Війна спонукає підприємців думати по-іншому та швидко змінювати підхід до діяльності, аби вижити. Проте якщо не все виходить, завжди можна звернутись по допомогу. Останню пропонують різні спеціалісти: лікарі, психологи, коучі... Саме так з'явилась волонтерська ініціатива для підприємців «Бізнес-коучинг ДОПОМОГА». Як працює остання і яку допомогу пропонує, розповіла Mind ініціаторка проєкту, сертифікований бізнес-коуч Еріксонівського університету, фінансист, банкір з 22-річним досвідом, к.е.н. Олена Острініна.
Для підтримки українських підприємців бізнес-коучами організовано волонтерську ініціативу «Бізнес-коучинг ДОПОМОГА». Створено телеграм-групу, в якій на безоплатній основі спеціалісти надають допомогу бажаючим. Все, що необхідно, – це написати свій запит або лише «потрібна консультація», і вільний спеціаліст зв’яжеться та назначить коуч-сесію в зручний для вас час.
За місяць військових дій український бізнес втратив удвічі більше, ніж за два роки пандемії, і поки ведуться бої, підрахувати остаточні збитки немає можливості. За оцінками НБУ, кожен тиждень коштує українській економіці понад 50 млрд грн. І це без урахування руйнувань.
Саме тому важливо оперативно розпочати відновлення бізнесу, підтримати його податковими пільгами (що робить зараз держава), надати будь-яку допомогу в збереженні робочих місць, допомогти в переміщенні виробничих потужностей у безпечне місце, запустити посівну кампанію в тих фермерських господарствах, де це можливо, та підтримувати весь процес.
Зараз, як ніколи, важливим є пільгове кредитування, фінансова система має підтримати реальні сектори економіки, і вже готуються програми фінансування під 0% річних, що допоможе підприємствам вистояти у важкі часи.
Потрібно сказати, що підприємці мають досвід економічних криз і неодноразово вибиралися зі складних ситуацій. Але зараз час ще складніший: важливо підтримати дух підприємця, намагатися допомогти йому повірити в нашу економіку й у завтрашній день, саме тому бізнес-коучинг став таким потрібним та ефективним.
Волонтерство – велика сила нашого народу, тож я знайшла однодумців, бізнес-коучів, які мають досвід роботи з компаніями. Ми засновали телеграм-канал «Бізнес-коучинг ДОПОМОГА», де надали вже більше сотні підприємцям підтримку та допомогу.
Бізнес та підприємці зараз розгублені. Кожен звертається в розпачі, бо ситуації дуже різні. Хтось покинув справу всього життя та поїхав у Західну Україну чи за кордон, а хтось втратив 70–90% своїх клієнтів та не розуміє що робити, щоб заробити копійку. Є запити й з великих компаній, де міграція персоналу, низький рівень мотивації, чоловіки пішли до ЗСУ, немає робочої сили тощо...
Є запити середнього бізнесу: фабрики одягу, цех, що відшиває сумки та гаманці, звертаються підприємці, які надавали послуги спортивної реабілітації, центри оздоровлення та дієтології, приватні клініки, невеликі мережі кав'ярень.
Коучинг у цьому сенсі необмежений галузями економіки, бо працює з основним, так би мовити, «продуктом»: з мисленням людини. Усі відповіді завжди є у клієнта, завдання коуча лише допомогти йому знайти ефективні рішення в індивідуальних умовах.
Справа в тім, що підприємці про свій бізнес можуть говорити годинами, бо знають свою справу від ґудзика до кошторису побудови меблевої фабрики. Тож перше завдання коуча – роздивитись експертність клієнта, сильні сторони та досвід, бо на них будується будь яке майбутнє.
Знання, досвід, здібності є у кожного підприємця, справа в тому, щоб в голові окреслити три основні напрямки:
У процесі коуч-сесії обмеженням знаходимо альтернативу; наявні ресурси – стають цеглою для нового руху, а можливості – вказують шлях до успіху. Коли клієнт попрацює та зробить інвентаризацію цих критеріїв, зразу вимальовується нове бачення розвитку або взагалі запалюється нова зірка абсолютно нового напрямку.