Верховна Рада у грудні минулого року ухвалила резонансний законопроєкт №8271, який передбачає посилення покарання військовослужбовців за низку проступків і правопорушень в умовах воєнного стану. Наразі документ очікує на підпис президента, і головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний закликав Володимира Зеленського зробити це якнайшвидше. Разом із посиленням відповідальності військових документ передбачає і інші санкції щодо таких правопорушників з боку роботодавця. Чого очікувати від норм нового закону військовослужбовцям, які були працевлаштовані на момент призову, від роботодавців, Mind розповів адвокат Віталій Шаптала.
Відповідно до ч. 3 ст. 119 Кодексу законів про працю, за працівниками, призваними на строкову військову службу, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення зберігаються місце роботи і посада на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності і у фізичних осіб – підприємців, у яких вони працювали на час призову.
Таким працівникам здійснюється виплата грошового забезпечення за рахунок коштів Державного бюджету України відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей».
Кодекс законів про працю забороняє звільнення мобілізованих працівників із того місця роботи, на якому вони працювали до призову на службу до ЗСУ.
Зокрема, ця норма закону поширювалася на працівників, які були призвані:
Ухваленим законом внесено зміни до ст. 119 Кодексу законів про працю та визначено, що: «Гарантії, передбачені частинами другою – третьою цієї статті, не поширюються на осіб, які визнані винними у вчиненні кримінальних правопорушень проти встановленого порядку несення військової служби (військових кримінальних правопорушень) під час особливого періоду і вирок стосовно яких набрав законної сили».
Зміни також внесені до КК України, а саме:
Отже, звільнити мобілізованих можна, але не всіх, а лише тих, кого було засуджено за правопорушення проти встановленого порядку несення військової служби і вирок стосовно яких набрав законної сили.
Мова йде про військові кримінальні правопорушення, згідно зі ст. 401–435.1 КК України. Зазначеними статтями регламентується відповідальність за:
Якщо мобілізована особа перебуває під слідством, то підстав для її звільнення за новим законом немає. Закон передбачає можливість звільнення мобілізованої особи, яка була засуджена за правопорушення проти встановленого порядку несення військової служби.
Рішення про звільнення можливо оскаржити, проте для цього потрібні підстави.
Якщо засуджену особу було виправдано за результатами перегляду обвинувального вироку у вищих судових інстанціях, то тоді є перспективи для оскарження звільнення мобілізованої особи з місця роботи.