населенню, тощо.

Якщо вже хочете назвати свою громаду Smart – необхідно впроваджувати їх всі. Можливо, поступово.
До речі, одна з причин, чому більш розвинуті міста вкладають значні сили та кошти в розвиток Smart City – це можливість подальшої монетизації. Наприклад, у 2017 році компанії Huawei, Shenzhen Water та China Telecom запустили перший у світі комерційний проєкт  Smart Water. У місті Шеньчжень було встановлено понад 1 200 датчиків і повністю оновлено систему обліку водопостачання. Це дозволило місту аналізувати витрати води та швидко реагувати на витік чи аварії; мешканцям – отримувати зручні послуги; бізнесу – заробляти на наданні послуг населенню.

Якщо подивитись на свіжий рейтинг Smart City 2020 від Institute for Management Development, то найперші в рейтингу стоять Сінгапур, Хельсинки та Цюрих. Далі Окленд, Осло, Копенгаген, Женева... Тобто зовсім не бідні міста, які можуть собі дозволити витрачати гроші на датчики, аналітичні системи, центри обробки великого об’єму інформації тощо. Київ, з бюджетом понад 60 млрд грн на 2020 рік посів лише 97 місце.

Деякі компоненти Smart City не обов’язково мають бути платними. Їх можна отримати безкоштовно. Наприклад, подібними розробками займаються ГО «Електронна республіка», БГО «Фонд Східної Європи», Програма EGAP, БГО «RazomForUkraine», ГО «Сошиалбуст», ГО «Електронна демократія». 

Чотири кроки

Готові впровадити Smart City компоненти? Пропоную декілька практичних рекомендацій.

В Україні наразі наявні всі умови для безкоштовного або дешевого старту впровадження компонентів Smart City, але вони потребують певного доопрацювання та підтримки.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS