Минулого тижня Конгресс США видав кілька важливих рішень. Одне з них щодо схвалення оборонного бюджету на рекордні $886 млрд, з яких $800 млн – допомога Україні протягом кількох років, безпосередньо впливатиме на Україну й хід війни. Іншим рішенням Палата представників Конгресу США 13 грудня підтримала початок розслідування щодо імпічменту президента Джо Байдена, що також опосередковано може вплинути на політику стосовно України в подальшому. Що ж стоїть за таким рішенням і чого від цього очкувати, розповів Mind політолог Ярослав Телешун.
Варто чітко зрозуміти, що схвалення Конгресом США офіційного дозволу на проведення розслідування щодо імпічменту президента Джо Байдена є не якоюсь новою історію – це продовження «старої» внутрішньо-політичної боротьби в Сполучених Штатах. Це не перша і, напевно, далеко не остання спроба використати імпічмент як інструмент тиску на опонентів з іншої політичної сили.
Процедура імпічменту у США є достатньо універсальною і застосовується не тільки щодо особи, яка обіймає найвищу посаду в державі. Згідно зі ст. 2 розділу 4 Конституції США, президент, віцепрезидент і цивільні службовці Сполучених Штатів (Civil Officers of US) можуть бути відсторонені від займаної посади шляхом імпічменту за державну зраду, хабарництво та інші тяжкі злочини.
Цікавим є те, що Конституція США не визначає, хто належить до «цивільних офіцерів», що створює додатковий люфт у використанні цієї процедури як інструменту тиску.
За всю історію північноамериканської країни Конгрес усього 21 раз ухвалив рішення щодо імпічменту 20 офіційним особам: 15 федеральним суддям, 1 представнику уряду, 1 сенатору та 3 президентам (щодо Дональда Трампа ця процедура була розпочата двічі). Лише 8 зі звинувачених були усунуті з посади, і жоден із них не був президентом США.
Друге, що варто усвідомити: відповідно до ст. 1 розділу 3 п. 7 Конституції США імпічмент не передбачає притягнення до кримінальної чи адміністративної відповідальності. Лише до політичної: відсторонення від займаної посади та заборона обіймати будь-яку офіційну посаду. Тобто будь-які звинувачення президента США в корупції чи іншому важкому злочині – це не стільки про справедливість, скільки про можливість змінити status quo політичного ландшафту в Сполучених Штатах.
Третє – процедура імпічменту є вкрай складною і для того щоб довести її до логічного завершення (засудження чи виправдання обвинуваченого). Вона передбачає проходження 3 етапів:
Завершується все голосуванням, де для визнання вини потрібно отримати не менше 2/3 голосів сенаторів (щонайменше 67 голосів з 100). З огляду на це, процедура імпічменту є вкрай складною і потребує «залізобетонних» доказів складу злочину офіційної особи.
Повертаючись до конкретного випадку, малоймовірно, що в Сенаті буде підтримано голосування щодо притягнення президента Байдена до політичної відповідальності. Адже в Сенаті зараз більшість у демократів: 48+3 проти 49 голосів у республіканців. З огляду на партійну солідарність, а тим паче напередодні президентських виборів у США ймовірність підтримки процедури притягнення до відповідальності чинного президента наближається до нуля.
Звичайно, ні. Якщо переглянути заяви представників політичного класу США, то ми можемо побачити, що перші дискусії про притягнення до політичної відповідальності Джо Байдена датуються 2022 роком. Одразу ж після проміжних виборів у листопаді до Конгресу та Сенату, республіканці змогли збільшити кількість своїх «штиків» у Палаті представників на 9 мандатів, отримавши перевагу у 8 голосів (221 проти 213).
Питання ж надання Україні додаткової фінансової та військової допомоги стало ядром гучних політичних дискусій лише цієї осені. Тобто значно пізніше і говорити про пряму залежність цих двох складових не варто.
Проте є опосередкований зв'язок: звинувачення Джо Байдена в непотизмі стосовно сина, Хантера Байдена, під час віцепрезиденства його батька.
Звинувачення проти Хантера Байдена пов’язані з порушенням податкового законодавства й через отримані доходи в третіх країнах (зокрема, і в Україні), де були бізнес-інтереси Байдена-молодшого. (У червні 2023 року Хантер Байден визнав себе винним у несплаті податків. – Mind) Україна в цьому разі є заручником внутрішньополітичної конкуренції, а не метою тієї чи іншої партії США.
Сама процедура імпічменту покликана вирішити кілька питань на користь республіканців:
У жодній з цілей Україна не присутня, проте мимоволі стала жертвою цих протистоянь. Адже будь-яка затримка в підтримці Києва на тлі російської агресії грає проти нашої держави.
Наразі підтримка України в $61 млрд більше прив’язана до міграційного питання, яке представники MAGA використовують для нарощування підтримки серед електорату напередодні президентських виборів. І це питання є більш чутливим для обох партій, аніж перспективи імпічменту.
Україну з кожним днем намагаються все більше втягнути у внутрішньополітичне протистояння, і з кожним днем через гостру потребу України в підтримці США, Києву все важче залишатися рівновіддаленим від обох партій у внутрішньо-американській боротьбі. Скасований виступ Президента Зеленського перед конгресменами та його подальший грудневий візит у США трактується багатьма американськими політиками й експертами як порушення цієї рівновіддаленості, проте прийнятним з огляду на ситуацію в державі.
Варто говорити не про прямий вплив імпічменту на подальшу підтримку України з боку США, а про вплив імпічменту на результати виборів у 2024 році. Адже існує висока ймовірність, що 47-м президентом США може стати Дональд Трамп. Проте це вже питання волевиявлення громадян північноамериканської країни. Завдання ж України та українського істеблішменту зробити все, щоб незалежно від результатів виборів 2024 року, Київ зберіг партнерські відносини з Вашингтоном і за час, що залишився, впровадити механізми, що гарантували би подальшу підтримку України з боку США незалежно від кандидатури Президента.
І окремі кроки вже зроблені. 15 грудня 2023 року Конгрес схвалив закон, що забороняє президенту Сполучених Штатів в односторонньому порядку ухвалювати рішення щодо виходу країни з НАТО. Це перший крок, проте далеко не останній. Складна ситуація вимагає системних кроків, які б гарантували безпеку Україні і сприяли б її перемозі.