Конфіскація майна рф на користь України триває. Від першого судового позову минув рік, і ми вже маємо певні успіхи в цьому процесі. Яке майно вже набула Україна і які рішення ще очікують на виконання, розповіла Mind адвокатка VB PARTNERS Лілія Кузнець.
Після початку повномасштабного вторгнення активно лунають заклики до конфіскації коштів та майна рф на відбудову України.
З цією метою в законодавство України введено санкцію – стягнення активів в дохід держави. Такий механізм застосовується до осіб, які створили загрозу національній безпеці, суверенітету чи територіальній цілісності України або сприяють створенню такої загрози. Рішення про застосування санкції ухвалює Вищий антикорупційний суд за позовом Мін’юсту.
Перший позов про конфіскацію активів рф був поданий минулого року, 24 серпня. За рік суд розглянув 24 позови, ще три перебувають на розгляді.
Читайте також: 6800 росіян і 53 олігархи: як РНБОУ та Мін'юст конфіскують російські активи під час війни
Процедура конфіскації активів резидентів рф була прийнята минулого року. В Законі України «Про санкції» чітко визначені підстави для стягнення активів, які зводяться в цілому до активної підтримки країни окупанта.
До таких дій належать: сплата податків у рф, заклики до агресії чи активна участь у ній, у тому числі шляхом участі в прийнятті рішень проти України.
Крім того, умовою застосування процедури є попереднє застосування до таких осіб санкції «блокування активів».
На сьогодні ВАКС конфіскував активи:
Конфіскації підлягають дві групи активів: 1) ті, що безпосередньо належать підсанкційним особам; 2) ті, щодо яких підсанкційні особи можуть вчиняти дії, тотожні за змістом здійсненню права розпорядження (тобто фактично їх контролюють).
Такий широкий підхід дозволяє ВАКС конфісковувати не лише активи, які безпосередньо належать підсанкційним особам, а й ті, що належать:
У державну власність уже стягнуто:
Читайте також: Конфіскація активів рф: змінено порядок реалізації рішень ВАКС
Після набрання чинності рішенням про конфіскацію активів ВАКС направляє його до Кабінету Міністрів України, який визначає порядок і спосіб управління.
До 22 вересня уряд може визначити органом управління Фонд держмайна, АРМА, військові адміністрації, інші органи державної влади та/або держпідприємства. Після цієї дати рішення ВАКС автоматично направлятимуться до Фонду держмайна, який визначатиме спосіб управління конфіскованим майном.
Варто зазначити, що переважну більшість активів Кабінет Міністрів уже передав на управління у ФДМУ. Виняток становлять історико-культурні та матеріальні цінності, які передані Міністерству культури.
Загалом на виконання передано 15 рішень ВАКС. Фонд держмайна вже призначив перший приватизаційний аукціон, який відбудеться 10 серпня. Фонд реалізуватиме 100% статутного капіталу ТОВ «Інвестагро», конфіскованих у російського олігарха Шелкова.
Кошти від реалізації, на вимогу законодавства, напряму спрямовуватимуться до фонду ліквідації наслідків збройної агресії та використовуватимуться на відбудову України.