Як підтвердити критично важливий статус компанії

Яким критеріям слід відповідати і які документи готувати

Фото: depositphotos.com

В умовах воєнного стану мало не кожен власник бізнесу ставить собі запитання: як забронювати працівників для належного функціонування компанії? Одним із варіантів розв'язання цього питання є набуття компанією статусу критично важливого підприємства. Такий статус надає можливість зберегти ключових працівників і забезпечити безперебійну роботу компанії. 

Підприємства, які раніше дістали критично важливий статус, повинні були підтвердити його до кінця лютого 2025 року. Проте чимало з них не встигали це зробити, тож Кабінет Міністрів України на прохання бізнес-спільноти продовжив перехідний період для підтвердження критично важливого статусу до 31 березня 2025 року, як і чинні бронювання працівників відповідних компаній. Про те, яким критеріям потрібно відповідати, щоб підтвердити критично важливий статус і про інші ключові аспекти процедури Mind розповіла старша юристка судової практики GOLAW, адвокатка Наталія Матвійчук.

Які критерії критично важливого підприємства?

Компанія може набути / підтвердити статус критично важливого підприємства в разі відповідності критеріям, визначеним постановою КМУ №76.

Урядом визначено вісім критеріїв, при цьому для набуття / підтвердження статусу критично важливого підприємства потрібно відповідати щонайменше трьом із цих критеріїв, з яких два є обов’язковими.

Компанія повинна підтвердити відповідність двом обов’язковим критеріям, а саме:

Крім зазначених, компанія повинна відповідати також одному з таких критеріїв:

Як подати заяву на отримання статусу критично важливого підприємства?

Якщо компанія відповідає вище зазначеним критеріям, наступним кроком є подача заяви до профільного органу або держадміністрації (військової адміністрації) з відповідним обґрунтуванням і пакетом документів на підтвердження того, що компанія відповідає щонайменше трьом критеріям.

До такої заяви обов’язково потрібно долучити такі документи:

Після отримання звернення уповноважений орган перевіряє документи й оцінює, чи відповідає підприємство встановленим критеріям.

Формально строк розгляду документів становить до 10 робочих днів від дати надходження заяви​. Однак через велику кількість звернень на практиці процес може тривати довше, тому документи слід подавати завчасно.

У разі позитивного рішення підприємство вносяться до Єдиного переліку органів влади, підприємств та організацій, яким дозволено бронювати військовозобов’язаних​. З цього моменту компанія має можливість бронювати працівників через портал «Дія».

У разі якщо буде встановлено невідповідність критеріям, підприємству відмовлять у наданні критично важливого статусу. При цьому в такому разі не заборонено повторно звернутися із заявою, виправивши недоліки.

Як часто слід підтверджувати статус?

Зауважимо, що компанія, яка має статус критично важливого підприємства, повинна підтверджувати такий статус не рідше, ніж один раз на рік. Для підтвердження компанія подає органу, який ухвалив рішення про визначення такої компанії критично важливою, відповідну заяву з документами, перелік яких зазначено вище.

Крім того, орган, який ухвалив рішення про визначення компанії критично важливою, періодично здійснює моніторинг діяльності таких підприємств і може провести перевірку відповідності критеріям. 

Якщо буде виявлено невідповідність критеріям, то орган скасовує наданий раніше статус критично важливого підприємства. Звертаємо увагу, що повторне набуття такого статусу після скасування можливе не раніше, ніж через 6 місяців​.

Отже, для набуття компанією статусу критично важливої потрібно належним чином підготувати пакет документів і після набуття такого статусу підтримувати відповідність критеріям. Саме належна оцінка відповідності критеріям на початковому етапі та підготовка повного пакету необхідних документів допоможе уникнути затримок розгляду заяви й успішно підтвердити статус критично важливого підприємства.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS