Сировинна економіка – не вирок: як Україні розвивати глибоку переробку

Чим може допомогти держава, а чим – влада на місцях

Фото: depositphotos.com

Переробна промисловість – фундамент будь-якої розвиненої економіки. Вона перетворює сировину на готові продукти, створюючи додану вартість і забезпечуючи населення потрібними товарами. Переробна промисловість зменшує залежність від імпорту, створює інновації та стимулює розвиток інших секторів. Розвиток глибокої переробки безпосередньо впливає на ключові економічні показники держави: ВВП, зайнятість, експорт, інвестиції, податкові надходження до бюджету.

Через повномасштабну агресію рф обсяг продукції переробної промисловості скоротився до $50 млрд за 2023 рік, що на $30 млрд менше, ніж показник довоєнного 2021 року. Експорт переробленої продукції торік впав на 57% у порівнянні з 2021-м – до $13,1 млрд. Як розвивати глибоку переробку в Україні під час війни й на яку допомогу від держави можна розраховувати, спеціально для Mind пояснює експерт із залучення грантового та кредитного фінансування Андрій Крупка.

Як в Україні підтримують розвиток галузі переробки?

Згідно зі стратегією розвитку української економіки, частку переробленої продукції в українському ВВП потрібно збільшити з 8,25% до 20%, що є стандартом Організації економічного співробітництва та розвитку. А в країнах ЄС Чехії та Словаччині цей показник становить навіть понад 20%. Щоб стимулювати розвиток виробництва шляхом будівництва й модернізації переробних підприємств та осучаснення їх технологій, держава запровадила низку ініціатив:

1. Механізм підтримки проєктів зі значними інвестиціями вартістю від 12 млн євро, де інвестори можуть отримати до 30% від суми інвестиційного проєкту, зокрема: податкові та митні пільги, компенсації витрат вартості збудованих об’єктів інженерно-транспортної інфраструктури або підключення до інженерно-транспортних мереж. Для цього потрібно: 1) подати заявку до Мінекономіки разом із документами на оцінку інвестпроєкту; 2) пройти оцінку проєкту й отримати висновок від Мінекономіки про доцільність реалізації; 3) укласти спеціальний інвестдоговір.

2. Покращення доступу виробничих підприємств до сучасної інфраструктури на базі індустріальних парків з отриманням податкових преференцій для їх резидентів:

Проте більшість зареєстрованих індустріальних парків в Україні не розвивались через відсутність ресурсів на облаштування інфраструктури та підключення до інженерно-транспортних мереж. На виконання Стратегії розвитку індустріальних парків на 2023-2030 роки через Державну програму підтримки індустріальний парк може отримати співфінансування вартості облаштування інженерно-транспортної інфраструктури та часткове відшкодування витрат на підключення й приєднання до інженерно-транспортних мереж на суму до 150 млн грн. Державне стимулювання здійснюється через Мінекономіки. Для цього потрібно:

3. Зміну фокуса програми підтримки підприємців «Доступні кредити 5-7-9%» у бік фінансування капітальних вкладень. Зокрема збільшено ліміти інвестиційного кредитування для підприємств переробної промисловості. Тепер на розвиток виробничих потужностей можна отримати кредити до 150 млн грн.

4. Програму компенсації 25% вартості придбаної сільськогосподарської техніки для аграріїв, головним виконавцем якої є Мінекономіки. Щоб отримати компенсацію, потрібно:

Як отримати грант до 8 млн грн

Підприємці також можуть отримати грантове фінансування до 8 млн грн завдяки бюджетній програмі «Надання грантів для створення або розвитку бізнесу», головним виконавцем якої є Мінекономіки. Програма дає змогу розпочати новий бізнес у галузі переробки за умови наявності відповідних компетенцій і сформованої команди. Протягом періоду дії вона декілька разів зазнала змін та адаптувалася до нових умов і викликів.

На цей час функціонує у двох варіантах:

  1. Пільговий із 20%-ю участю власними коштами для виробників на територіях, що перебували в окупації або на територіях можливих бойових дій, а також для виробників повітряних і космічних літальних апаратів, зокрема БпЛА або їхніх частин;
  2. З 50%-ю участю власними коштами у проєкті – для всіх інших грантів із можливістю покрити частину власного внеску кредитними коштами, наданих банком для реалізації проєкту.

Ключова умова надання гранту – створення додаткових робочих місць, адже проблема працевлаштування набула особливої ваги після початку повномасштабної агресії рф.

Після двох повних років від початку реалізації (липня 2022 року) програми було:

Як отримати послугу:

  1. Натисніть «Подати заявку» на сайті «Дія». Зареєструйтеся або авторизуйтеся в кабінеті громадянина за допомогою BankID або електронного підпису.
  2. Заповніть онлайн-заявку.
  3. Прикріпіть бізнес-план за формою.
  4. Підпишіть електронним підписом та відправте.

Судячи зі зменшення активності бізнесу в поданні заявок, зацікавленість до програми стала падати. Зокрема, це пов’язано з проблемами з електроенергією, ускладненою логістикою та кадровим голодом.

Як надати поштовху грантовій програмі для переробників?

Одним з основних варіантів є зміна дизайну програми. Тобто замість збільшення кількості нових працівників збільшити фонд заробітної плати й залучити до програми більш технологічні бізнеси з максимально автоматизованими процесами та висококваліфікованими високооплачуваними фахівцями.

Також поліпшення потребує ступінь підготовки підприємствами проєктів, що подаються на грант. Від початку дії програми з 3889 поданих заявок погоджено лише 769 – рівень погодження становить лише 20%, за даними Міністерства економіки.

І якщо третина відмов спричинена невідповідністю профілю подавачів (негативна кредитна історія, судові позови, наявність арештів майна тощо), то інші 2/3 – виключно через недостатню поінформованість щодо основних параметрів програми та низький рівень підготовки проєкту загалом і бізнес-планів зокрема. Поліпшення культури роботи з фінансовими документами – ще одне із завдань до вирішення.

Як залучати місцеві громади?

Окремо варто зупинитися на можливості органів місцевого самоврядування (територіальних громад) здійснювати часткову компенсацію внеску власних коштів отримувача грантів для переробних підприємств.

Її розмір становить:

Чи не єдиним публічним прикладом вдалої імплементації цієї можливості є Львівська міська рада та її підтримка переробних підприємств, що функціонують на території Львівської громади, через грантовий ваучер із максимальною компенсацією до 2 млн грн.

Підтримка місцевого бізнесу підприємців – взаємовигідна справа. Тому менеджменту переробних підприємств, місцевим бізнес-асоціаціям спільно з керівництвом громад і депутатським корпусом потрібно шукати порозуміння. Якщо бізнес не розвиватиметься у громадах, тоді не будуть створюватися нові робочі місця, сплачуватися податки та відрахування в місцеві бюджети.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS