Гібридна війна в Україні: як захистити дітей від дезінформації в мережі

Як навчитись відрізняти фейки від правдивих повідомлень

Фото: depositphotos.com

Війна в Україні триває вже вісім років. Разом із активними бойовими діями відбувається й інформаційна війна, наслідки якої не менш згубні, ніж від куль та ракет. Фейкові новини, дезінформація, деструктивні заклики в мережі – це те, з чим ми зустрічаємось в інтернеті все частіше. Це є невід'ємною частиною гібридної війни. І найбільша небезпека в тому, що через вплив дезінформації ми можемо почати сумніватись у правді та грати на руку злочинцям. На жаль, ми не завжди знаємо та розуміємо, як поводитися з такою інформацією та як захистити дітей, що довгий час проводять в мережі. Команда #stop_sexтинг надала Mind практичні поради щодо захисту себе та дітей в інформаційному просторі.

Інформаційна війна – це вплив на населення іншої країни в мирний або воєнний час через розповсюдження певної інформації та захист громадян власної країни від такого впливу.

Як оцінити інформацію, яку дитина хоче поширити?

І дорослі, і діти схильні більше довіряти тій інформації, яка підтверджує їхні роздуми та ставлення до певних явищ. Саме тому найчастіше ми поширюємо саме такі новини чи дописи. Під час поширення інформації в соцмережах важливо запитувати себе:

Важливо використовувати правдиву інформацію для побудови свого світосприйняття, а не будувати світ ілюзії завдяки дезінформації.

Кроки, як навчити дитину поводитись з дезінформацією

Загальні правила:

Якщо хтось зі знайомих поширив неправдиву інформацію:

  1. Важливо не оцінювати людину та не критикувати, що вона зробила це навмисно.
  2. Напишіть людині у приватні повідомлення, що, здається, пост містить дезінформацію. Додайте посилання на правдиву інформацію чи спростування написаної інформації.
  3. Якщо ви не готові особисто спілкуватись з людиною, то можете поскаржитись на допис з відміткою «Неправдива інформація».
  4. Якщо дитина помітила дезінформацію в соціальних мережах, то варто звернутись за допомогою до дорослого, кому вона довіряє, щоб можна було отримати підтримку та разом виконати кроки, які прописані вище.

Якщо я поширив неправдиву інформацію:

Так, ми всі часом робимо помилки. Важливо їх помічати та виправляти.

Можете обрати один зі шляхів:

Пам’ятайте, що дезінформація часом захована дуже ретельно й одразу її помітити доволі складно. Через деякий час може з’явитись офіційне повідомлення стосовно неправдивої інформації, або ми можемо знайти джерела, які спростовують попередні дані. Тож якщо ви розумієте, що певний контент є неправдивим, то важливо зреагувати на це.

Як спілкуватись з дитиною щодо контенту, який вона бачить в інтернеті?

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS