Якщо стороння людина проникла у вашу квартиру і прожила там деякий час, то.... ви не зможете її виселити ні самостійно, ні за допомогою поліції. Ви зможете подати на неї до суду. І чекати на рішення місяцями. Цей сценарій абсолютно реальний у Франції. І це не єдина відмінність ринків нерухомості Франції та України. Про це, а також про особливості оренди та купівлі житла у французьких реаліях розповів консультант із нерухомості та викладач університету EFAB Віанней Барон (Vianney Baron) на своїй безкоштовній лекції для українців, організованій Association Solidarite Ukraine Saint-Omer.
На прохання Mind, Віанней Барон підготував основні тези зі своєї лекції.
Оренда житла
-
У Франції кожна сьома квартира є соціальним житлом. Це найвищий показник у Європі.
-
У Франції попит значно перевищує пропозицію. Особливо гостро ця ситуація відчувається на ринку оренди житла. Знайти квартиру поруч із місцем роботи – непросте завдання. Але чим менше місто, тим більше шансів знайти помешкання. У великому місті квартира переходить до наступних орендарів протягом декількох годин. Наприклад, у центрі Лілля – столиці північного регіону О-де-Франс (населення приблизно 300 000 осіб), якщо квартира здається вранці, то договір оренди підписується до обіду.
-
Щомісячна орендна плата не повинна перевищувати 33% від загального доходу сім'ї. Це не прописано в жодному законі, але агенти з нерухомості спираються на цю цифру. І так, коли ви орендуєте квартиру, ви повинні надати документи, що підтверджують ваш дохід.
-
Щоб орендувати квартиру, вам потрібен поручитель. Це може бути громадянин Франції (друг, родич) або організація, наприклад VISALE.
-
Орендуючи квартиру, людина, як правило, сплачує агенту з нерухомості комісійні в розмірі місячної орендної плати, а також заставу, яка також дорівнює місячній орендній платі.
-
Орендар і орендодавець підписують документ, у якому зазначається технічний стан квартири. Той самий документ підписується знову, коли орендар залишає квартиру. Будь-які несправності або пошкодження зазвичай усуваються на кошт орендаря.
-
Французьке законодавство дуже справедливе до орендаря. Якщо ви не платите, орендодавець подає на вас до суду. І суд намагатиметься знайти найкомфортніше рішення для орендаря. Суди особливо лояльні до сімей із дітьми. А взимку орендодавці не мають права виселяти орендарів із житла.

Купівля-продаж
-
На ринку купівлі-продажу житла також спостерігається дефіцит пропозиції. Тому ціну диктує продавець. Чим більше місто, тим швидше купують квартири.
-
Щоб придбати нерухомість, потрібна кредитна пропозиція від банку, якщо тільки нерухомість не купується виключно власним коштом покупця.
-
Купуючи житло, можна взяти кредит. Це доступно як для громадян Франції, так і для іноземців. На цей час середня річна ставка за кредитом становить 4,5%. Мінімальний депозит зараз приблизно 20% від загальної вартості нерухомості. Кредити можна брати на тривалий строк, до 25 років.
-
Середня вартість квартири площею 100 кв. м у Парижі становить 1 млн євро.
-
У Франції існує низка програм, які допомагають відремонтувати житло. Зокрема, Національне агентство з питань житла (Agence Nationale pour l'Habitat) може надати фінансову допомогу.
-
Деякі будівлі занесені до списку об'єктів спадщини ЮНЕСКО. Переважно це замки. У цих випадках існують програми фінансування ремонту. Але це досить складно, тому що є багато обмежень. Наприклад, потрібно використовувати технології, реконструкції того періоду, коли замок був побудований. Також заборонено змінювати зовнішній вигляд будівлі тощо.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі
Mind.ua та стрічці
Google NEWS