Боротьба з емісією та зростання податків: як пропонує рятувати економіку Рада з фінстабільності

І чому Україні не обійтися без міжнародної допомоги

Фото: пресслужба НБУ

Національний банк 29 серпня оприлюднив річний звіт про роботу Ради з фінансової стабільності. Цей документ охоплює період із серпня 2021 до липня 2022 року. Цінність звіту в тому, що він показує, як змінились основні ризики та виклики для української економіки загалом і для фінансового сектору зокрема. Крім того, у ньому прописані варіанти мінімізації цих ризиків та шляхи зниження їхнього впливу на економічну ситуацію в Україні. Mind вивчив документ і виділив його основні акценти.

Які завдання Ради з фінансової стабільності? Це міжвідомчий орган, створений президентським указом ще в березні 2015 року. Його основне завдання – виявляти потенційні загрози для макростабільності та розробляти заходи реагування в разі погіршення фінансового стану банківської системи.

Рекомендації Ради з фінстабільності Нацбанк згодом має право використовувати з регуляторною метою, у тому числі вживати заходів щодо банків та інших структур, які підзвітні НБУ.

Співкерівниками Ради з фінстабільності є міністр фінансів Сергій Марченко та голова НБУ Кирило Шевченко. Серед членів Ради є представники НБУ, Нацкомісії з цінних паперів та фондового ринку, Фонду гарантування вкладів фізосіб та Офісу Президента.

Основні ризики та їхня трансформація. НБУ зазначає, що на кожному своєму засіданні Рада (загалом таких засідань протягом року було чотири) оцінювала системні ризики для економіки та фінсектору.

Причому вже з кінця 2021 року Рада з фінстабільності відзначала зростання геополітичних загроз у зв'язку з можливим воєнним конфліктом. Безпосередньо після вторгнення Рада переглянула супутні ризики і за підсумками першого півріччя дійшла висновку, що вони перебувають на найвищому рівні.

Еволюція системних ризиків

Боротьба з емісією та зростання податків: як пропонує рятувати економіку Рада з фінстабільності

Джерело: НБУ

У звіті наведено аналіз кожної згаданої групи ризиків. Якщо коротко, то Рада з фінстабільності вказує на таке:

Способи зниження ризиків та загроз. У звіті сказано, що члени Ради з фінстабільності погодили ключові антикризові заходи для пом'якшення впливу перерахованих ризиків на українську економіку.

Одне з головних завдань – звуження дефіциту державного бюджету та зниження обсягів його монетарного фінансування. Щоб досягти цього, необхідно:

Оголошена (обіцяна та надана) міжнародна допомога Україні з кінця січня до початку липня 2022 року, $ млрд

Боротьба з емісією та зростання податків: як пропонує рятувати економіку Рада з фінстабільності

Джерело: НБУ

Крім цього, Рада зазначає, що велику підтримку бізнесу задля збереження економічної активності в країні надає урядова програма пільгового кредитування «5-7-9». Загальний обсяг виданих у рамках цієї програми кредитів станом на 1 серпня досяг 133 млрд грн, а всього позиками скористалися 46 000 підприємств і підприємців.

Водночас банки, які є учасниками програми «5-7-9», вказують на затримки з компенсацією відсоткових ставок. У зв'язку з цим Міністерство фінансів разом із Фондом розвитку підприємництва (ФРП) має намір провести ревізію пільгових програм для того, щоб кредитування проходило без збоїв і в майбутньому не виникало заборгованості перед банками.

Зміна обсягу кредитів бізнесу з 1 березня по 1 липня 2022 року, млрд грн

Боротьба з емісією та зростання податків: як пропонує рятувати економіку Рада з фінстабільності

Джерело: НБУ

Також Рада надала рекомендацію державним банкам активніше очищати свої кредитні портфелі від токсичних кредитів (NPL). Оскільки саме в цих фінустановах сконцентровано найбільший обсяг цих самих NPL.

З одного боку, держбанки провели велику роботу щодо оптимізації проблемної заборгованості. Від початку 2021 року до березня 2022 року списано 21 млрд грн кредитів у гривні та валютних кредитів в еквіваленті на суму 47,2 млрд грн. За згаданий період держбанки провели реструктуризацію позик на суму понад 9 млрд грн.

З іншого боку, після запровадження воєнного стану відбувається накопичення NPL. З 24 лютого до початку липня обсяг проблемних кредитів у банківській системі зріс на 33 млрд грн, зокрема в держбанках – на 16 млрд грн. Тому Рада з фінстабільності рекомендує держбанкам своєчасно визнавати кредитний ризик і в разі потреби проводити реструктуризацію боргів.

Щомісячний обсяг списання непрацюючих кредитів у державних банках

Боротьба з емісією та зростання податків: як пропонує рятувати економіку Рада з фінстабільності

Джерело: НБУ

Основні висновки. Оскільки війна стала ключовим викликом для України, на всіх засіданнях, що відбулися у 2022 році, Рада з фінстабільності зробила фокус на ризиках, що розвиваються на тлі військової агресії, та сконцентрувалася на розробці антикризових заходів.

З огляду на це, головною метою на найближче майбутнє є: зниження монетарного фінансування бюджету та скорочення дефіциту державної скарбниці; збільшення фактичної (а не лише заявленої) допомоги від зарубіжних донорів; розвиток державних програм підтримки бізнесу; своєчасне виконання зобов'язань перед банками з боку Мінфіну, щоб вони були зацікавлені брати участь у цих програмах; стримування зростання проблемної заборгованості (NPL).

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS