Жодна компанія, що працює в Україні і має певні успіхи, на жаль, не застрахована від несподіваної появи правоохоронців чи податківців із обшуком. Оскільки цю «традицію» досі ніхто не відмінив, то власникам варто бути напоготові. Про п’ять причин, чому бізнесу варто готуватися до обшуку та як підготувати до нього персонал, розповів Mind адвокат АО «Вдовичен та партнери» Анатолій Романюк.
Остання офіційна відкрита статистика щодо проведених обшуків вражає: 2017 року в Україні було проведено приблизно 120 000 обшуків, тобто 328 обшуків щодня. А в подальші роки їхня кількість тільки зростала.
Для бізнесу обшук – надзвичайна ситуація, яка може паралізувати його діяльність, призвести до кадрових втрат або, у гіршому випадку, взагалі припинити роботу компанії. Саме тому всім підприємствам конче необхідно готуватися до проведення обшуків, і для цього є п’ять основних причин.
Для більшості непідготовленого персоналу сам факт проведеного обшуку – надзвичайний стрес. Фактор несподіванки, застосування спецпризначенцями грубої сили, нищення майна (дверей, сховищ, сейфів), вилучення особистих речей працівників, вторгнення в приватність співробітника (через огляд його власних ноутбуків, телефонів, особистих речей) – усе це може шокувати цілком психологічно здорову людину.
І якщо людина не готова до таких несподіванок та ще й почує під час обшук,у що його компанія причетна до якихось злочинних схем, а керівництво – злочинці, то годі й чекати корпоративного патріотизму від такого співробітника. Значний відсоток спеціалістів звільняється з компанії, у якій було проведено обшук.
Щоби вберегти кваліфікований персонал від стресових ситуацій під час обшуку – його потрібно готувати. Підготовлений співробітник усвідомлює, що обшуки проводять здебільшого в законослухняних компаніях, знає свої права під час обшуку й алгоритм дій, він не дасть себе опитати чи допитати (тобто не видасть конфіденційну інформацію компанії), тож до нього буде непросто застосувати психологічний тиск. Такий співробітник ніколи не звільниться після обшуку: він уже стійкий до стресу, як бетон.
Найбільше, що цікавить силовиків під час обшуку – це інформація про все, що стосується діяльності компанії: від складу власників і структури керівництва компанії, її бухгалтерії, фінансів, технічних розроблень (особливо це стосується ІТ-компаній) до ІР-адрес комп’ютерів, які використовує підприємство. Сьогодні силовики мають належне технічне обладнання, тож здатні легко установити місця зберігання потрібної їм інформації, за вилученням якої вони прибули з обшуком.
Але в підготовленій до обшуку компанії доступ до інформації багаторівнево захищений, тож правоохоронці знайдуть лише ті дані, які не є конфіденційними. Тому підготовка до обшуку – це насамперед приведення до ладу документообігу, регламентація внутрішніми нормативними документами порядку зберігання комерційної таємниці та конфіденційної інформації, визначення порядку використання співробітниками з виробничою метою електронної пошти, мессенджерів, соціальних мереж, телефонів і комп’ютерів.
Під час обшуку в компанії можуть бути вилучені товари чи цінності для спричинення економічних збитків. Робиться це здебільшого на замовлення нечесних конкурентів. У протоколі обшуку умисно робляться помилки, наприклад, речі вносяться до протоколу під іншим найменуванням, ніж зазначено в первинних документах компанії. Такі «неточності» суттєво ускладнюють або взагалі унеможливлюють повернення майна.
У підготовленій до обшуку компанії вилучення товарно-матеріальних цінностей не призведе до критичних наслідків. Там змусять слідчого або прокурора складати протокол так, що в ньому буде правильно вписаний кожен вилучений об’єкт. Особливо це важливо для ІТ-компаній, у яких під час обшуку вилучають комп’ютерну техніку, не зазначаючи про її вміст і в подальшому повертають оргтехніку вже без «начинки», вартість якої є досить значною.
Скільки б бізнес не вимагав у законодавців захисту від свавілля правоохоронців під час проведення обшуків, «маски-шоу», коли до участі в проведенні обшуку залучають неідентифікованих спецпризначенців, мають місце й понині.
Утім для підготовлених компаній візит спецпризначенців не є чимось страшним: персонал і керівництво неможливо залякати чи психологічно зламати. А застосування новітніх технологій унеможливлює беззаконня з боку правоохоронців. Йдеться, наприклад, про хмарні технології зберігання інформації, відеофіксацію ходу обшуку прихованими відеокамерами тощо.
Участь адвоката в проведенні обшуку є обов’язковою на будь-якій стадії його проведення. Без адвоката обшук вважається недійсним. Проте є багато випадків, коли участь адвоката, який уперше потрапляє в складне за конфігурацією та поверховістю приміщення, у якому він до цього ні разу не бував, є малоефективною. Захиснику необхідний певний час, щоб зорієнтуватися та почати організацію захисту клієнта.
Тому в підготовленій компанії адвокат ще до початку обшуку побуває на місці, вивчить обстановку, познайомиться з основними учасниками обшуку від компанії, допоможе спланувати алгоритм дій персоналу, особливо, якщо обшук проводитиметься одночасно в офісі та за місцем проживання власників та керівництва компанії.
У непідготовлених до обшуку компаніях виникають труднощі з визначенням центру ухвалення управлінських рішень, наслідком чого є або хаос, або те, що весь персонал починає виконувати вказівки слідчого, а не адвоката. А в разі попередньої підготовки трудовий колектив знатиме, що необхідно виконувати вказівки лише адвоката, який координуватиме їхні дії та стежитиме за поведінкою правоохоронців.
Отже, підготовка компанії – це той превентивний захід, який дасть змогу без значних втрат пережити обшук, мінімізувати його негативні наслідки та швидко відновити роботу бізнесу.