Захист бізнесу стане в пригоді: яким український бізнес бачить відновлення України

Основні меседжі українських топменеджерів на економічному форумі в Давосі

Фото: AP

Всупереч війні, український бізнес працює на українську економіку та вже будує плани щодо відновлення країни після нашої перемоги. Такий основний посил H/Advisors breakfast на тему Rebuilding Ukraine, організованого Havas Group у рамках Всесвітнього економічного форуму в Давосі. Яку допомогу у відбудові держави може забезпечити бізнес і що потрібно для вирішення нагальних проблем, розповіла Mind керуюча партнерка Havas Village Ukraine Наталія Морозова

Український бізнес зробив усе можливе і навіть неможливе, щоби донести міжнародній спільноті на економічному форумі важливі меседжі про Україну. Зокрема, топменеджери українського бізнесу виступили на дискусійному сніданку в Давосі. Вони розповіли про те, як бізнес-спільнота України реагує на війну, і окреслили потенційні можливості для інвесторів.

Виклики війни – як бізнес долає перешкоди

Виконавча директорка European Business Association Ганна Дерев’янко розповіла про першу реакцію бізнесу на повномасштабне вторгнення росії, яка переросла у бажання сприяти перемозі України.

У перші місяці повномасштабного вторгнення компанії фокусувались на турботі про команду та збереженні своїх активів, але вже скоро зрозуміли, що необхідно продовжувати вести бізнес в умовах, що склалися, та наближати перемогу України. Новий виклик для підприємців – обстріли росіянами критичної інфраструктури України. Бізнес був вимушений реорганізувати процеси для можливості працювати в умовах автономності.

При цьому 83% бізнес-ком’юніті планують продовжувати свою діяльність, скільки б не тривала війна. Бойові дії не лякають: і навіть в таких умовах бізнес-спільнота планує надалі інвестувати в Україну. Наприклад, компанія Bayer уже вклала в розвиток бізнесу 35 млн євро. Це вражає і тішить водночас, адже подібних історій є чимало.

Зрозуміло, що багато ринків зазнало суттєвого спаду. Це стосується, приміром, ринку нерухомості чи професійної доглядової косметики. Попри це, як наголосила Ганна Дерев’янко, є сфери, які продовжують розвиватися і шукати нові можливості. Наприклад, зростає креативна індустрія, у бізнес-ком’юніті відбувається трансформація процесів та підходів, триває пошук нових моделей, відбувається вихід на нові ринки.

Зберегти команду – зберегти бізнес

Зі слів топменеджерів зрозуміло, що в процесі відбудови, окрім кращих світових технологій, внутрішніх та зовнішніх інвестицій, Україна також має розраховувати передусім на власний трудовий ресурс. 

Одне з найважливіших завдань – повернути українських біженців додому і дати їм можливість допомогти розвивати українську економіку, створюючи нові робочі місця саме тут.

Так, ми завершили рік з інфляцією 26,6% у середовищі, де 7,5 млн людей залишили країну і де безробіття сягає 30%.

Але, як слушно зауважив CEO of NEQSOL Holding Ukraine Володимир Лавренчук, бізнес-ком’юніті в Україні – чемпіон з адаптивності та кризового менеджменту.

Одна з основних характеристик українського бізнесу – відповідальність. Тому нам дуже важливо донести іноземним партнерам, що всі інвестиції в Україну – це, перш за все, відповідальність для нас.

Сподіваємося і віримо, що 7,5 млн людей повернуться в Україну, привізши із собою набутий європейський досвід, культурні відкриття, та почнуть ділитись ними, відбудовуючи ще кращу країну.

Держава має підтримувати підприємців у ці складні часи

Мені дуже імпонують слова Володимира Лавренчука про те, що рушійна сила українського бізнесу – креативна індустрія та ІТ. І якщо подивитися на ці сфери, то побачимо, що ми на правильному шляху.

Підтвердження цьому – унікальність застосунку «Дія», який став брендом цифрової держави в Україні. Адміністраторка USAID Саманта Павер уже заявила, що США мають намір повторити успіх цієї української програми електронного врядування в інших зацікавлених країнах.

Попри наявні успіхи, на думку топменеджерів, українському уряду також потрібно більше уваги звернути на підтримку підприємців у теперішніх надважких умовах і піти на певні поступки.

Зокрема, Founder & President у Biospher Андрій Здесенко пропонує вдосконалювати систему оподаткування, полегшивши її для бізнесу. Адже зараз такі часи, коли вкрай потрібно дати можливість підприємцям розвиватись і працювати, розвиваючи тим самим економіку. Іще один важливий момент, на думку бізнесмена: коли ми переможемо, в країні почнеться друга війна – боротьба з корупцією. Адже українці вже не будуть заплющувати очі на це ганебне явище.

Мій висновок з його виступу: якщо українському бізнесу комфортно вести свою діяльність в Україні, то й міжнародні інвестори, дивлячись на нас, охочіше інвестуватимуть в український ринок. Великою проблемою наразі є страхування ризиків знищення активів у час війни.

Якщо страховики зможуть запропонувати продукт для захисту інвестицій, це суттєво вплине на позитивне прийняття рішення іноземців щодо вкладень в українські проєкти. І не менш важливо – інші країни охочіше ставатимуть нашими «донорами» для допомоги у відбудові, якщо знатимуть, що кошти, до останнього долара чи євро, будуть спрямовані за призначенням.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS