Що відбувається з цінами та курсом долара в Україні

Катастрофи ще не сталося, але вона стала ближчою

Нещодавні події в Казахстані переконливо довели, що цінова політика є питанням національної безпеки, а помилки в цій сфері можуть призвести до руйнівних соціальних протестів і навіть втрати суверенітету країни. В Україні сталої цінової стабільності ніколи не було, але зараз у цьому «човні» з’являються нові «дірки». Паливо, хліб, тарифи ЖКХ – ціни на них коригуються в ручному режимі через адміністративні обмеження. Проте ситуацію погіршує потужна недоброзичлива зовнішня сила, що робить необхідним поновлення довіри до дій влади та комплексне усунення сформованих дисбалансів. Що ж відбувається з цінами в Україні та як бути в цій ситуації, розбирався Mind.

Що сталося?

Споживча інфляція в Україні 2021 року сягнула 10%, що вдвічі перевищило відповідний показник попереднього року (5%) і середньострокову інфляційну мету (5%).

Цінова динаміка на споживчому ринку за підсумками 2021 року стала найбільшою за останні чотири роки. Проте усереднений показник річної інфляції у вимірі «грудень до грудня» становить у період після перемоги Революції гідності 15,4%: на однозначному рівні вона була лише три роки, зокрема у 2018-му, коли інфляція становила майже 10%. Тобто, як наголошують у Нацбанку, показник не рекордний і не найгірший у Європі.

Дійсно, за підсумками 2021 року інфляцію більшу ніж в Україні отримали в Литві (10,6%), Естонії (12,2%), Молдові (13,94%) і Туреччині (36,08%). Росія отримала інфляцію 8,39%, Польща – 8,6%. Найчастіше в Нацбанку кивають у бік Туреччини

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS