Краш-тест на олігарха: кому «світить» податкова амністія

Та чи можливо буде уникнути декларування активів

Фото: depositphotos

Податкова амністія, що діє в Україні з 1 вересня 2021 року протягом року, досі викликає багато запитань – чи варто скористатись цим правом, які будуть наслідки тощо. Напередодні її запровадження Mind пояснював, як має працювати це нововведення. Наразі ж більше деталей – кому варто відкрити власні статки, а хто може не поспішати, розповів Mind партнер-засновник SENSUM Law Firm, адвокат Віталій Мазур.

Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання детінізації доходів та підвищення податкової культури громадян шляхом запровадження одноразового (спеціального) добровільного декларування фізичними особами належних їм активів та сплати одноразового збору до бюджету» відомий, як законопроєкт №5153 (Закон) був прийнятий парламентом 15 червня 2021 року.

Що таке «амністія»

Якщо певна категорія громадян чекає на амністію, щоб вийти на волю з чистою совістю, то на цю амністію, як мені здається, чекали менше. «Амністія капіталів» чи «податкова амністія» для фізичних осіб означає, що вони чесно зізнаються в своїх доходах (з яких не було сплачено податки) і сплачують одноразовий збір. А держава все пробачає. Можливо…

Законом передбачаються певні гарантії для амністованих – це неможливість притягнення до відповідальності за порушення валютного і податкового законодавства, неможливість проведення перевірок щодо декларанта (крім камеральної по самій декларації, щоб зійшлись всі доданки і сума), також конфіденційність інформації зі спецдекларації для слідства.

Взагалі історія з податковими амністіями не нова, українська влада не вигадала велосипед, амністії проводили, як економічно розвинені країни, так і інші. Серед них деякі штати США, Туреччина, Італія, Бельгія, Франція, Німеччина, Данія та Аргентина.

Наша «амністія» діятиме рік – до 1 вересня 2022 року, і за очікуваннями влади, держава розраховує на виведення з тіні третини прихованих доходів, тобто, до 15-20 млрд дол. США.

Хто підпадає під амністію

Ця амністія поширюється на всіх резидентів України та нерезидентів (якщо на момент набуття активів були резидентами України), які мали б сплатити податки чи задекларувати майно/доход, але чомусь цього не зробили.

Амністія «не світить»:

Що декларувати?

Під декларування підпадають активи фізичної особи (в тому числі ті, що належать на праві спільної часткової або на праві спільної сумісної власності) і знаходяться на території України та/або за її межами.

Це можуть бути:

а) валютні цінності (банківські метали, крім тих, що не розміщені на рахунках, національна валюта (гривня) та іноземна валюта, крім коштів у готівковій формі, та права грошової вимоги (у тому числі депозит (вклад), кошти, позичені третім особам за договором позики), оформлені у письмовій формі з юридичною особою або нотаріально посвідчені у разі виникнення права вимоги декларанта до іншої фізичної особи;

б) нерухоме майно (земельні ділянки, об’єкти житлової і нежитлової нерухомості. Тут навіть мова йде про об’єкти незавершеного будівництва, які:
- не прийняті в експлуатацію або право власності на які не зареєстроване в установленому законом порядку, але майнові права на такі об’єкти належать декларанту на праві власності;
- не прийняті в експлуатацію та розташовані на земельних ділянках, що належать декларанту на праві приватної власності, включаючи спільну власність, або на праві довгострокової оренди або на праві суперфіцію;

в) рухоме майно;

г) частки (паї) у майні юридичних осіб або в утвореннях без статусу юридичної особи, інші корпоративні права, майнові права на об’єкти інтелектуальної власності;

ґ) цінні папери та/або фінансові інструменти, визначені законом;

д) права на отримання дивідендів, процентів чи іншої аналогічної майнової вигоди, не пов’язані із правом власності на цінні папери, частки (паї) у майні юридичних осіб та/або в утвореннях без статусу юридичної особи;

е) інші активи фізичної особи, у тому числі майно, банківські метали, що не розміщені на рахунках, пам’ятні банкноти та монети, майнові права, що належать декларанту або з яких декларант отримує чи має право отримувати доходи на підставі договору про управління майном чи іншого аналогічного правочину та не сплачує власнику такого майна частину належного власнику доходу.

Що не можна декларувати?

Якщо коротко, то об’єктами декларування не можуть бути:

Чи потрібна мені амністія?

Краш-тест «Чи не олігарх я» від Верховної Ради виглядає наступним чином. Ви маєте:

Якщо п’ять «так», то нічого декларувати не потрібно, держава вважає, що з такими статками ви не надто ухилялись від сплати податків… можливо, взагалі не ухилялись.

Ціна амністії

Якщо вже так сталось, що активів у вас занадто, на думку держави, і ви бажаєте їх задекларувати, то держава пропонує, протягом місяця з дати подання декларації, сплатити такі податки:

До того ж, можливе застосування підвищеної ставки (+2.5%), але із розбивкою на три рівні частини щорічно.

Які переваги амністії?

Крім чистої совісті та спокійного сну вночі, серед позитивних моментів української амністії можна назвати:

Коли амністія стане в нагоді?

Події в Україні цілком і повністю відповідають світовому тренду боротьби з ухилянням від сплати податків, не за горами міжнародний автоматичний обмін податковою інформацією (іноземні банки поділяться інформацією), раніше Україна вже імплементувала правила контрольованих іноземних компаній. Якщо відповідно до перехідних положень Закону уряд запропонує парламенту законопроєкт про посилення контролю за повнотою оподаткування доходів фізичних осіб, то вже наступного року можна очікувати на посилений фінансовий моніторинг доходів і витрат громадян. Уже зараз розпочинає роботу Бюро економічної безпеки (реформована податкова поліція).

Відтак, «неамністовані» активи можуть вартувати повної ставки податку 18% плюс штрафи і пеня. Отже, вирішувати вам. 

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS