Популізм vs глобалізм: про що говорять перші результати виборів у Франції

Політична боротьба за Єлисейський палац трансформувалася в битву націоналістів проти світового порядку

Марін Ле Пен та Еммануель Макрон
Фото: flickr/Global Panorama/Consulat de France à New York

Перший тур президентських виборів у Франції, який відбувся вчора, 23 квітня, називають політичним землетрусом: вперше за 60 років кандидати від традиційних лівої і правої правлячих партій не пройшли до другого туру. Боротьбу за президентське крісло продовжать два політичних аутсайдери: 39-річний центрист Еммануель Макрон, затятий захисник ліберальних європейських цінностей, та 48-річна ультраправа націоналістка Марін Ле Пен, яка виступає проти «сил глобалізації» і за перекриття кордонів заради збереження французької ідентичності.

Підсумки першого туру такі: явка склала 77%, засновник руху «Вперед!» Еммануель Макрон набрав 23,7% голосів виборців, лідер націоналістичної партії «Національний фронт» Марін Ле Пен – 21,5%. Кандидат від партії «Республіканці» екс-прем'єр Франсуа Фійон залишив президентські перегони з 19,9% голосів, а очільник руху «Нескорена Франція» Жан-Люк Меланшон вибув з 19,6%.

Жалюгідний п'ятий результат кандидата від правлячої «Соціалістичної партії» Бенуа Амона, який набрав лише 6,4%, недвозначно демонструє невдоволення французьких виборців нинішньою елітою і прагнення змін. Загалом у президентських перегонах брали участь 11 кандидатів, серед яких колишній вівчар, два троцькісти і чоловік, який бажає колонізувати Марс.

«Між лихоманкою та холерою»

Популізм VS глобалізм: про що говорять перші результати виборів у Франції
Фото Fabricio Cardenas/wikipedia

Перший тур, в якому фігурували п'ять основних претендентів з п'ятьма різними політичними курсами, був не надто цікавим. Те, що незадоволені стагнуючою економікою і терактами французи проголосують проти нинішнього істеблішменту і виведуть до другого туру, призначеного на 7 травня, ультраправу націоналістку Ле Пен і політичного новачка Макрона, передбачили всі основні соціологічні служби.

Тепер, коли двоє переможців з діаметрально протилежними політичними платформами навели свої приціли один на одного, передвиборні баталії загостряться. «Нарешті великі дебати почалися», – заявила в ніч на понеділок Ле Пен, назвавши свою подальшу боротьбу проти колишнього інвестиційного банкіра будинку Ротшильдів Макрона «вирішальною битвою патріотів проти глобалістів», що загрожують французькій цивілізації.

Популізм VS глобалізм: про що говорять перші результати виборів у Франції
Марін Ле Пен
Фото twitter.com/MLP_officiel

Макрон відповів на її висловлювання тим, що хоче «бути президентом патріотів, які зіштовхнулися із загрозою націоналізму». «Я чую сумніви, страхи і побоювання французького народу, і його бажання змін – також», – заявив Макрон, висловивши впевненість, що електорат Фійона і Меланшона надасть йому підтримку і забезпечить перемогу в другому турі.

Подальші дебати Макрона і Ле Пен ризикують розколоти націю на глобалістів і антиглобалістів. Традиційний поділ на лівих і правих відійде на другий план. Однак серед 40% виборців, які віддали голоси за тих, хто програв у першому турі кандидатів від традиційних партій, ймовірно, буде зростати невдоволення тим, що їм доведеться вибирати, яке лихо – менше.

Популізм VS глобалізм: про що говорять перші результати виборів у Франції
Еммануель Макрон
Фото twitter.com/EmmanuelMacron

Французька газета Le Figaro, коментуючи останні події, пише, що виборці у Франції змушені робити вибір «між лихоманкою і холерою». Поки що чаша терезів схиляється на користь «лихоманки» – Макрона.

Дивний президент

На думку аналітиків, шанси Ле Пен на перемогу близькі до нуля – суперник-глобаліст у даний момент випереджає її з великим відривом. Голосувати за Макрона своїх виборців вже закликали переможені учасники першого туру виборів – Франсуа Фійон і Бенуа Амон, який назвав ультраправу націоналістку «ворогом Республіки».

Популізм VS глобалізм: про що говорять перші результати виборів у Франції
Марін Ле Пен
Фото twitter.com/MLP_officiel

Відповідно до проведеного 23 квітня соцопитування Harris Interactive, у другому турі Макрон набере 64% голосів, залишивши Ле Пен далеко позаду з 36%.

Перемога на виборах зробить 39-річного Макрона наймолодшим лідером Франції після імператора Наполеона. Однак першою леді Франції стане далеко не молода 64-річна Брижитт Тронье. Дружина Еммануеля Макрона на 25 років старша за нього. Подружжя познайомилося, коли Макронові було 15 років, а 40-річна Тронье викладала в його школі французьку мову. У той час вона була заміжня і мала трьох дітей. Вчительці довелося розлучитися зі своїм чоловіком, аби в 2007 році взяти шлюб з Макроном. Відтоді, за словами кандидата в президенти, вона справляє фундаментальний вплив на його життя і політичну діяльність.

Популізм VS глобалізм: про що говорять перші результати виборів у Франції
Еммануель Макрон
Фото Emmanuel Macron/facebook

Дивина нинішнього фаворита президентських перегонів полягає у тому, що він не має жодного політичного досвіду, нікуди раніше не обирався і за його плечима немає традиційної політичної партії.

Активісти створеного Макроном руху «Вперед!» ходили від будинку до будинку й опитували виборців щодо їхніх проблем, дізнавалися, як вони хочуть змінити країну. До команди кандидата долучилися тисячі молодих людей, які зібрали понад 100 000 анкет і провели безліч семінарів, круглих столів та масових заходів.

Світ вітає Макрона

Багато з європейських політиків поквапилися привітати супротивника Ле Пен з перемогою і висловити свою підтримку. Зокрема, очільник дипломатичного відомства Євросоюзу Федеріка Могеріні привітала вихід Макрона до другого туру президентських виборів, назвавши його успіх «надією і майбутнім нашого покоління». А глава МЗС Німеччини Зігмар Габріель висловив переконання, що Макрон – єдиний «дійсно проєвропейський кандидат», який в підсумку стане президентом Франції.

«Французькі виборці проголосували за протилежний Ле Пен полюс, який говорить ясне «так» Європі. Наразі важливо мобілізувати всі демократичні і проєвропейські сили у Франції та Європі, щоб запобігти популістській, ксенофобській і антиєвропейській політиці Національного Фронту», – цитує німецьке інформагентство Deutsche Welle лідерів Партії зелених Симону Петер і Джема Оздеміра.

Підтримку Макрону висловлюють і уряди країн, що не входять до Євросоюзу. Глава МЗС Норвегії Борг Бренді написав у своєму Twitter: «Нам потрібно більше, а не менше співпраці в Європі. Добре, що Еммануель Макрон виграв перший раунд французьких виборів».

Популізм VS глобалізм: про що говорять перші результати виборів у Франції
Еммануель Макрон
Фото twitter.com/EmmanuelMacron

Британська газета The Guardian назвала другий тур французьких президентських виборів «Найважливішими виборами для Британії», що почала процедуру виходу з Євросоюзу. Видання підкреслило, що своєю внутрішньою і зовнішньою політикою відкритості Франція має великий вплив на решту Європи. І якщо батьківщина Наполеона ізолюється від світу бар'єрами, як того хоче Ле Пен, інші європейські нації можуть запанікувати, і континент охопить така криза, порівняно з яким Brexit виглядатиме блідою тінню.

У свою чергу американське політичне видання The Hill написало, що перевага проєвропейського центриста Макрона над ультраправою націоналісткою Ле Пен представляє «екстраординарну важливість для США і усього цивілізованого світу». Його перемога принесе наступні результати: Франція не вийде з Євросоюзу, не піде на зближення з Росією, послабить ультраправі настрої та підтримку популістів у Європі.

Нарешті, як пише The Hill, якщо «антисистемному» Макронові вдасться стати успішним президентом, то в США і в усьому світі зросте ймовірність приходу до влади таких людей, як він – тих, що приносять бажані політичні зміни під гаслами «єдності та примирення», а не шляхом пропаганди поляризації й ізоляції, з якою прийшов до влади Дональд Трамп.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS