Воєнний стан в Україні вплинув на вимоги до належної обачності та комплаєнс-перевірок бізнесу. Кого та що необхідно перевіряти в першу чергу, розповіли Mind фахівці YouControl.
5 пунктів комплаєнс-перевірки від юриста
-
Реєстраційні дані юрособи, строк діяльності, чи не перебуває в стані припинення, банкрутства, ліквідації, а також місцезнаходження, учасники (акціонери) та КБВ.
-
Наявність зв'язку з рф або рб. Адже партнерство з контрагентами, що співпрацюють з росією та білоруссю може бути розцінено як підтримка військової агресії проти України з відповідними наслідками. Кожен бізнес-партнер може нести санкційні ризики опосередковано.
-
Санкції, які можуть бути накладені на саму компанію або її учасника.
Також юристи звертають увагу на додаткові аспекти, щоб переконатися, що перевірка проведена належним чином. Зокрема:
-
Судові рішення та виконавчі провадження за участі контрагента.
-
Наявність дозволів і ліцензій, якщо вид діяльності їх передбачає.
Зараз скористатися Єдиним державним реєстром для перевірки основних даних про контрагента можливо лише зі своїм ключем. Це значно ускладнило доступ і перевірку контрагентів. Адже при кожній перевірці потрібно використовувати електронний ключ із паролем. Якщо юрист компанії має перевірити 5–10 контрагентів за день, на це можна витратити всі робочі години.
Як альтернативу повні реєстраційні дані, перелік уповноважених осіб, види діяльності та інші ключові дані можна перевірити в системі YouControl, у досьє контрагента в розділі «Анкета». Перевірку в списках санкцій можна здійснити в розділі досьє «Санкції». Судові справи та виконавчі провадження, наявність дозволів і ліцензій показані в розділах «Суди» і «Ліцензії» відповідно.
3 пункти комплаєнс-перевірки від фінансиста
-
Фінансовий стан компанії.
-
Виконавчі справи за участю контрагента.
-
Наявність боргів.
Наявність боргу можна перевірити в Єдиному реєстрі боржників і на сайті Податкової служби. Зверніть увагу: у зв'язку з введенням воєнного стану в Україні Державна податкова служба України обмежила доступ до більшості публічних електронних реєстрів, де вона є розпорядником. Це стосується і даних реєстру платників ПДВ та реєстру платників єдиного податку. Однак ви можете побачити фактори ризику в Експрес-аналізі YouControl.
3 пункти комплаєнс-перевірки від аналітика
-
Фінансовий стан. Важливо розуміти рентабельність, ліквідність, платоспроможність і ділову активність компанії.
-
Зміни ринкової потужності компанії. Зокрема приріст виторгу та приріст частки на ринку для розуміння тенденцій роботи.
-
Зв'язок компанії з фінансово промисловими групами (ФПГ). При роботі з різними контрагентами фінансово-промислові групи піддаються більшим ризикам, ніж окремі компанії.
Фінансові показники та фінансовий аналіз діяльності компанії, зокрема рентабельність активів, боргове навантаження, зростання прибутку тощо, можна детально розглянути в розділі «Фінанси» у досьє юрособи в системі YouControl. А причетність до ФПГ показана на самому початку досьє, справа від назви юридичної особи.
2 пункти комплаєнс-перевірки від спеціаліста з продажів
-
Борги компанії. Тому що наявність боргів може «попереджати» про можливі неповернення торгових кредитів.
-
Позови, участь у судових справах. Перевірка важлива саме на початкових етапах вибору контрагента. Тоді менеджеру з продажів не доведеться витрачати зайвий час на роботу з компаніями, які врешті-решт не пройдуть перевірку службою безпеки саме через наявність боргів, судових позовів або проваджень.
І наявність податкового боргу, і залученість до судових справ можна перевірити в досьє компанії у вкладках «Податкова» і «Суди» відповідно. Щоб оперативно дізнаватися про нові судові справи чи позови щодо контрагента можна використати автоматичний моніторинг.
4 пункти комплаєнс-перевірки від HR
-
Судові рішення щодо кандидата.
-
Борги та виконавчі провадження.
-
Розшук, включно з історичним – тобто якого вже немає на сайті МВС. Це допоможе убезпечити себе від цілої низки ймовірних негативних наслідків як для юридичних, так і для фізичних осіб. Найпростіший приклад – щоб не найняти людину, оголошену в розшук по справі, пов’язаній із крадіжкою, або особу, яка переховується від органів влади.
-
Причетність до колаборантської діяльності, репутація в ЗМІ, перевірка в базі «Миротворець». Це потрібно для перевірки на предмет потенційних зв'язків з організаціями та особами, пов'язаними з відмиванням грошей, корупцією або іншими незаконними діями. Це допомагає запобігти репутаційним ризикам і відповідати вимогам фінансового моніторингу.
3 пункти комплаєнс-перевірки від CEO
-
Перевірка зв'язків із рф, рб та підсанкційними компаніями відбувається миттєво в Експрес-аналізі. Інструмент одразу звертає увагу на ті аспекти діяльності контрагента, що вимагають найбільш ретельної перевірки. На основі 550 факторів ризику інструмент оцінює рівень ризиковості контрагента. В умовах війни особливого значення набувають зв’язки з підсанкційними країнами, юридичними та фізичними особами.

-
Фінансову стійкість підприємства можна визначити за допомогою фінансового скорингу FinScore. Це система оцінки фінансової стійкості компанії, що базується на 20 фінансових індикаторах, які комплексно відображають стан ліквідності, платоспроможності, рентабельності та ділової активності компанії у порівнянні з конкурентами на ринку. Компоненти індексу мають максимальну прогнозну здатність для передбачення ймовірності банкрутства компанії.
-
Доля компанії на ринку, її місце в галузі та динаміку росту в порівнянні з конкурентами відображається індексом MarketScore. Цей скоринговий індекс ринкової потужності компанії, розрахований аналітичним відділом YouControl, ґрунтується на 10 індикаторах. Побачити його можна в досьє контрагента в розділі «Фінанси/Ринковий скоринг».
Для швидкого дослідження ринку, пошуку партнерів та b2b клієнтів також можна скористатися онлайн-інструментом YouControl.Market.
Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі
Mind.ua та стрічці
Google NEWS