Біткоїн нещодавно побив черговий рекорд вартості, перевищівщи позначку $73 тис. У квітні 2024 року криптоспільнота очікує на подію, відому як халвінг (коли нагороду за майнінг блоку буде зменшено вдвічі). Це може суттєво вплинути на ціну біткоїна. Як зазначають експерти Bloomberg Intelligence і Matrixport, халвінг може викликати подальше зростання вартості цієї криптовалюти, хоча є і ті, хто ставиться до цього скептично.
Всього рік тому біткоїн коштував приблизно $16 тис. Але на сьогодні його вартість значно зросла, досягнувши понад $70 тис. Лише з початку 2024 року ціна біткоїна зросла на 50%. Зростання розпочалося наприкінці 2023 року і сприяло загальному здороженню ринку цифрових активів приблизно до $2,5 трлн. У чому причини такого шаленого збільшення ціни біткоїна та чого очікувати від ринку цифрових активів далі, розповів Mind CEO криптовалютної біржі EXMO Сергій Жданов.
Таких причин достатньо багато. Серед них: очікування халвінгу учасниками ринку, величезні припливи інвестицій в спотові біткоїн-ETF, помітне поліпшення економіки в порівнянні з 2023 роком, загальний позитив на крипторинку та FOMO (Fear Of Missing Out – синдром втрачених можливостей). Наразі всі ці фактори позитивно впливають на крипторинок.
Біткоїн зростає вже сім місяців поспіль – це найкращий результат за всю історію першої криптовалюти. Зрозуміло, що корекція настане, але наразі важко сказати, коли та на скільки глибокою вона буде. На думку наших аналітиків, ми ще побачимо декілька зростань ціни після чого ринок буде «відпочивати». Оптимальною корекцією стане 7–10%, за найгіршого сценарію біткоїн може впасти приблизно на 30%. Новачкам варто запам'ятати – не буває трендів без відкочування.
Довідка. Халвінг, або «скорочення вдвічі», являє собою процес, за якого розмір винагороди майнерів за включення нового блоку в блокчейн зменшується вдвічі. Цей процес вбудований в алгоритми багатьох криптовалют, що ґрунтуються на алгоритмі досягнення консенсусу Proof-of-Work (PoW) і виступає як метод контролю інфляції, спрямований на збереження обмеженої кількості токенів.
Основна мета халвінгу полягає в уповільненні темпів емісії нових монет. Це не лише допомагає запобігти інфляції, а й сприяє зростанню вартості криптовалюти зі зменшенням доступної пропозиції монет. Наступний халвінг біткоїна відбудеться на висоті блоку #840 000 – вже у квітні 2024 року. Винагорода майнерів знизиться до 3,125 BTC.
Історично ціна біткоїна після халвінгу зростає, але не відразу. Вже зараз можна помітити підвищений рівень спекуляцій саме на очікуваннях халвінгу. Після того, як він відбудеться, ринок може бути трохи «розчарованим», що відразу посилить натиск продавців. Але в довгостроковій перспективі нас очікує сильний бичачий тренд упродовж наступних двох років.
Після першого халвінгу 2012 року BTC через рік зріс на 9333%, а після другого, у 2016-му, – на 2913%, що на 70% менше попереднього результату. Зростання ціни біткоїна після третього халвінгу 2020 року становило 680%, що також менше, ніж після другого.
З огляду на ці дані наступний імпульс теж може бути приблизно на 70% меншим за попередній. Зростання ціни біткоїна до абсолютного максимуму може становити трохи більше 180%, і для досягнення цього знадобиться приблизно 500 днів.
Ця подія досить сильно сколихнула крипторинок, але емоції трейдерів швидко вщухли, і криптовалюти досить жваво відкупили. Навіть якщо інтернет чи світло вимкнуть у всьому світі – протоколи просто замруть. Проте, коли хоча б одна людина увімкне вузол, протоколи знову запрацюють. Така вірогідність дуже мала, хоча навіть за цих обставин із криптовалютами все буде добре.