Де відпочити: як змінилися ціни в курортних готелях

Спойлер: одеські готелі подешевшали до рівня турецьких

Фото: pixabay

Літній несезон не «підірвав» ціни на українських курортах: всупереч очікуванням, одеські готелі знизили ціни в середньому на 30% порівняно з минулим роком і досягли рівня турецьких готелів. У деяких готелях Карпат вартість номерів трохи піднялася – але лише тому, що більшість гостей бронюють їх в останній момент. Такі наслідки пандемії і затоплення Карпат.

Стабільним завантаженням можуть похвалитися хіба що дорогі готелі. Попит також збільшився на котеджі й приватні будинки.

Mind з'ясовував, скільки коштує відпочинок на українських курортах і чого очікувати від цінової політики тутешніх готельєрів.

Як готельєри формують ціни? Українські курортні готелі давно використовують динамічні ціни – так званий revenge management. Це означає, що вартість проживання зростає залежно від збільшення завантаження. Зараз ринок спрацьовує так, що готельєри змушені опускати ціни. Але це не робить готелі ефективнішими: попиту все одно немає, якщо не враховувати традиційно популярні серед українців «довгі» вихідні. Незважаючи на низький тариф, зараз чотиризіркові курортні готелі, проживання в яких коштує 1000 грн/добу, завантажені на 50%.

«Раніше в нашій мережі ми встановлювали стартову ціну близько 1500–1800 грн у готелях 4*, а далі підвищували залежно від завантаження до моменту, коли номер продавався за найбільшою ціною. Зараз же ми використовуємо «принцип пирога»: 30% готелю продаємо за низькою ціною – нижче ринкової», – пояснює Андрій Маренчук, виконавчий директор керуючої компанії Ribas Hotels Group.

Це робиться, за його словами, щоб покрити постійні витрати. При цьому 50% номерів компанія продає за ціною, що трохи перевищує ринкову. Кожні 10% завантаження компанія підвищує вартість номерів на 5% від тарифу. Іншими словами, кожен проданий номер «йде» на 5% дорожче попереднього. А ось останні 20% знову продаються за низькою ціною.

Багато авіакомпаній також використовують такий метод. У ньому є як плюси, так і мінуси. З мінусів – більшість гостей, маючи великий вибір, не бронюють квитки та проживання заздалегідь.

У готелях національної мережі Reikartz, навпаки, використовують інший принцип ціноутворення: якщо бронювати і оплачувати вартість номера якомога раніше до заїзду, то ціна буде нижчою. Якщо ж номер вирішили бронювати в останній момент – він обійдеться дорожче. Втім, компанія також використовує гнучкі ціни – вартість номера насамперед залежить від попиту і пропозиції на певний період.

Скільки коштує зняти готельний номер в Одесі? Через пандемію коронавірусу українці бояться заздалегідь планувати свій відпочинок. А якщо і вирішуються на поїздку, то останньої хвилини.

За словами засновника Ribas Hotels Group Артура Лупашка, на липень-серпень бронювання складають тільки 20–25%. Глибина бронювань з кожним роком зменшується. Наприклад, в Одесі половина гостей бронює номери за день-два до заїзду. Це впливає на цінову політику учасників ринку.

Для порівняння: у літній період 2018–2019 років заповнюваність номерів у курортних готелях досягала 100%, каже генеральний директор Pro-Consulting Олександр Соколов. І це при тому, що тоді відпочинок на українських курортах був для туристів дорожчим, ніж у 2017 році.

Власники приморських готелів знижують ціни для залучення внутрішнього туриста, каже Андрій Маренчук. В Одеському регіоні влітку 2019 року номери в готелях класу 3* і 4* зі сніданком продавалися за ціною не менше 2500 грн. Зараз же їхня вартість коливається від 700 до 1000 грн.

«Власники курортних готелів Затоки, Коблева, Залізного Порту ще не вірять в те, що сезону в звичному обсязі не буде. Готельєри Одеси, що традиційно очікують старту турсезону в перших числах травня, вже переконалися в цьому. Тому ціни вже знижені», – розповідає він.

Якщо раніше українські курортні готелі часто звинувачували в завищенні цін при низькому рівні сервісу – за аналогічні (або навіть менші) гроші можна було відпочити в Туреччині, то зараз ситуація вирівнялася.

За 1500–1800 грн українці можуть знайти варіанти розміщення з включеним сніданком навіть у деяких п'ятизіркових готелях Одеси. А в таких містах, як Херсон, можна орендувати номер і за 300 грн.

