Останніми тижнями напруженість навколо загрози військового вторгнення держави-агресора в Україну зростає. Така ситуація не може не вплинути на ринки. Який вплив ці розмови та події мають для нещодавно відкритого в країні ринку землі, розповів Mind голова ГО «Асоціація землевласників України» Сергій Кулєшов.
Земля, незалежно від її цільового призначення, – це вид нерухомості. Не потрібно бути експертом, щоб розуміти – війна або ризик її початку завжди негативно впливають на ринок нерухомості, зокрема і на ринок землі. Однак давайте трохи докладніше розберемо, що зараз відбувається на ринку й чого очікувати при різних сценаріях розвитку подій.
Ситуація на ринку наразі нетипова: здавалося б, на такому новинному тлі землевласники мали б масово продавати свої ділянки й у битві за покупця опускати ціни нижче й нижче. Проте все не зовсім так. Наприклад, у прикордонних із Росією областях спостерігається невелике збільшення пропозицій із продажу ділянок, але жодного панічного розпродажу немає.
Щодо ринку України загалом, то можна зазначити лише спад попиту, покупці дуже обережно ставляться до придбання нових об'єктів, однак охоче купують, якщо ціна гарна.
Стосовно прогнозів при різних сценаріях розвитку подій, то давайте виділимо три варіанти і відповідно три прогнози:
Якщо підсумувати, то серед усієї нерухомості земля – найменш чутливий до таких подій актив: вона не зруйнується, не згорить, її не вкрадуть мародери і не вивезуть. Усе, чим ризикує власник, – це тимчасова втрата в ціні, яка обов'язково відновиться в разі поліпшення ситуації. Якщо порівняти з ризиками, які несе власник квадратних метрів житлової чи комерційної нерухомості, то земля – це супербезпечний актив.
І насамкінець хочеться нагадати правило, яким керуються вже століттями у всьому світі: «Коли всі продають – купуйте, а коли всі купують – продавайте».