Внаслідок військового вторгнення росії в Україну десятки тисяч дітей були вимушені покинути свої домівки. На жаль, велика кількість таких дітей виїхала за кордон без батьків, з кимось із родичів або просто добрих знайомих.
Незважаючи на обставини, дитина й надалі повинна отримувати підтримку з усіх важливих питань щодо проживання, навчання, надання медичної допомоги тощо. Про статус тимчасового опікуна та інші пов'язані з цим питання розповіла Mind команда юристів корпоративної практики польського офісу PETERKA & PARTNERS Ілона Смурлік, Славомир Патковський, Марчін Кришкоз і менеджерка з маркетингу українського офісу юридичної компанії Ілона Ткаченко.
Тимчасовим опікуном є особа, яка представляє та піклується про неповнолітнього громадянина України, що перебуває в Польщі без нагляду дорослих, відповідальних за нього відповідно до польського законодавства. У Польщі неповнолітньою вважається особа, яка не досягла 18 років.
Права та обов’язки тимчасового опікуна:
Заява про відкриття провадження у справі про призначення тимчасового опікуна має містити:
Особами, які мають право подати заяву про призначення тимчасового опікуна, є:
Тимчасовий опікун призначається судом з питань опіки та піклування, до підсудності якого віднесені справи за місцем проживання неповнолітнього, після судового засідання.
Суд заслуховує кандидата на тимчасову опіку та особу, яка фактично здійснює опіку над неповнолітнім, та заслуховує неповнолітнього. Така категорія справ розглядається невідкладно, не пізніше трьох днів з дня отримання судом заяви про призначення опікуна.
Тимчасовий опікун має бути обраний переважно з числа родичів, а за відсутності таких осіб суд звертається до відділу соціальної допомоги, який протягом 48 годин призначає такого кандидата. За можливості братам та сестрам суд призначає одного опікуна.
Провадження у справі про призначення тимчасового опікуна може бути порушено за заявою або за ініціативою посадової особи. Жодні збори у таких провадженнях не стягуються.
Рішення про призначення опікуна підлягає негайному виконанню з моменту проголошення його судом. Це означає, що в день проголошення рішення опікун починає піклування над неповнолітнім. Інформація про завершене провадження (копія рішення) надсилається головнокомандувачу прикордонної служби та всім учасникам провадження, а також відділу соціальної допомоги.