«Отельери Одеси вже викреслили сезон 2020 з власної доходної частини, з острахом чекаючи, що буде у вересні. Дехто в низький сезон планує закриватися. Готельєри вже не вірять і в бізнес-готелі, тоді як у вересні-жовтні Одеса зазвичай переходила на бізнес-аудиторію. Більшість компаній відмовилися від витрат на відрядження. Подібна ситуація – і в інших великих містах України», – розповідає Андрій Маренчук.

Незважаючи на загальне очікування лавиноподібного попиту на ту ж Одесу, поки ринок все ще перебуває в завмерлому стані. «Ми прогнозуємо зростання цін, порівняне з ростом туристичної активності», – говорить начальник служби управління доходами мережі готелів Premier Hotels and Resorts Юрій Воловик.

За його словами, деякі гравці ринку відклали свій запуск до початку липня. Серед них і частина готелів під управлінням міжнародних брендів – Hilton, Radisson, Park Inn, які орієнтовані на міжнародний бізнес і безпосередньо залежать від термінів відкриття авіасполучення, а також умов в'їзду в нашу країну. «Природно, левова частка готельних проектів знову заморозилась. Особливо коли йдеться про готелі в бізнес-напрямках. Однак ми відзначаємо активізацію робіт з відкриття тих проектів, які розташовані в Чорноморському регіоні: Одеса, Затока», – уточнює Воловик.

Що відбувається з цінами в карпатських готелях? Ситуація в Карпатах ускладнилася затопленням. Нагадаємо, минулого тижня багатогодинний дощ пошкодив деякі дорожні покриття. Це негативно позначилося на завантаженні місць відпочинку в період з кінця червня і до початку липня. Також після потопу, з 24 до 30 червня, готелі зафіксували скасування до 70% броні на другу половину липня.

Але ще до затоплення літній відпочинок у деяких готелях Буковеля був утричі дешевшим, ніж минулого року – на рівні 500–600 грн за добу.

У мережі готелів Reikartz зафіксували зростання цін на 7–27%, але пов'язано це з бронюванням номерів в останній момент. У мережі підкреслили: собівартість номерів цьогоріч зросла через заходи, спрямовані на запобігання поширенню коронавірусної інфекції. Проте тарифну сітку на 2020 рік порівняно з аналогічним періодом 2019 року компанія поки не міняла.

Нагадаємо: після анексії Криму та звуження опцій літнього відпочинку Карпати стали одним з найпопулярніших місць для українського туриста і гостей з ближнього зарубіжжя. Оптимізм інвесторів спричинив появу нових готелів у цьому регіоні.

Де ціни на відпочинок виростуть? На думку Андрія Маренчука, зараз добре завантаження спостерігається тільки в дуже дорогих готелях. А ось середній і низькобюджетний сегмент великим попитом не користується. Причина цього – епідеміологічна і економічна нестабільність: люди не поспішають виділяти кошти з сімейного бюджету на відпочинок.

При цьому збільшився попит на готелі, де номерний фонд представлений будинками, котеджами і віллами. Оренда дачі на 4–5 осіб на березі моря або річки у 2020 році коштує від 5000 грн на добу, що на 30% вище за торішні ціни.

За даними аналітиків «OLX Нерухомість», будинки в Одесі зараз затребувані більше, ніж квартири: оголошення про перші отримують у середньому вісім відгуків, про другі – три. У середньому оренда будинків у Одесі обійдеться в 1500 грн на добу, тоді як бюджетні однокімнатні квартири можна знайти і за 500 грн. А ось орендувати будинок для великої родини в Кароліно-Бугазі можна в середньому за 2000 грн на добу. Економніші варіанти пропонуються біля Азовського моря. Так, будинок в Бердянську вартує в середньому 1000 грн, а однокімнатне житло – 300 грн.

Відпочинок у горах трохи дешевший. Найбільше пропозицій зараз можна знайти в Яремчі (Івано-Франківська область). За добу в будинку попросять у середньому 1000 грн. У Микуличині менше оголошень про подобову оренду окремого житла, а пожити тут коштує дорожче – 1200 грн/день. А у Ворохті – популярному напрямку, який до того ж має зручне залізничне сполучення, можна зняти будинок лише за 500 грн на добу.

Найбюджетніше в Карпатах можна орендувати будинок в Славському чи «двушку» в Береговому – всього за 300 і 200 грн за добу відповідно. Але, обираючи такий тип розміщення, туристу доведеться самостійно дотримуватись заходів епідбезпеки. Крім того, як уже повідомляв Mind, МОЗ й зовсім не виключає повного закриття деяких курортних зон, якщо хворих на коронавірус у них побільшає.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS