Як від долі жінок-ВПО залежить економіка України

І які можливості для допомоги існують

Фото: УНІАН

За статистикою Державної служби зайнятості, станом на 2024 рік у загальній кількості зареєстрованих безробітних жінки становлять 74,9%. А згідно з дослідженням ГО «Так Штаб» про досвід, проблеми та можливості українських матерів під час війни, 41% жінок працювали повний робочий день до повномасштабного вторгнення, а тепер 77% із них безробітні. Які інструменти й методи допомагають сьогодні підтримувати жінок-ВПО та як вони можуть вплинути на економіку, розповіла для Mind співзасновниця громадської організації «Так Штаб» Ксенія Букшина.

Яка ситуація з ВПО в Україні?

За статистикою Міжнародної організації з міграції, на 2024 рік фактична чисельність ВПО в Україні становить 3 548 000 осіб, з них 1 752 000 – жінки, а це 59% від загальної кількості.

Згідно з дослідженнями ГО «Так Штаб» 40,4% жінок доводилося змінювати місце проживання лише один раз. Натомість 23% жінок змінили місце проживання більш ніж тричі під час повномасштабного вторгнення.

Як жінки-ВПО можуть вплинути на економіку?

Попри поширені міфи та стигму, внутрішньо переміщені жінки можуть стати ключовими архітекторками змін. Саме від них залежатиме економічний і соціальний успіх нашої країни, адже часто вони є єдиною підтримкою для своїх дітей, батьків, родичів і домогосподарств.

Надання таким жінкам інструментів і знань для відновлення та зростання робить їх більш фінансово незалежними й упевненими в майбутньому в часи, коли чоловіки захищають країну на фронті, мають поранення та самі потребують допомоги. У разі втрати годувальника така допомога й підтримка є критичною для життя жінок і їхніх дітей.

Часто ВПО, втративши джерела доходу, розпочинають власний бізнес у нових регіонах. Це сприяє створенню робочих місць як для них самих, так і для місцевого населення. Також переміщені особи шукають роботу в нових містах і селах, що збільшує пропозицію праці. Вони можуть закрити дефіцит робочої сили в певних секторах економіки, таких, як сільське господарство, сфера послуг, де завжди є потреба в нових працівниках.

До того ж українські жінки, попри безпрецедентні труднощі, стають опорою економіки країни. Нині кожен другий новий бізнес в Україні відкривають саме жінки. У 2024 році українки відкрили 59% нових ФОПів, повідомляє «Опендатабот», а це понад 43 554 нові бізнеси, що є рекордним показником за останні роки.

Які інструменти допомоги для жінок-ВПО існують?

Внутрішньо переміщені жінки потребують відновлення фізичного та психологічного стану через постійний стрес, підтримки, нового кола спілкування, а також опанування стратегій кар’єрної реалізації для фінансової незалежності. Громадський сектор впроваджує такі програми найактивніше, зокрема за підтримки міжнародних донорів чи приватних фондів. Однією з таких є програма TakTion.

Перший етап програми – соціально-психологічна допомога. Йдеться про ментальну та менторську допомогу, консультації з питань ментального здоров’я і якісну психологічну підтримку. Ми зробили так, щоб наші учасниці відчули, що вони нарешті в безпеці, і вона нікуди не зникне, і цю безпеку вони здатні створювати й підтримувати самостійно. І ми допомагаємо опановувати знання й інструменти на цьому шляху – це наша місія та головна мета.

Євгенії, одній з учасниць програми соціально-психологічної допомоги з початком повномасштабної війни довелося з родиною покинути рідний Харків і переїхати до Києва. Через рік у її житті сталося ще одне потрясіння – розлучення з чоловіком. Свої почуття в той момент вона описує так:

«Важко описати той мій стан, я була така якась розбалансована, ніяка… У мене ні цілей не було, ні бажання щось робити. А на проєкті мені показали, що не варто замикатися в собі, боятися говорити про проблеми з іншими, потрібно шукати шляхи розвʼязання. І якось отак, потроху, мене витягли з тої безодні. Зараз я влаштувалася на роботу, маю житло. Тепер я краще розумію себе та свою дитину, стало легше спілкуватись».

Наступний етап – інтеграція в нове середовище. ВПО часто стикаються з проблемою соціальної ізоляції. Адже люди виїжджають зі складних, часто критичних умов і потрапляють у незнайомий соціум, де в них часто нікого немає. Цю проблему важко розв'язати самостійно.

Як програма допомагає жінкам-ВПО у працевлаштуванні 

Після психологічного відновлення та інтеграції в нове середовище третім кроком є допомога на шляху кар'єрної реалізації, фінансової безпеки й економічної незалежності. Наша довготермінова стратегія – посилювати роль жінок у громадах, і в суспільства зростає запит на лідерство жінок.

Під час проходження програми жінки поліпшують свої знання та навички з локального демократичного врядування, жіночого лідерства й підсилюють навички працевлаштування, медіаграмотності та підвищують свої кар'єрні можливості.

Наше завдання, яке вже частково втілюється, – це залучення наших випускниць до наступних програм. Уже є жінки, залучені в «Так Штаб». Серед наших тренерок, менторок – 50% становлять ВПО, нам важливо показати учасницям, що експерти, яким вони довірилися, не відірвані від реальності, а люди з Маріуполя, Херсона, які пройшли схожий шлях. Думаю, надалі їх буде більше. Станом на сьогодні вже понад 150 жінок успішно завершили навчання й уже розпочали своє нове життя.

Кожна жінка має унікальний потенціал і силу, які можуть стати двигуном розвитку суспільства. І сьогодні українські жінки яскраво це доводять. Попри всі труднощі, з якими вони зіткнулися через війну, вони знаходять у собі сили рухатися вперед. Вони сміливо беруть на себе відповідальність, починають кар'єру, відкривають новий бізнес та активно сприяють зміцненню економіки країни.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS