Фонд гарантування вкладів фізичних осіб звітує, що результати продажу активів збанкрутілих банків перевершили прогнози майже вдвічі за підсумками 2021 року. Як ФГВФО вдалося досягти цього показника, а також яка ситуація з проблемними кредитами, розповів Mind директор департаменту консолідованого продажу активів Фонду гарантування вкладів Олександр Кульчицький.
Докладніше про результати кримінального переслідування колишніх власників і топменеджерів банків, визнаних банкрутами, – у матеріалі Mind «Куди пішли мільярди: як триває розчищення токсичних активів у банках-банкрутах».
Сума виручених Фондом гарантування вкладів коштів на успішних аукціонах сягнула 2,4 млрд грн, тоді як очікувалося 1,5 млрд грн. Особливо вдалим був ІІ квартал, упродовж якого продано активів на 1,4 млрд грн.
Торік нам також вдалося у два з половиною рази збільшити важливий показник ефективності реалізації майна банків – середній рівень конверсії, тобто співвідношення ціни реалізації активу і його балансової вартості. Це сприяло збільшенню суми надходжень коштів для розрахунків із кредиторами банків, які нині ліквідує ФГВФО.
Цього вдалося досягти завдяки вдосконаленню підходів до продажу. Передусім це початок реалізації активів уже з першого місяця процесу ліквідації банку, що дозволяє уникнути знецінення активів із часом і продати їх за максимальною можливою ціною.
Зокрема, такий підхід застосовано щодо активів банків, ліквідацію яких розпочато у 2020–2021 роках («Аркада», Місто Банк, «Земельний капітал»).
Крім цього, вдосконалена процедура продажу показала свою ефективність: спочатку індивідуальні торги по кожному активу – у декілька етапів із поступовим зниженням ціни лоту, а надалі те, що не вдалося продати окремо, ми об’єднуємо в пули та виставляємо їх на аукціони.
Продаж активів відбувається як за англійською, так і за голландською моделлю аукціону. Додам, що кожна з цих моделей передбачає, що в підсумку переможцем аукціону стане учасник, який запропонує найвищу ціну за лот. Такий поетапний підхід до процесу продажу стимулює конкуренцію, сприяє збільшенню ціни реалізації активів і рівня конверсії. Він був розроблений і запроваджений нами в співпраці з провідними міжнародними фахівцями та з урахуванням кращої світової практики.
Наприклад, торік за найвищою ціною були продані земельна ділянка (370 млн грн) і головний офіс (280,6 млн грн) Родовід Банку, головний офіс ВТБ Банку разом із земельною ділянкою (294,3 млн грн).
Також серед лотів топ-десятки – пул активів двох банків «Фінанси та Кредит» і Дельта Банку (269,1 млн грн), пул кредитів юридичних осіб, виданих банком «Фінансова ініціатива» (148 млн грн), готель «Вікторія» в Одесі – актив Місто Банку (139,3 млн грн).
До 100 млн грн отримано від продажу колишньої філії Місто Банку – офісного приміщення в центрі Києва (84 млн грн), активу Діамантбанку – адміністративно-складського комплексу в Києві (78,8 млн грн), активів Місто Банку – права вимоги за кредитом юридичної особи та земснаряду (61,1 млн грн) й офісного приміщення, колишньої філії банку «Аркада» в Києві (60 млн грн).
Традиційно найбільш успішні аукціони і за ціною реалізації, і за рівнем конверсії – з продажу об’єктів нерухомості. Квартири, будинки, офісні приміщення, земельні ділянки користуються стабільним попитом і швидко знаходять своїх покупців, якщо не мають юридичних обтяжень.
Більш складні для продажу – права вимоги за проблемними кредитами, які в загальній структурі активів збанкрутілих банків становлять майже 80%. Переважна більшість таких кредитів мають багаторічну прострочку, видані пов’язаним із банками особам, дуже часто з невідповідним сумі позики «сміттєвим» забезпеченням чи взагалі беззаставні.
При цьому купівля кредитів, що не діють, вимагає від інвестора не тільки оплати за лот. У ринкову ціну продажу закладені також додаткові витрати покупця – на суди з метою стягнення боргу або застави, на юридичні консультації, інвестиційну оцінку тощо. Процес стягнення коштів може бути тривалим і проблематичним, застава – знецінитися з часом, а результат інвестицій – не гарантовано. Скільки можуть коштувати такі проблемні кредити? Очевидно, що попит і ціна на ринку залежать від якості активів.
Переважна більшість торгів проходить в електронній системі «ProZorro.Продажі», яка була запрацювала 2016 року й має всю необхідну інфраструктуру для реалізації активів. За ці роки вона заслужила довіру покупців завдяки простим, зрозумілим і єдиним правилам гри для всіх учасників, прозорій конкуренції та швидкості оформлення угод.
Крім цього, ми співпрацюємо з провідними іноземними консультантами з продажу активів і виставляємо великі пули на міжнародні торгові майданчики. Це дає можливість залучити на аукціони широке коло потенційних покупців, інвесторів як з України, так і з-за кордону.