За 10 місяців 2017 року податкові платежі від надання комп'ютерних та інформаційних послуг склали 6,52 млрд грн. Такі цифри оприлюднив Комітет з інформаційних технологій Європейської Бізнес Асоціації, підбиваючи попередні підсумки податкового року в українській ІТ-галузі. Mind дізнався у експертів галузі та юристів, чому так сталося і чи варто чекати розвитку цього тренда.
Наскільки більше заплатили податків? Якщо порівнювати з 10 місяцями 2016 року, податкові надходження зросли на 37,4% – з 4,75 млрд до 6,52 млрд грн. «Галузь інформаційних технологій України продовжує впевнено нарощувати показники ефективності, демонструючи повернення оборотів у докризовий період», – наголошується у звіті IT-комітету ЕВА.
«Саме приріст податкових надходжень є одним з ключових показників оздоровлення та розвитку будь-якої галузі економіки. Адже за рівнем сплачених податків можна оцінити, як працює і росте бізнес. Ми впевнені, що податкові суми в річному порівнянні продемонструють ще позитивнішу динаміку», – зазначив виконавчий директор ІТ-комітету ЕВА Костянтин Васюк.
На думку партнера юридичної компанії «Юскутум» Наталії Радченко, структурування IT-бізнесу зазвичай відбувається таким чином, що значна частина фінансових потоків не потрапляє до України. «Причин тому багато: крім податкової оптимізації і країнових ризиків, це ще й розумна необхідність структурувати бізнес-процеси так, щоб було зручно масштабувати бізнес. Тому нас особливо тішить інформація про те, що частина цих глобальних фінансових потоків все-таки осідає в бюджеті нашої країни», – підкреслила експерт у коментарі для Mind.
Які регіони сплатили більше податків? За даними IT-комітету ЕВА, левова частка податків від галузі високих технологій надійшла до бюджетів Києва і Київської області, склавши 51%. Близько 15% цього обсягу – платежі від центральних офісів IT-компаній. Традиційно великими платниками податків є IT-хаби, що об'єднують представників галузі на території Харківської (11% від усіх податкових платежів індустрії інформаційних технологій), Львівської (8%), Одеської та Дніпропетровської (4,4%), Запорізької та Вінницької областей (по 2%).
Чому зросло надходження податків? За словами Костянтина Васюка, основним драйвером стала позитивна динаміка оборотів самої галузі. «Варто зазначити, що зростання податкових платежів відображає зростання іноземних замовлень в українські офіси IT-компаній», – зазначив експерт.
«За даними ресурсу howmuch.net, до топ-5 компаній 2017 року увійшли виключно технологічні гіганти, і чотири найбільших з них – компанії IT-сектора: Alphabet, Apple, FB і Microsoft. Це свідчить про те, що збільшення частки IT-сектора в економіці України – це закономірність. І збільшення частки сплачених айтішниками податків на 40% – тому підтвердження», – пояснює Наталя Радченко.
Експерт виділила ще кілька основних передумов приросту податкових надходжень від IT-сектора. Перша: структурування бізнесу через використання ФОП на єдиному податку. «Як не крути, але спрощена система оподаткування дуже зручна. Єдиний податок – це, по суті, податок з обороту. Його неможливо зменшити витратами або кредитами. Незважаючи на те що «єдинники» весь час перебувають під загрозою зникнення – вони платять податки в повному обсязі», – вважає партнер «Юскутум».
Друга передумова – зміни в законодавстві, які стосуються сплати ЄСВ, а також спрощення вимог до оформлення документів для банку, за якими представники IT-бізнесу отримують оплату послуг у валюті.
Третій драйвер – вихід з «тіні». «Айтішники, за нашими спостереженнями, вважають за краще розумну податкову оптимізацію. Вони готові платити розумні податки і спокійно працювати. Багато з наших клієнтів розуміють, що рано чи пізно необхідно буде пояснювати податковій джерела тих коштів, на які вони живуть в Україні. Тому багато хто вже зараз вважає за краще починати побудову податкової історії й оплачувати податки таким чином, щоб показати нормальний легальний дохід, достатній для життя», – вважає Наталія Радченко.
Аналогічну версію висунув заступник голови Адміністрації президента Дмитро Шимків. «Припускаю, що все більше компаній виходять з «тіні». Але без детального аналізу цифр не можу стверджувати це, як і називати інші причини», – зазначив він.
Чи зростуть податкові надходження у 2018 році? Спікери вважають, що динаміка залишиться позитивною. Цьому сприятимуть ті самі фактори, що і нинішнього року. Додатковим стимулом у перспективі може стати прийняття закону про податок на виведений капітал. «Якщо ми приймемо цей закон, у майбутньому надходження, звичайно, зростуть. Його новації призведуть до зростання бізнесу і ВВП у цілому», – вважає Дмитро Шимків.
«IT-ринок досить пожвавився, дізнавшись про те, що податок на виведений капітал все-таки буде запроваджено в податкову систему України. Після внесення змін до існуючої концепції з боку команди президента, можна буде більш впевнено прогнозувати темпи розвитку галузі IT і міркувати про її податкові перспективи у 2018 році», – резюмує Наталія Радченко.