Державна служба з питань праці продовжує роботу щодо виявлення неоформлених працівників, навіть під час воєнного стану. З одного боку, такий стан передбачає деякі послаблення щодо нагляду і контролю діяльності підприємств, а з іншого – може й розширити можливості того чи іншого відомства. Відповідні зміни до законодавства, які розв'язують руки, зокрема Держпраці щодо проведення перевірок, були ухвалені Верховною Радою ще влітку. Тоді ж вони і почали діяти. Відтак уже кілька місяців зазначене відомство може завітати до бізнесу з перевіркою. Так, ще на початку жовтня внаслідок відповідних перевірок на Закарпатті було легалізовано працю понад 1100 найманих працівників. Які ж повноваження Держпраці відновлені й чому бізнесу варто підготуватись заздалегідь, розповіла Mind адвокатка АО «Вдовичен та партнери» Альона Комаровська.
Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» набув чинності 19 липня 2022 року. Відтак контролерам з Держпраці дозволили приходити на перевірки до роботодавців.
З початку війни візити контролерів з Держпраці мали суто формальний інформаційний характер. Річ у тім, що на цей період діяв мораторій на проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду на період воєнного стану.
Однак внесені зміни дають зелене світло інспекторам праці у період дії воєнного стану здійснювати перевірки роботодавців.
Жодних планових перевірок та інспекційних відвідувань відбуватися не може. Проте позапланові перевірки все ж можуть здійснюватися, але тільки за правилами Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності». Та його не дуже полюбляють контролери, адже у ньому є багато обмежень для перевіряючих, що на руку роботодавцям.
Головне, що потрібно знати про перевірки Держпраці під час війни, – це те, що у період дії воєнного стану в разі виконання в повному обсязі та у встановлений строк приписів штрафи не застосовуються.
Це «воєнне» звільнення чітко прописано в ч. 3 ст. 16 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану».
За мирного часу у випадку виявлення неоформленого працівника штраф накладався незалежно від виконання припису (на сьогодні за загальним правилом це було б 65 000 грн за кожного такого працівника).
Читати також: Головне про роботу: як зміняться трудові відносини в період воєнного стану
Зауважимо, що і «воєнне» звільнення не врятує від адмінштрафу (ст. 41 КпАП). У загальному випадку:
Тож якщо вас перевірили і виявили порушення – усуньте порушення в строк, зазначений у приписі.
Під прицілом опинилися всі суб’єкти господарювання: і юридичні особи незалежно від форми власності, виду діяльності, господарювання, і фізичні особи, які використовують найману працю.
Простіше кажучи, обмежень немає, тож із перевіркою контролери з Держпраці можуть завітати до будь-якого роботодавця.
Контролери з Держпраці зможуть провести перевірку лише з таких питань:
Але, звертаємо вашу увагу, що для цього мають бути відповідні підстави. Про що розповімо далі.
І ще однією підставою є невиконання роботодавцем приписів про усунення порушень вимог законодавства, виданих після 1 травня 2022 року.
Зважаючи на те, що про позапланову перевірку не попереджають, до неї варто бути готовими завжди.
Тому роботодавці, перш ніж допустити контролерів на перевірку, мають пам’ятати, що перед перевіркою контролери зобов’язані пред’явити:
Читати також: Чи не занадто? Або як Верховна Рада спростила оформлення трудового договору
Тому що без всього цього можна не допускати контролерів до перевірки.
Під час позапланової перевірки мають з’ясовуватися лише ті питання, які зазначені в направленні та які стали підставою для здійснення заходу контролю. Простіше кажучи, прийшли з приводу звільнення – мають перевірити тільки це, а не замахуватися на оформлення трудових відносин. Якщо таке відбувається, то можна вимагати припинення перевірки.
Якщо контролери прийшли до вас на підставі звернення фізичної особи, але не пред’являють погодження на її проведення від Держпраці (центрального органу в Києві), можете їх не допускати до перевірки.
Позапланові перевірки можуть тривати не більше 10 робочих днів, а щодо суб’єктів малого підприємництва – 2 робочі дні.
Майте на увазі – продовження строків не допускається, і бойові дії не є аргументом! Тому в разі перевищення цього строку роботодавець має право вимагати припинення перевірки.
Як мовиться, попереджений – значить озброєний. Кожен бухгалтер та кадровик знає перелік документів, якими повинні бути закриті ті чи інші питання.
1. Щодо організації в цілому:
2. Щодо кожного працівника:
3. У разі співпраці за цивільно-правовими договорами надаються також усі необхідні документи:
Що ж, підсумуємо. Досить оманливою є думка, що у сфері дотримання трудового законодавства можна зекономити, не виконуючи деякі правила. Однак ви самі бачите, що розміри штрафів вказують на протилежне. Але якщо звернутися до спеціалістів та правильно підготуватися до перевірки Держпраці – точно можна уникнути припису та зменшити штрафні санкції.