У четвер, 20 січня, лідер США Джо Байден і його адміністрація старанно виправляли свою помилку – коментарі про РФ, зроблені на пресконференції за підсумками першого року президентства. Білий дім зобов'язався покарати Росію за будь-яке вторгнення в Україну, зокрема за кібератаки.
У середу, 19 січня, Джо Байден озвучив свій прогноз, що Росія може вторгнутися в Україну. За його твердженням, рішення про напад приймає одноосібно Володимир Путін, і він ще вагається. Президент США висловив припущення, що російський лідер почне не повномасштабний наступ, а невелику вилазку військ. Байден зізнався, що члени НАТО не дійшли єдиної думки, як на це реагувати, і в разі «незначного вторгнення» реакція Вашингтона та союзників може бути стриманою.
«Росію буде притягнуто до відповідальності, якщо вона вторгнеться – і це залежить від того, що вона зробить. Одна річ, якщо це буде незначна вилазка, і нам доведеться сперечатися про те, що робити і що не робити… У НАТО є розбіжності стосовно того, що країни готові робити залежно від того, що станеться», – сказав Джо Байден.
Відразу після цього на президента-демократа обрушилися з критикою республіканці, які назвали цей коментар «катастрофічним» для Вашингтона. Опоненти звинуватили 78-річного Джо Байдена в тому, що він фактично підказав Росії, як можна «напасти» на Україну й уникнути серйозних наслідків. За словами Мітча Макконнелла, лідера республіканців в американському Сенаті, Байден спрогнозував незначне вторгнення як пасивний спостерігач або як психоаналітик, а не як лідер США. Тим самим він «заявив про своє безволля та слабкість тоді, коли наші союзники найменше можуть собі це дозволити».
Обурення у своєму твіттері висловив і президент України Володимир Зеленський. «Хочемо нагадати великим державам, що не буває незначних агресій і малих націй. Так само, як не буває дрібних жертв і невеликого горя від втрати близьких. Я говорю це як президент великої держави», – написав Зеленський.
Незабаром після завершення пресконференції Байдена його прессекретар Джен Псакі опублікувала на сайті Білого дому заяву, що роз'яснює позицію американського лідера.
«Президент Байден чітко дав зрозуміти президенту Путіну: якщо будь-які російські війська перетнуть український кордон, це буде новим вторгненням, і його зустріне швидка, жорстка та згуртована відповідь США й наших союзників», – йдеться в повідомленні Джен Псакі.
Щодо відсутності в НАТО єдності проти Москви Джен Псакі уточнила: позиції країн можуть бути не ідентичними, але всі члени західного військового блоку мають намір єдиним фронтом відреагувати на вторгнення в Україну.
Зранку в четвер уточнив свою позицію і сам Байден.
«Якщо будь-який, будь-який організований російський підрозділ перетне кордон з Україною, це буде вторгненням. Воно буде зустрінуте жорсткою та скоординованою економічною відповіддю… Нехай не буде жодних сумнівів, що, коли Путін зробить цей вибір, Росія заплатить важку ціну», – зазначив Байден.
Серед санкцій американський президент анонсував заборону російським банкам на здійснення операцій із доларами. Також, якщо Сполученим Штатам вдасться умовити Німеччину, буде зупинено газопровід «Північний потік – 2».
За словами Байдена, жорстку та згуртовану відповідь Штати та їхні союзники дадуть і в разі непрямих нападів, які Москва може спробувати здійснити за допомогою кібератак і «маленьких зелених чоловічків».
«Росія має великий досвід використання з метою агресії заходів окрім відкритих бойових дій: напади приватних збройних формувань, атаки в так званих сірих зонах і дії російських солдатів, які не мають своєї уніформи», – перерахував американський президент.
За словами аналітиків, президент РФ Володимир Путін, який стягнув понад 100 000 військових до кордону з Україною, веде із західними політиками «геополітичну гру в покер». І швидкого завершення цієї гри очікувати не варто.
«Деякі експерти вважають, що він блефує і створює загрозу вторгнення, щоб отримати для Росії рівний статус супердержави на переговорах із США. Інші бачать в його діях ставки на те, щоб дестабілізувати Україну загрозою нападу або щоб розпалити націоналізм і підвищити свою популярність всередині Росії. Але Путін може також прагнути послабити США та посилити розкол у Європі. І якщо він бажає зруйнувати надії України на прозахідне майбутнє, то зараз найкращий час. Оскільки Штати не виконують його вимог, а так багато його престижу повязано з цією кризою, навряд чи він просто все згорне і повернеться додому», – описує ситуацію CNN.
Сьогодні, 21 січня, чергову спробу домовитися про відведення російських військ від українського кордону зробить держсекретар США Ентоні Блінкен, який зустрічається в Женеві з главою МЗС РФ Сергієм Лавровим. Надії на прорив у цих перемовах малі, тому що минулого тижня три зустрічі у форматі Росія – США та Росія – НАТО завершилися безрезультатно.
«Ми зіткнулися зі складними проблемами, і їхнє розв'язання не відбудеться швидко. Я звичайно, не чекаю, що ми вирішимо їх у п'ятницю в Женеві, – заявив Ентоні Блінкен. – Це більше, ніж конфлікт між двома країнами. Це більше, ніж Росія та НАТО. Це криза з глобальними наслідками. І це потребує уваги та дій міжнародної спільноти».
З особливим напруженням за переговорами щодо України стежать Китай і Тайвань. Якщо Штати дозволять авторитарному правителю відщипнути ще один шматок від демократичної держави, це підірве авторитет США як лідера вільного світу. Китай, напевно, побачить у цьому можливість повернути під свій контроль Тайвань і подасть приклад іншим країнам-агресорам.