Рік тому, у травні 2023 року, слідчі ДБР і прокурори ОГП на спільному засіданні Тимчасової слідчої комісії (ТСК) Верховної Ради з економічної безпеки та антикорупційного комітету ВР відзвітували про повний державний контроль над активами ТОВ «Термінал Карпати». Але у підсумку – навіть після більш ніж року роботи – компанія і досі працює на інтереси власників з рф.
Чому та як так сталось, розбирався для Mind адвокат Андрій Потьомкін.
Це стратегічний для економіки та безпеки України критий перевантажувальний залізничний комплекс у Закарпатській області, площа якого сягає 21,5 тис. кв. метрів. і який з початку великої війни забезпечує левову частку всіх перевезень у західному напрямку. При цьому офіційні фінансові результати за 2023 рік впали до сміховинних для такого об’єкта 5,4 млн грн проти 17,7 у 2022 році.
Чому сміховинних?
Тому що «Карпати» – це головний логістичний термінал Чопської митниці на українсько-угорському кордоні з митним ліцензійним складом площею 2200 кв. м та складом тимчасового зберігання під митним контролем площею 360 кв. м.
Термінал є монополістом на ринку надання послуг із перевантаження вантажів з європейських вагонів, які їздять коліями 1435 мм, у вагони СНД, які їздять коліями 1520 мм, і навпаки. Комплекс – це також ділянки для перевантаження ЗВГ (зріджених вуглеводневих газів) і сипучих вантажів площею 6100 кв. м.
10 травня 2022 року Личаківський районний суд м. Львова у справі №463/2408/22 арештував корпоративні права, грошові кошти, рухоме й нерухоме майно російського ТОВ «Термінал Карпати» за клопотання слідчого ДБР, і все це 20 травня 2022 року передав в управління АРМА.
І лише за рік, 12 травня 2023-го, РНБО внесла бенефіціара компанії Лілію Кочеткову до переліку підсанкційних осіб. Також до санкційного списку потрапили юридичні особи – засновники терміналу «Термінал Холдинг» (Ліхтенштейн, 9493, Маурен) «Terminal Holding AG», код FL-0001.097.335-9 (9493 Mauren, Liechtenstein) і «Скат Інтернаціонале Спедіціонс» (Австрія, 1040, Відень, Аргентініенштрасе, 29/1 OG) «SKAT Internationale Speditions GmbH», код 129065b (Argentinierstraße 29/1.OG, 1040 Wien, Austria), на підставі чого мало б бути заблоковано доступ росіянам до ТОВ «Термінал Карпати» строком на 10 років.
Після цього 23 травня і відбулося засідання Тимчасової слідчої комісії ВР з економічної безпеки та Комітету ВР з питань антикорупційної політики, слідчі ДБР і прокурори ОГП відзвітували про повний контроль та забезпечення багатомільйонних щомісячних надходжень до державного бюджету України від менеджменту цих активів.
Прокурори «забули» юридично, за актом приймання-передачі, передати АРМА активи російської ТОВ “Термінал Карпати”. А оскільки АРМА не є учасником кримінального провадження і не має інструментів втручання у процесуальну діяльність прокурорів, то Агенція де-юре так і не прийняла в управління ці активи, як це передбачено абз. 2 ч. 1 ст. 19 Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів».
Згідно з даними Реєстру арештованих активів, Єдиної бази даних звітів про оцінку, державних реєстрів речових прав на нерухоме майно та обтяжень рухомого майна, систем Prozorro та Dozorro, на третьому році великої війни активи російського ТОВ «Термінал Карпати»:
У рамках КП №62022000000000160 від 04.04.2022 встановлено, що бенефіціаром ТОВ «Термінал Карпати» є громадянин російської федерації Андрій Кочетков:
ТОВ «Термінал Карпати» тривалий час був й очевидно залишається в зоні інтересів росіян – як інструмент гібридної війни, який використовується для диверсійно-розвідувальної діяльності, відмивання грошей, фінансування дій, спрямованих на завдання шкоди економіці, суверенітету та обороноздатності України.
Через вісім місяців після арешту активи російського ТОВ «Термінал Карпати» змінили власника (за допомогою українських судів і мовчазної згоди правоохоронців).
Так, рішенням Господарського суду Львівської області від 02.02.2023 та постановою Західного апеляційного господарського суду від 28.06.2023 у справі №907/930/15 визнано за АТ «Sotra Holding AG» (Швейцарська Конфедерація, кантон Аппенцель-Ауссерроден, 9100, м. Герізау, вул. Бангофштрассе, 6) право власності на 60% нерухомості ТОВ «Термінал Карпати».
«Термінал Карпати» починало будувати у 2021 році АТ «SVT Sojuzvneshtrans Holding AG», код CHE-101.320.264 (Швейцарська Конфедерація, м. Герізау, вул. Бангофштрассе, 6). Правонаступником якого українські суди визнали АТ «Sotra Holding AG». Тобто старий і новий власник зареєстровані за тою самою адресою.
За даними швейцарського комерційного реєстру, пошукових систем North Data та Local.ch, а також телефонного застосунку Search.ch Швейцарії, з 2013 року членом правління АТ «Sotra Holding AG», код CHE-100.913.007 є Петер Котт (Peter Cott).
Назва вулиці Бангофштрассе, 6 у м. Герізау та громадянин Петер Котт мають ключове значення для виявлення російського сліду, тому запам’ятайте їх.
Пошукові бази Швейцарії North Data, Local.ch та Search.ch також засвідчують, що в одній будівлі з АТ «Sotra Holding AG» по вул. Бангофштрассе, 6, розташовуються компанії:
«EurAsia Center AG», код CHE-423.648.585 – торгівля товарами, їх експедирування та транспортування залізничним транспортом. З 2013 року президент Петер Котт;
«Base GmbH», код CHE-309.108.935 – послуги з бізнес-консалтингу та управління активами, продаж товарів. З 2022 року директор Катерина Макуріна (Aikaterini Makourin);
«Siberian Vodka AG», код CHE-109.500.812 – торгівля горілкою із Сибіру. З 2012 року голова правління Петер Котт, з 2013-го член правління Микола Макурін (Nikolaos Makourin) та з 2023 року ліквідатори Петер Котт і Катерина Макуріна.
У тих же пошукових базах Швейцарії можна побачити, що Петер Котт також пов’язаний із Катериною (1982 р. н.) та Миколою (1957 р. н.) Макуріними через компанії:
«Klinik St. Georg Goldach AG», код CHE-108.088.246 – клініка медикаментозного та хірургічного лікування. З 2012 року голова правління Петер Котт, член правління Микола Макурін (з 2019 року обидва стали ліквідаторами);
«MIR Trade AG», код CHE-100.725.724 – торгівля вугіллям, експедирування та транспортування товарів залізничним транспортом. З 2012 року голова правління Петер Котт, з 2013-го член правління Микола Макурін;
«Mega Alliance Holding AG», код CHE-112.638.032 – придбання та управління пакетами акцій інших компаній. З 2013 року голова правління Петер Котт, член правління Микола Макурін (з 2021-го обидва стали ліквідаторами), з 2023 року ліквідатор Катерина Макуріна;
«SBU Medica AG», код CHE-148.994.961 – створення або злиття холдингів у компаніях усіх видів, насамперед у сфері медичного обслуговування. З 2012 року голова правління, а з 2013-го член правління Петер Котт разом із Миколою Макуріним (з 2022 року обидва стали ліквідаторами), з 2023-го ліквідатор Катерина Макуріна.
Забігаючи наперед, зазначимо, що названа компанія «MIR Trade AG» на початку нульових стала торговим підрозділом третього за величиною російського виробника вугілля Сибірського ділового союзу (СДС).
В одній будівлі з новим власником активів російського ТОВ «Термінал Карпати» АТ «Sotra Holding AG» по вул. Бангофштрассе, 6 (м. Герізау, Швейцарія) поряд із численними компаніями родини Макуріних також розташовується заснована Миколою Макуріним 1999 року філія Російського об’єднання промисловців і підприємців.
9 травня 2024 року на сторінках щотижневої газети Швейцарії WOZ вийшов матеріал «Російське вугілля в Аппенцеллі: «Але я не про це», у якому журналісти розповідають про те, як будувалася російська бізнес-імперія у Швейцарії у сфері залізничного транспорту та логістики.
Зокрема, як 1989 року група швейцарців у співпраці з радянською залізницею заснувала компанію «Transrail Holding AG», код CHE-103.473.430, половину акцій якої після розпаду СРСР успадкувала російська залізниця.
Надалі компанія «Transrail Holding AG» увійшла до транспортного конгломерату «Transinvest Holding AG», код CHE-100.195.938, який пізніше став величезною мережею дочірніх компаній по всьому світу.
З 2010 року директором названої материнської компанії конгломерату стала Элнас Шеркаті Котт (Elnas Sherkati Cott), донька засновника цього конгломерату Юсефа Шеркаті (Yousef Sherkati) та дружина вже нам добре відомого Петера Котта.
Зараз не чіпатимемо батьків-засновників цієї бізнес-імперії ексміністра залізниць росії Миколу Аксененка та російського олігарха Бориса Березовського.
Також не говоритимемо про широковідому серед європейських правоохоронців операцію «Павутина», яку 2002 року слідчі органи по боротьбі з мафією Болоньї провели на території всієї Європи з метою завдати удару по російській мафії, зокрема, зазначеному російському транспортному конгломерату.
Зараз нас цікавить тільки персона члена правління АТ «Sotra Holding AG», нового власника ТОВ «Термінал Карпати» Петера Котта і його зв’язки з російським транспортним конгломератом, зокрема з Юсефом Шеркаті та Миколою Макуріним.
Так, ще один зв’язок простежується через OpenCorporates (відкрита база даних корпоративного світу, зібрана з національних реєстрів підприємств у 140 юрисдикціях), згідно з якою Петер Котт є директором панамської компанії «Babino Holdings S.A», код № 444757S, бенефіціаром якої виступає Микола Макурін.
За інформацією журналістів швейцарського WOZ, коли 2000 року владімір путін вперше став президентом росії, то проводив масові чистки у владі й бізнес-середовищі, які ніяк не вплинули на діяльність групи «Transinvest Holding AG». Навпаки, її вугільний бізнес почав стрімко зростати.
Зокрема, налагодилася співпраця з другою за величиною вугільнодобувною російською компанією «Кузбассразрезуголь». Тоді ж дивізіон «Transinvest Holding AG» поповнила вугільна трейдингова компанія «MIR Trade AG», про яку згадувалося вище, яка стала торговим підрозділом третього за величиною російського виробника вугілля Сибірського ділового союзу (СДС).
Як уже говорилось, з 2012 року головою правління «MIR Trade AG» став Петер Котт, а у 2013-му членом правління – Микола Макурін.
Колишній працівник радянської залізниці Микола Макурін прийшов працювати до компанії «Transrail Holding AG» у 1994 році.
У 1999-му він заснував філію Російського об’єднання промисловців і підприємців, як уже говорилося, з місцем розташування в одній будівлі з новим власником ТОВ «Термінал Карпати» АТ «Sotra Holding AG» по вул. Бангофштрассе, 6 (м. Герізау, Швейцарія).
Із середини дев’яностих і до початку нульових групу «Transinvest Holding AG» поповнили численні торгові та інвестиційні компанії з такими назвами, як Coal Invest, Korowo Trading, Olgi Holding, Mega Alliance, Siberian Vodka і Temir Trans, бенефіціаром частини з яких виступив Микола Макурін, про що теж уже згадувалося раніше.
У 2006-му Макурін залишив дивізіон «Transinvest Holding AG», але зостався в кількох дочірніх компаній останнього. Так, у 2006–2016 роках він входив до ради директорів компанії «MIR Trade AG», якою з ним керував Петер Котт.
Повертаємося до сучасної України та активів російського ТОВ «Термінал Карпати». За даними Єдиного державного реєстру судових рішень, справа № 907/930/15 розглядалася господарськими судами із серпня 2015 року. Спочатку її слухали перша та апеляційна інстанції Закарпатської області, далі вона тричі підіймалася до Вищого господарського суду України й побувала у Верховному Суді.
Суть спору полягала в тому, що АТ «Sotra Holding AG» вважало себе правонаступником прав компанії «SVT Sojuzvneshtrans Holding AG» за договором про спільну інвестиційну діяльність, укладеним останнім із ТОВ «Термінал Карпати» у 2001 році.
За останні сім років господарські суди тричі на всіх рівнях судових інстанцій відмовлялись визнавати АТ «Sotra Holding AG» правонаступником. Крім того, на підставі арбітражного застереження в інвестиційному договорі суди намагались передати спір для вирішення Міжнародному комерційному арбітражному суду при Торгово-промисловій палаті у м. Відень, чому сильно пручався згаданий «правонаступник».
2023 року господарські суди першої та апеляційної інстанцій Львівської області пішли проти позиції численних своїх колег суддівського корпусу, стали на бік АТ «Sotra Holding AG» і у ТОВ «Термінал Карпати» з’явився новий власник.
По суті це все має такий вигляд, ніби два російські інвестори дуже давно не поділили бізнес в українському Закарпатті й роками сперечалися між собою. Проте початок великої війни, міжнародні санкції та загроза конфіскації державою Україна активів російського ТОВ «Термінал Карпати» їх примирили, вони швидко зорієнтувалися й розіграли між собою судову виставу щодо зміни власника.
Усі активи російського ТОВ «Термінал Карпати» визнано речовими доказами в рамках КП №62022000000000160 від 04.04.2022, арештовано з метою збереження їх як речових доказів, а також для них як речових доказів Личаківським районним судом м. Львова визначено спеціальний порядок зберігання шляхом передачі в управління АРМА.
Ігри росіян зі зміною власника наразі ніяк не впливають на статус активів як речових доказів і не створюють підстав для скасування їх арешту та припинення управління агентства. Однак згодом ця зміна власника може стати серйозною перешкодою для конфіскації.
Річ у тім, що в КП підозрюваним інкримінується вчинення злочинів, передбачених ст. 110-2 (фінансування дій, вчинених з метою насильницького захоплення державної влади і зміни меж території України) та ст. 436-2 (виправдовування збройної агресії російської федерації проти України) КК України.
Очевидно, що новий власник АТ «Sotra Holding AG» таких дій не вчиняв, а тому в майбутньому в суду не буде підстав для його покарання у вигляді конфіскації активів російського ТОВ «Термінал Карпати».
Відкритим залишається питання якості роботи правоохоронних органів, за мовчазної згоди яких це все відбувається. Оскільки Петер Котт уже намагається змінити ухвалу Личаківського районного суду м. Львова від 10.05.2022 про арешт майна ТОВ «Термінал Карпати», яка вочевидь заважає йому здійснити реєстраційні дії в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Тобто переписати на нового власника нерухомість, на підставі рішення Господарського суду Львівської області від 02.02.2023 у справі №907/930/15.
СБУ та РНБО досі не припинили російську присутність на стратегічному для економіки й безпеки України «Терміналі Карпати» шляхом застосування відповідних санкцій, а Міністерство юстиції дало стягнути через ВАКС всі активи ТОВ «Термінал Карпати» в дохід держави.
Поки це відбуватиметься, АРМА має юридичний інструмент через проведення конкурсного відбору чи у спрощеному порядку через рішення Кабміну, визначити українську компанію управителем «Терміналу Карпати» і в такий спосіб перерізати пуповину його зв’язків із росією та забезпечити багатомільйонні щомісячні надходження до державного бюджету України.