12 січня президент Володимир Зеленський підписав «Біблію телекому» – базовий для мобільних операторів і інтернет-провайдерів закон «Про електронні комунікації».
Одна з норм дозволяє силовикам отримувати доступ до інформації про абонентів – «автономно» та через «єдину систему технічних засобів». Що означають ці терміни? Що зміниться після набрання законом чинності – з січня 2021-го? На ці та інші питання в бліц-інтерв'ю Mind відповів співавтор закону, заступник голови комітету ВР з питань цифрової трансформації Олександр Федієнко.
Довідка. Закон «Про електронні комунікації» ухвалено на заміну закону «Про телекомунікації». У другому документі з 2004 року є норма (частина 4 статті 39), яка зобов'язує операторів (не плутати з провайдерами) за власний рахунок встановлювати на своїх мережах «систему технічних засобів для забезпечення функцій оперативно-розшукових заходів».
У частині 2 статті 121 нового закону «Про електронні комунікації» зазначено наступне: «Зняття інформації з електронних комунікаційних мереж постачальників електронних комунікаційних послуг забезпечується єдиною системою технічних засобів, що використовується всіма уповноваженими законом органами, на умовах автономного доступу до інформації у порядку, визначеному законодавством».
– Якою є ситуація зараз? Оператори давно встановили так звану СОРЗ? Який доступ до неї мають силовики: автономний (самостійно входять до систем) чи за рішенням суду оператори самі дістають дані, які потрібні для слідства?
– У всіх мобільних операторів встановлено систему, доступу до якої вони фізично не мають (до речі, в українському законодавстві немає терміну «СОРЗ»). Ця система підключена до мережі мобільних операторів і розташована окремо від їхніх технічних майданчиків.
Тобто СБУ має до неї автономний доступ – без участі оператора.
Але проблема – в іншому. Зараз цей доступ хочуть мати і, за прийнятими раніше законами, вже повинні мати дуже багато структур. Тому оператор зобов'язаний підключити не одну таку, грубо кажучи, «коробочку», а цілу низку – для НАБУ, розвідки, ДБР тощо.
Проблема в тому, що технічно це практично неможливо зробити. Саме тому оператори просили, щоб точка входу до їхньої мережі була одна-єдина. Оператору все одно, хто підключатиметься, якщо він діє в межах закону.
– Доступ до яких даних зараз отримують силовики? Наразі зберігається лише «голос»?
– Що саме збирається, особисто я не знаю. Найімовірніше, весь голос не пишеться. Але може зберігатися за рішенням суду відносно конкретного номера. Тоді оператор загортає трафік певного номера в «коробочку». А весь трафік немає сенсу писати.
Так, технічно це величезні масиви інформації.
– Що зміниться через рік після набрання законом чинності?
– Буде єдина система. Тобто має залишитися одна «коробочка», як і було раніше. Доступ до неї отримають усі уповноважені слідчі органи за рішенням суду або в рамках статті 250 КПКУ («Проведення негласної слідчої (розшукової) дії до постановлення ухвали слідчого судді». – Mind). Цієї статті зараз немає в законі (додавання статті 250 КПКУ в закон «Про електронні комунікації» було єдиним конкретним побажанням Володимира Зеленського після відправки документа на доопрацювання, але парламент не підтримав норму. – Mind). Але в КПКУ стаття є і вона працює (поширюється на закон «Про електронні комунікації». – Mind). Просто почасти ці рішення суду засекречені, оскільки вони ухвалюються в рамках національної безпеки.
– За чий рахунок створюватиметься єдина система?
– По суті, вона вже існує.
Термін «єдина система» з'явився в законі «Про електронні комунікації» для того, щоб прибрати юридичні колізії з іншими законами.
– Чи буде створено окрему структуру для управління єдиною системою?
– Ні. Як і зараз система залишиться в департаменті оперативно-технічних заходів СБУ.
Підсумовуючи, частини 2 і 3 закону «Про електронні комунікації» повністю відповідають давно діючій частині 4 статті 39 закону «Про телекомунікації». За цими нормами, оператор не повинен всім роздавати доступ. А держава одноразово під’єднується до оператора мобільного зв'язку й далі – на підставі рішення суду або за статтею 250 КПКУ – системою можуть користуватися інші структури, які мають на те підстави в рамках закону.