Криптовалюти очима держави: які ризики бачить правоохоронна система

Як врегульоване нормативне поле для боротьби з криптозлочинністю

Фото: depositphotos.com

Україна – досить популярна країна для криптотрансакцій. Але в нас ця сфера досі законодавчо не врегульована, що додатково створює сприятливі умови для появи тіньових, сірих криптообмінників, сервісів. Про те, як в нинішньому нормативному полі держава бореться з криптозлочинністю, на International Invest Summit 2025 розповів Олександр Плахотнюк, начальник управління протидії злочинам, пов’язаними з віртуальними активами, департаменту Кіберполіції.

International Invest Summit 2025 (4–5 липня 2025 року, Львів) – захід для інвесторів, організований Українським центром аналітики та досліджень (UCAI) спільно з International Investment Office за підтримки Mind. Мета саміту – створити дієву платформу для спілкування та пошуку можливостей інвестування в Україну.

Як держава співпрацює з криптобіржами?

Є механізми відстежування криптовалюти, є аналітичні інструменти й відповідні спеціалісти, які розслідують злочини, пов’язані з віртуальними активами. Звичайно, є механізми, як здійснювати анонімні трансакції, проте, залежно від навичок спеціаліста, який здійснює трейсинг, ці трансакції можна відстежувати. Звичайно, це напряму залежить від якості відповідей криптобірж, до яких ми звертаємося.

Через те, що в Україні не врегульоване питання віртуальних активів, криптобіржі на території країни не працюють офіційно, а зареєстровані в різноманітних офшорних зонах, в інших країнах. Звичайно, це створює деяку проблематику, і ми налагоджуємо співпрацю з криптобіржами, їздимо на різноманітні конференції, де намагаємося забезпечити сталий контакт, допомагаємо також у виявленні злочинних схем, обмінюємося досвідом, інформацією. У зв'язку з цим вони з нами співпрацюють, проте це залежить від бажання біржі – відповідати чи ні. Регуляції ж, яку інформацію кожна з бірж зберігає, немає: якась зберігає більше, якась – менше.

Наскільки вдається відстежувати трансакції рф?

Немає лейбла, який покаже, що той чи інший гаманець належить рф, проте ми проводимо аналітику, аналіз віртуальних активів, сервісів, якими користуються юзери цих гаманців для виводу крипти в реальні гроші. Відстежуючи характер і поведінку цих трансакцій, ми можемо ідентифікувати – російський це гаманець чи ні. Звичайно, ми перевіряємо, чи беруть участь ці гаманці у фінансуванні тероризму, замовних акціях тощо. Крім того, є публічні медіа, соцмережі, у яких публікуються гаманці для донатів, фінансування різних акцій, тому ці гаманці потрапляють у поле зору, і ми з ними працюємо.

Які біржі є в зоні ризику, з ким не варто працювати?

Біржі, які працюють на території росії, перебувають під санкціями в нас. З цими біржами, звичайно, не варто співпрацювати. Проте людина, яка зацікавлена бути анонімною, зробить так, щоб дані були конфіденційними, навіть користуючись біржами. Мабуть, варто переживати лише за збереженість активів, а персональні дані, які ви використовуєте при реєстрації, можуть бути залишені й у іншому місці – це кібергігієна.

Які криптозлочини поширені в Україні?

Україна посідає 6-те місце серед 150 країн за проникненням криптовалюти серед населення. Кожен десятий українець здійснює криптотрансакції, і цим користуються злочинці. Таких злочинів досить багато, вони постійно трансформуються, особливо у сфері шахрайства. Сьогодні найпоширенішими криптозлочинами є псевдоінвестиції, псевдотрейдинг, фейкові обмінні сервіси, де злочинець – посередник між клієнтом і верифікованим обмінним сервісом.

Не варто забувати про кваліфіковані злочини з використанням шкідливого ПЗ – такі, як clipper, stealer, ransomware.

Крім того, не слід забувати про різноманітні злами, кейси, де втрутилися в адмінпанелі сервісів, зламали смартконтракти тощо.

Кібер- і криптозлочини зазвичай транскордонні, не обмежені територією України. Ми тісно співпрацюємо з міжнародними партнерами. Відсоток розкриття злочинів визначити досить важко, бо ці злочини латентні й довготривалі, а міжнародна кооперація забирає час. Важко сказати, чи розкриємо за рік 8 злочинів із 10. Це та ситуація, коли ми напрацьовуємо нові контакти з біржами, формуємо нові зв’язки й потім допрацьовуємо навіть ті матеріали, які до цього не були відкриті.

Як долати криптозлочинність в Україні?

Відсутність регуляції сприятливо впливає на появу тіньових, сірих криптообмінників, сервісів. Ухвалення закону про віртуальні активи врегулювало б низку питань, як-от впровадження AML-перевірок. Це потрібно не для стеження, а щоб перевірити, чи причетна трансакція до відмивання коштів, чи ні.

Це дало б можливість:

Як зареєструвати звернення щодо криптозлочину?

Якщо людина має доступ до рахунку, вона може показати це на мобільному або комп’ютері. Якщо доступ було вкрадено – трансакції підтверджуються переписками, верифікацією акаунту, скриншотами тощо. У випадку централізованої біржі – документами, що підтверджують реєстрацію. Ми можемо звернутися до біржі із запитом для перевірки інформації.

Люди справді почали частіше звертатися до поліції щодо криптозлочинів, і ми їх розслідуємо. Є багато звернень через тікет-систему на сайті кіберполіції, через яку можна подати заяву. Після цього заява реєструється у відділенні поліції, відкривається кримінальне провадження за наявності складу злочину. В першу чергу ми проводимо криптоаналітику й звертаємося до сервісів самостійно. Якщо нам не відповідають, ми комунікуємо через міжнародні канали для отримання допомоги.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS