«Запізніла битва»: хусити влаштували бійню у столиці Ємену

Вчорашнє вбивство впливового екс-президента Ємену Алі Салеха піддасть жару у вогонь громадянської війни

Фото Shutterstock

Розпад трирічного альянсу повстанців-хуситів та прихильників екс-президента Алі Салеха спровокував масштабні вуличні бої у столиці Ємену Сані. Застосувавши танки та артилерію, хусити розгромили позиції своїх недавніх союзників і вбили Салеха, оголосивши його «лідером зрадників». Це ускладнило і без того критичну ситуацію в найбіднішій країні арабського світу.

До минулого тижня прихильники Салеха і хусити боролися пліч-о-пліч у громадянській війні проти міжнародно визнаного президента Ємену Мансура Хаді, якого підтримує Саудівська Аравія. З 2014 року два військові угруповання ділили контроль над Саною і північним заходом Ємену. Однак між ними загострювалася атмосфера недовіри, і збройний конфлікт був неминучий.

За твердженням головного редактора прохуситської газети Alhawiyah Мохаммеда Алі аль-Еммада, нинішні зіткнення в Сані слід вважати «запізнілою битвою», бо «з першого дня хусити знали, що Салех зрадник», і багато місяців тому вони отримали «записи та свідчення» його секретних переговорів із ворожою коаліцією.

Раптовий розкол альянсу

Зіткнення між союзниками почалися в середу 29 листопада в центрі Сани біля мечеті Салеха – найбільшої релігійної споруди столиці, біля якої в четвер мали відбутися масові святкування на честь дня народження пророка Мухаммеда. На офіційному сайті партії Салеха «Загальний народний конгрес» (GPC) цей нічний інцидент описаний так: «Бойовики, що увірвалися до мечеті, стріляли всередині будівлі з РПГ, кидали гранати і взяли в облогу її постійних охоронців».

Підконтрольне хуситам агентство новин Saba виклало свою версію подій 29 листопада інакше. Нібито співробітники забезпечення правопорядку спробували увійти до мечеті Салеха, щоб переконатися в її безпеці для проведення святкування дня народження Мухаммеда. Однак їх без попередження почали обстрілювати «збройні елементи», що засіли всередині будівлі, й хусити були змушені відповісти.

Подібні загострення відносин між двома сторонами траплялися і раніше. У серпні Салех образив хуситів, назвавши їх «простими міліціонерами», і потім вивів на вулиці Сани тисячі своїх прихильників, щоб продемонструвати силу. А наступного дня хусити зупинили на блокпосту біля Сани кортеж автомобілів одного з синів Салеха, влаштувавши з його охоронцями словесну перепалку, яка переросла у багатогодинну перестрілку, в ході якої один політик GPC і три захисники блокпоста загинули, ще 10 осіб отримали поранення.

Тоді лідери двох військових угруповань закликали прихильників до спокою й єднання, і інцидент вдалося загладити. Цього разу Салех зробив заяви, які були розцінені як спроба перейти на бік Саудівської Аравії. У суботньому телевізійному зверненні до нації він звинуватив хуситів у нинішніх бідах країни, закликав своїх прихильників «стати на захист республіки» і повідомив про свою готовність «почати з чистого аркуша» відносини з Саудівською Аравією, якщо очолювана нею коаліція припинить завдавати авіаудари по Ємену та зніме блокаду.

Невдалий гамбіт

Суботнє телезвернення Салеха аналітики вважають політичним гамбітом, за допомогою якого 75-річний політик сподівався повернути собі президентське крісло, яке він займав протягом 32 років і втратив у 2012 році. Салех, порівнюючи управління Єменом з «танцями на головах змій», не раз виявляв майстерність у створенні і розриві альянсів зі своїми союзниками та ворогами.

Агентство «Аль-Джазіра», посилаючись на наближеного до Салеха єменського чиновника, пише, що розрив альянсу «Салех – хусити» був пріоритетною метою для Саудівської Аравії, що відкриває їй можливість для гідного виходу з війни.

«Мохаммед бен Салман, наслідний принц Саудівської Аравії, та Мухаммад бен Зайд, наслідний принц Абу-Дабі, обговорювали можливість переключити свою підтримку з Мансура Хаді на Алі Салеха, щоб закінчити війну, яку вони почали в березні 2015 року», – повідомляє «Аль-Джазіра».

Саудівська коаліція розраховувала переможно завершити єменську компанію за кілька місяців, однак виявилася втягнутою в безславну багаторічну війну, кінця якої не видно. З березня 2015 року коаліція втратила мільярди доларів, загинули 87 військовослужбовців Арабських Еміратів і 200 саудівських солдатів. До того ж саудівська коаліція несе репутаційні витрати через погіршення з її вини гуманітарної ситуації. За даними ООН, за час військової кампанії в Ємені загинуло 10 000 осіб, мільйони людей були змушені покинути свої будинки, і в країні може вибухнути найгірший голод в сучасній історії.

«Якби Ємен складався зі 100 осіб, то станом на 1 грудня 2017 року:

Але Ємен – це не 100 осіб. Це понад 27 млн ​​осіб», – описує ситуацію в Ємені Міжнародний Комітет Червоного Хреста.

Однак об'єднати сили з саудівською коаліцією Салех не встиг. Хуситам вдалося швидко розгромити головні укріплення його прихильників у південній частині Сани, стягнувши туди танки та артилерійські знаряддя. У понеділок резиденція Салеха була підірвана, а сам він убитий.

Загинув, як Каддафі

«Запізніла битва»: хусити влаштували бійню у столиці Ємену
Фото Shutterstock

Обставини смерті легендарного екс-президента неясні. За версією хуситів, броньовик, в якому він намагався втекти з Сани до міста Маріба, був підбитий з РПГ, після чого Салеха добили снайпери. Представники GPC озвучують іншу версію, згідно з якою хусити ліквідували екс-президента під час підриву його резиденції в Сані, але потім вивезли його тіло за місто, щоб ситуація виглядала так, нібито він намагався втекти.

Хусити виклали в мережу безліч фото і відео, на яких радісні бойовики демонструють загорнутий в яскраву ковдру труп Салеха з величезною раною на голові. Схожі кадри шість років тому транслювалися з Лівії, де повстанці так само танцювали над знівеченим тілом поваленого президента Каддафі.

Лідер хуситів Абдул Малік аль-Хусі виступив з промовою на телебаченні, в якій описав вбивство Салеха як «історичну поразку» саудівської коаліції, що протистоїть силам повстанців. За його словами, смерть екс-президента означає «провал підступної і зрадницької змови».

Хаос посилиться

Експерти розходяться в думках щодо того, посилило чи послабило хуситів вбивство Салеха. Розрив альянсу з прихильниками Салеха зменшить кількість підконтрольних їм бойовиків і територій, проте вони отримають одноосібну владу, і завдяки цьому, можливо, відновлять втрати.

Складно спрогнозувати і те, чи залишиться «Загальний народний конгрес» впливовою силою в Ємені. Місце вбитого екс-президента, теоретично, може зайняти один з його родичів або наближених і переломити хід війни. Один із синів Салеха опублікував на своїй сторінці в Facebook заклик до Арабських Еміратів довірити своєму видатному братові Ахмеду Салеху очолити військові дії проти хуситів і помститися за батька. Однак аналітики сумніваються, що без батьківської харизми, досвіду і зв'язків Ахмед або будь-хто інший зможе згуртувати біля себе людей.

Проводячи паралелі з вбивством Каддафі в Лівії, експерти сходяться в одному: конфлікт в Ємені серйозно ускладниться. «Тепер війна стане більш жорстокою. Вбивство Салеха ще сильніше розшарувало людей на противників, що бажають помсти. Любите ви Салеха або ненавидите його, варто визнати, що такий спосіб його вбивства обіцяє Ємену більше бід і страждань», – міркує експерт з Ємену з Міжнародної кризової групи Ейпріл Лонли Еллей.

Саудівська Аравія має щодо цієї війни набагато складнішу мету (передати контроль над Єменом дружньому уряду), ніж хусити (просто вижити). Втративши можливість вийти з конфлікту шляхом переговорів із Салехом, саудівська коаліція може збільшити інтенсивність воєнних дій проти хуситів або посилити блокаду підконтрольних їм територій.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS