Американська відповідь: по кому вдарять санкції проти РФ

І як тепер почуватимуться впливові країни

Фото Getty Images / Global Images Ukraine

Учора, 2 серпня, президент США Дональд Трамп підписав закон про посилення антиросійських санкційВони можуть зашкодити інтересам не лише російських політиків, чиновників і олігархів, а й українського бізнесу, а також компаній з інших держав, налаштованих на спільні проекти з Росією. Проблеми можуть виникнути, якщо йтиметься про співпрацю в оборонній та гірничодобувній промисловості, металургії, нафтогазовому секторі, у сфері фінансів, морського і залізничного транспорту. Також потрапити під санкції можуть бізнесмени і політики з Росії та зарубіжних країн, якщо вони виявляться фігурантами доповідей Мінфіну, Держдепу і Нацрозвідки США про корупційні зв'язки з президентом Росії Володимиром Путіним. Ці звіти мають бути підготовлені протягом 180 днів з моменту підписання закону.

Кому загрожують санкції? Тепер мати партнерів у Росії стає ризикованою справою. Новий закон дозволяє США відстежувати і блокувати доступ як до корпоративних фінансів, так і особистих банківських рахунків тих, хто буде помічений в угодах з російськими бізнесменами, підозрюваними в корупції або фінансуванні політичних кампаній Кремля з порушенням міжнародного права.

Наприклад, в Україні під санкціями ризикує опинитися колишній партнер «Газпрому» Дмитро Фірташ, який контролює в Україні більшість облгазів, що забезпечують поставки газу комерційним підприємствам і приватним домогосподарствам. З березня 2014 року США безуспішно домагається його екстрадиції з Австрії, звинувачуючи в корупції. Незважаючи на українське громадянство, американські правоохоронці називають Фірташа «високопоставленою особою російської злочинності». Днями підконтрольна Фірташу компанія «РГК Трейдинг» оголосила про вихід на європейський газовий ринок.

Яка позиція Дональда Трампа? Трамп більше не зможе самостійно скасовувати або пом'якшувати антиросійські санкції без згоди Конгресу. Для цього президенту США доведеться готувати спеціальну доповідь з обґрунтуванням своїх цілей та їхніх наслідків. А конгресмени вирішать, чи схвалювати таку ініціативу.

Хоча Трамп сумнівається в конституційності деяких положень нового закону і побоюється загострення відносин з іншими країнами, своїм правом накласти вето на його прийняття він не скористався. У ситуації, що склалася, вето конгресмени без проблем змогли б подолати. Крім того, закон містить умову, що відкриває перед Трампом можливості для самостійних маневрів. Вона дозволяє американському президенту виводити з-під дії санкцій конкретні угоди, якщо вони «не вносять істотних змін у зовнішню політику США стосовно Росії».

Проти кого спрямований закон? У законі йдеться про те, що США продовжуватимуть «виступати проти трубопроводу «Північний потік – 2» через його шкідливий вплив на енергетичну безпеку Євросоюзу, розвиток газового ринку в Центральній і Східній Європі та на енергетичні реформи в Україні».

Незважаючи на український акцент, приводом для посилення антиросійських санкцій стала аж ніяк не агресивна політика Кремля, що призвела до анексії Криму Росією в 2014 році та збройного протистояння на Донбасі, що триває вже понад три роки. Причиною посилення політики Вашингтоном щодо Москви стало розслідування американських спецслужб про втручання Росії у вибори президента США в 2016 році, переможцем яких став Дональд Трамп. Також у цій історії, за словами Трампа, фігурує і Україна. Але офіційних підсумків розслідування поки немає.

Чого чекати Україні? У новому антиросійському законі Україні відводиться особлива роль. Саме в розділі про енергетичну безпеку України йдеться про необхідність «зробити пріоритетом експорт американських енергоресурсів для того, щоб створювати нові робочі місця, допомагати союзникам і партнерам і зміцнювати зовнішню політику США».

Після того як вчора стало відомо про підписання Трампом антиросійських санкцій, президент України Петро Порошенко опублікував на своїй сторінці в FB вітання з цього приводу. «Це ще раз підтверджує стратегічний напрямок відносин України і Сполучених Штатів», – зазначив він і також звернув увагу, що санкції «діятимуть до повного звільнення української землі».

У повідомленні Посольства України в США уточнюється, що закон передбачає створення «Фонду для протидії російському впливу» і фінансування під нього в розмірі $250 млн на 2018–2019 фінансові роки. Також на реалізацію ініціатив щодо підтримки енергетичної безпеки України планується виділення $30 млн.

Яка реакція Росії? «Де-факто це нічого не змінює. Нічого нового немає», – так підписання Трампом закону про санкції прокоментував прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков. Він також сказав, що у відповідь заходи щодо США «вже були прийняті».

Минулого тижня російський МЗС зажадав від американської сторони скоротити до 1 вересня кількість співробітників дипмісії США в країні на 755 осіб, з 1210 до 455 співробітників. Також американським дипломатам заборонили користуватися дачею в підмосковному селищі Срібний Бор і складськими приміщеннями на Дорожній вулиці в Москві.

Більше негативних емоцій підписання Трампом нового санкційного закону проти Росії викликало у прем'єр-міністра цієї країни Дмитра Медведєва. «По-перше, надії на поліпшення наших відносин з новою американською адміністрацією – кінець. По-друге, Росії оголошена повноцінна торгова війна», – написав Медведєв на своїй сторінці у FB.

Торгова війна, про яку говорить Медведєв, зачіпає, перш за все, російську торгівлю газом в ЄС, що забезпечувала стабільні доходи держкорпорації «Газпром». Закон про посилення антиросійських санкцій представляє Росію як конкурента на газовому ринку.

Як санкції позначаться на інших країнах? США звинувачують Кремль у тому, що він використовує газ як інструмент політичного тиску. Тому Сполучені Штати мають намір заблокувати інвестиції в будівництво «Газпромом» нових трубопроводів, у тому числі «Північний потік – 2», через який Україна може втратити доходи від транзиту російського газу (близько $2 млрд на рік).

Але цим незадоволена Німеччина, компанії якої активно розвивають бізнес з Росією в енергетиці. Міністр економіки ФРН Брігітте Ципріс різко розкритикувала антиросійські санкції США, які, за її словами, суперечать міжнародному праву. «Американці не можуть карати європейські фірми за те, що вони працюють з певною країною... Отже буде слушно, якщо Єврокомісія найближчим часом прийме рішення про заходи у відповідь», – заявила Ципріс.

Навіщо це все Штатам? Антиросійські санкції, які новий американський закон ввів на необмежений термін, зроблять непривабливим бізнес з РФ у нафтогазовій галузі. Вони сприятимуть тому, щоб зарубіжні енергокомпанії відмовлялися від спільних з нею проектів через високі політичні ризики. І переорієнтувалися на співпрацю з США, зміцнюючи домінуючі позиції цієї країни на міжнародній арені.

У своєму прагненні відновити американську економіку Трамп зробив ставку на збільшення поставок зрідженого газу в Європу, в основному через термінали на Балтійському морі в Польщі, а також нові газопроводи, у тому числі в напрямку України. Експортний потенціал США становить близько 180 млрд куб. м газу на рік. Очікується, що в найближчі три роки за кордон почне надходити приблизно половина цього обсягу.

Зараз у США працює лише один газовий термінал для завантаження танкерів. Але адміністрація Трампа вже схвалила будівництво 11 нових об'єктів. Це забезпечить масштабний енергетичний наступ, який змінить розташування сил не лише на європейському і світовому газовому ринку, а й в геополітиці.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS