Протягом останніх 30 років Об’єднані Арабські Емірати (ОАЕ) стали однією з найперспективніших територій для розвитку бізнесу. Наявність прозорих і зрозумілих «правил гри», гнучка система оподаткування, високий рівень економічного розвитку – практично ідеальні умови для ведення будь-якого бізнесу.
Тому, інвестування в нерухомість в ОАЕ – один з найбільш перспективних бізнес-напрямків. Про особливості придбання іноземними особами об’єктів нерухомості в ОАЕ, а саме в еміраті Дубаї як одному з найбільш розвинених і промислово потужних у складі ОАЕ, розповів Mind адвокат, к.ю.н., керуючий партнер TOTUM LF Юрій Хапко.
Детальніше про те, чим відрізняється процедура придбання нерухомості в сусідній європейській країні – у матеріалі Mind «Дружні гостини: як українцям придбати нерухомість у Польщі».
Основним нормативно-правовим актом, що регулює питання придбання об’єктів нерухомості в ОАЕ, є закон №7 від 13 травня 2006 року «Про реєстрацію нерухомого майна в Еміраті Дубаї».
Так, за законодавством ОАЕ об’єктом для придбання можуть бути наступні об’єкти нерухомості:
Суб’єкти, які можуть бути покупцями об’єктів нерухомості як іноземна особа, це:
Для іноземних осіб (як фізичних, так і юридичних) існує обмеження на придбання об’єктів нерухомості, а саме: за умови згоди правителя Дубая особи, які не є громадянами ОАЕ, можуть в окремих районах Емірату:
Що стосується іноземних юридичних осіб, додатково до обмежень, які вказані вище, іноземна компанія може володіти правом власності, правом довічного користування або оренди за умови, що така іноземна компанія зареєстрована або в еміраті Дубай за межами вільних зон, або у вільній зоні Jebel Ali, або у деяких інших вільних зонах.
Окремі районі емірату Дубай, в якій іноземні особи можуть володіти нерухомістю на вищенаведених правових титулах, перелічені в постанові №3 від 2006 року «Про визначення районів Емірату Дубай, у яких громадяни інших держав можуть набувати нерухомого майна».
Унікальність податкової системи ОАЕ полягає в тому, що в ній відсутні багато відомих нам податків та зборів, а саме:
Що стосується обов’язкових витрат покупця при придбанні об’єкта нерухомості, то вони наступні (згідно із законом №7 від 1997 року «Про збори за реєстрацію земельної ділянки»):
Слід зазначити, що в еміраті Дубай активно обговорюється можливість введення при оформленні правочинів з нерухомістю гербового мита у розмірі від 2 до 8% від вартості об’єкта нерухомості.
Після вибору об’єкта нерухомості та узгодження його місця розташування, відбувається оформлення договору купівлі-продажу нерухомості. До складання та змісту цього документа необхідно ставитися вкрай уважно, бо саме в ньому найдокладнішим чином відображаються всі деталі здійснюваної операції.
При фінальному підписанні договору купівлі-продажу майбутньому власнику нерухомості необхідно буде внести завдаток. Найчастіше його величина становить 10% від повної вартості придбаного об'єкта нерухомості. При внесенні завдатку покупцеві нерухомості потрібно буде пред'явити лише закордонний паспорт.
Після оформлення договору купівлі-продажу та внесення завдатку настає етап оформлення об'єкта нерухомості на ім'я нового власника в Департаменті земельних ресурсів та майна емірату Дубай (відбувається реєстрація переходу права власності та видача Департаментом свідоцтва про реєстрацію).
Слід зазначити, що нерухомість в ОАЕ можна придбати і в кредит. У цьому випадку умови здійснення угоди багато в чому залежать від конкретного банку-кредитора. Але є і одне стандартне правило для іноземних позичальників, суть якого полягає в обов'язковому страхуванні придбаного об'єкта нерухомості.
При цьому треба чітко розуміти, що покупка нерухомості в кредит – досить тривалий і складний процес. Коли мова йде про іпотеку, оформлення всіх необхідних документів забирає як мінімум 10 днів.