За останні 15 років українська IТ-індустрія зросла в 115 разів. Зараз її оборот перевищує $6 млрд. Близько половини замовлень – із США. Про це та багато іншого розповіли спікери EBA IT Conference. Mind вибрав найцікавіші факти та цитати.
– Близько 10 років тому сервісна IT-індустрія сприймалася західними країнами як лоукост. Наші рейти були набагато нижчі від західних. Зараз ситуація докорінно змінилася. Українські сервісні компанії роблять проєкти для світових відомих брендів: Boeing, Daimler, AstraZeneca, Verizon тощо. І працюють, не просто віддаючи програмістів у наймання, а повністю курують проєкти з бізнес-аналізом, проджект-менеджментом тощо.
Якщо європейські країни ще не остаточно це зрозуміли, то для США Україна – уже не просто постачальник інженерів, а партнер із запуску інноваційних рішень. Наші шведські колеги вже говорять: «Схоже, ми скоро станемо лоукостом для вас».
Найпотужніший потік замовлень надходить від електронної комерції, фінтеха та кібербезпеки. За час пандемії е-commerce зріс, напевно, на 1000%. З'явилося нове поняття dark store – магазини, у які заходять лише кур'єри, щоб здійснювати швидку доставку. Один з яскравих прикладів – компанія Gorillas, яка стартувала 1,5 року тому (роблять доставку по Європі за 10 хвилин). Вони зросли до $4 млрд у горизонтальній оцинці. Останній раунд залучили майже на $1 млрд.
Також величезний обсяг інвестицій йде в рішення з кібербезпеки, що підтримують різні крипто- і блокчейн-проєкти. Лише за останній рік фінансування таких рішень зросло з $200 млн до $1 млрд.
Цей тренд ми бачимо й на ринку стартапів, який відчутно зростає. За останні 10 років інвестиції в них збільшилися з $70 млрд до $300 млрд. А екзити вже досягають $3200 млрд на рік. Це означає, що в індустрії багато успішних стартапів, єдинорогів. Тому наша компанія створила інкубатор на основі сервісного бізнесу Sigma Software Labs. Уже проінвестували 15 продуктових розробок. Причому не лише українських, а й шведських, американських. Сподіваємося, виростимо кілька юнікорнів.
– У світі – три ключові регіони розробки: Центральна та Східна Європа, Латинська Америка й Азія. Але третій «гравець» у ковідні часи «просів». Наприклад, Індія з мільйонами інженерів дуже сильно пригальмувала надання послуг через слабку інтернет-інфраструктуру.
Відповідно весь зрослий попит переорієнтувався на інші регіони, зокрема й на Україну. Ми отримали величезний поштовх. І якби мали більше кваліфікованих інженерів – могли б щорічно зростати не на 25%, а на 50–60% у доходах.
За останні дев’ять місяців зарплати фахівців збільшилися на 20%. І рік ще не завершився. Наші клієнти дивуються такому зростанню. Вони не звикли до подібної динаміки. Але ставляться до неї з розумінням. Тим більше в них і вибору немає: ми хоча б маємо програмістів на ці гроші.
– Наразі індустрія – у дуже цікавому перспективному моменті. Бачимо експоненціальне зростання всіх IТ-напрямів. Можемо зростати на 30–50% за рік. Зростання гальмується лише внутрішніми можливостями. Попит на рішення, продукти, стартапи зараз набагато більший, ніж можемо задовольнити.
Але ця історія не триватиме вічно. Гадаю, такий попит буде найближчі три роки. Тому багато що залежить від того, які умови для нашої екосистеми, освіти ми створимо сьогодні. IT-фахівці вже працюють не лише у великих містах, а по всій країні. Тому доступ до якісного інтернету – одне з найважливіших питань.
Зараз світ дивиться на Україну як на постачальника кінцевих рішень і консалтингових послуг. Найближчими роками нам потрібно створювати замкнену екосистему повного циклу. Але це неможливо буде зробити без інвестицій в освіту. І не лише інженерів.
– Думаю, в планах великих гравців – зрости в кілька разів за кількістю фахівців у найближчі кілька років. У новій реальності буде місце і студентам, і людям з декількома десятками років досвіду.
Ключові характеристики, які допоможуть вижити фахівцям у мінливому світі, – системне критичне мислення, любов до технологій, мультикультурна комунікація та бажання розвиватися (ми підштовхуємо людей, але потрібна і їхня особиста мотивація).
А класичним університетам буде дуже важко встигати за постійно змінюваним світом технологій. За чотири роки бакалаврату виходить чотири моделі iPhone, кілька оновлень операційних систем тощо. Тому, на мій погляд, університети насамперед мають концентруватися на навчанні людей тому, як вчитися.