Період пандемії, який істотно підкоригував бізнес-ландшафт, вивів IT-сферу на новий виток розвитку та водночас загострив проблему кадрового дефіциту в індустрії. Допомогти в її розв'язанні могла б перекваліфікація фахівців з інших галузей. Однак, попри численні історії успіху світчерів (від англ. Switch) – людей, які мають досвід і практичні знання в одній галузі та ухвалюють рішення повністю змінити сферу діяльності, на кардинальні зміни наважуються далеко не всі. З якими основними психологічним перешкодами стикаються люди, що замислюються про старт в IT, і як їх подолати, розповів Mind віцепрезидент Асоціації «IT Ukraine» з питань освіти Максим Почебут.
У нещодавно опублікованому аналітичному звіті BRDO зазначено, що проблема нестачі кадрів в ІТ-індустрії вийшла на перший план. У цій думці єдині як незалежні експерти, так і представники галузі.
2020 року ступінь бакалавра з ІТ-спеціальностей отримали трохи більше за 16 000 студентів. До 2024 року їхня кількість, за прогнозами, зросте до 20 000 – 23 000. Водночас потреба галузі навіть за найскромнішими оцінками – близько 50 000 ІТ-фахівців на рік. Очевидно, що одними лише зусиллями системи формальної вищої освіти цю проблему не розв'язати.
Автори звіту пропонують два, на їхню думку, найефективніші способи:
Перекваліфікація дійсно є одним із найбільш дієвих методів боротьби з кадровим дефіцитом. І мій досвід роботи в реалізації навчальних програм в ІТ-сфері це підтверджує. Люди, які зважилися на зміну професії, як правило, дуже мотивовані, націлені на результат, знають свої сильні та слабкі сторони і – в ідеалі – можуть використовувати попередній досвід у своїй новій спеціальності.
Наприклад, частка світчерів, що навчаються на освітніх програмах компанії ЕРАМ, стабільно становить близько 40%. Упевнений, в інших ІТ-компаніях, цифри будуть подібними.
Але, чому в разі експоненційного зростання попиту на IT-фахівців так само різко не збільшується кількість світчерів?
Намагаючись надихнути людей історіями успіху, ми рідко говоримо про психологічні бар'єри, або блокери, які заважають зважитися на кардинальні зміни. Спробуємо проаналізувати найпоширеніші з них і, можливо, допомогти їх подолати.
Очікування упередженого ставлення за віковою ознакою – це один з основних бар'єрів. До речі, він властивий людям як у 17, так і в 35 або 48 років.
На щастя, в IT – вік не входить до переліку вирішальних чинників ні при прийомі на роботу, ні для початку навчання.
Цікаво, що сучасний цифровий світ чітко розмежовує програмні продукти за цільовими аудиторіями: щось цікаво молоді, якісь розробки орієнтовані на дітей і школярів, а деякі – на людей старшого віку. Але коли йдеться про розробку, ми бачимо, що всі ці продукти створені командами, вікові рамки в яких розмиті.
Сфера IT-розробок однаковою мірою вимагає як життєвого досвіду, так і свіжого погляду. Тому з ейджизмом ви навряд чи зіткнетеся. До того ж поняття «новачки» в IT не синонім «молоді». Це ті люди, які пробують себе в галузі, роблять перші кроки.
Приказка «почин дорожчий за гроші» існувала з давніх часів, і, схоже, не дарма. Починати щось нове дійсно складно і хвилююче. До карантинних обмежень я рекомендував тим, хто замислюється про зміну професії, відвідувати якомога більше відкритих тематичних заходів: як для новачків, так і для більш досвідчених фахівців. Слухати, питати, цікавитися, знайомитися.
Зараз подібні заходи проводяться онлайн. Напевно, для багатьох це плюс, оскільки перше знайомство зі спеціалізацією можна здійснити практично без зусиль, не виходячи з дому. Звісно, у такому форматі ви не зможете повною мірою відчути всю «хімію» спілкування та нетворкінгу, але зумієте отримати базову інформацію.
Додаткова перевага онлайну – це можливість відвідувати івенти в будь-якій точці світу, не виходячи з дому. Отже, з меншими зусиллями ви можете охопити напрями, які вас більше цікавлять.
Онлайн дав можливість людям, що живуть у містах, які не можна вважати великими IT-хабами – а в Україні їх всього п'ять-шість, пробувати себе в галузі. Все, що вам потрібно– це комп'ютер з доступом в інтернет.
Якщо розглядати цей блокер у контексті відсутності диплома по одній з IT-спеціальностей, то принаймні на етапі входження в професію, він не має ніякого значення. Навпаки, бажання та здатність змінити професію – це свідчення адаптивності, гнучкості розуму, прагнення до lifelong learning, а все це – must-have в IT-сфері.
З іншого боку, фундаментальні знання основних дисциплін, а саме їх дають у вишах, полегшать освоєння технологій (хоча, погодьтеся, не кожен студент факультету комп'ютерних наук може показати клас в матаналіз або логіці).
Рішення стати розробником, не маючи профільної освіти, означає лише те, що вам потрібно буде серйозніше попрацювати під час навчання.
При цьому дайте собі відповідь на запитання, що подобається і что ви хотіли б робити. Це запитання я ставлю людям, які звертаються особисто до мене за порадою або консультацією.
IT – це про кайф від роботи. У нашій сфері практично немає людей, яким не подобається те, що вони роблять.
Напевно, почасти тому, що в IT величезна кількість можливостей для коригування професійної траєкторії. Можна переключитися на іншу технологію, поміняти проєкт, освоїти суміжну спеціальність. Варіантів дуже багато.
І пам'ятайте, що IT – це не тільки інженери. У сучасній IT-компанії досить багато професій, які не пов'язані ані з розробкою, ані з тестуванням або адмініструванням мереж. Цифрових навичок вимагають і управління персоналом, і бізнес-аналіз, і рекрутинг. До того ж приблизно кожні пів року в галузі з'являються нові професії на стику спеціалізацій. Можливо, вам буде потрібно всього лише трохи підкоригувати наявні навички – і ви вже готові до роботи за новою спеціальністю.
В Україні понад 250 000 IT-фахівців. Напевно ви знайдете практиків серед своїх друзів, знайомих, родичів. Поспілкуйтеся з ними, розпитайте про їхні професії, поцікавтеся, що їм подобається та не подобається в спеціальності.
Консультуватися потрібно з декількома людьми, щоб мати можливість порівняти різні погляди і унеможливити упередженість.
Пам'ятайте, що іноді люди схильні транслювати факти через призму власного невдалого досвіду.
Онлайн-тренінги, освітні платформи, курси для початківців та інші освітні продукти масово з'явилися у відкритому доступі. Але будьте готові до того, що якісна освіта може потребувати фінансових вкладень.
Вибираючи платні опції, пам'ятайте, що ця інвестиція окупиться лише в тому випадку, якщо ви будете старанними і цілеспрямованими. Зміна професії – це конкурентне середовище. Попри велику кількість вакансій в IT, вимоги до кандидатів також є досить високими.
Морально готуйте себе до конкуренції і не впадайте у відчай, якщо досягти бажаного не вдається з першого разу.
Ця порада є особливо актуальною для тих, чиє джерело доходу є основним у сім'ї. Приділяти достатньо часу навчанню та ефективно освоювати нові знання нелегко, якщо доводиться постійно думати про фінансові проблеми.
Прорахуйте резерви та продумайте бюджет на найближчі чотири-шість місяців, щоб повноцінно навчатися.
Період пандемії, який істотно підкоригував бізнес-ландшафт, вивів IT-сферу на новий виток розвитку. Світ вимагає інноваційних цифрових продуктів. А це значить, що в IT-галузі буде місце і технологіям, і креативу, й управлінню процесами, й аналітиці.
Відкривайте нові обрії та вірте в себе!