Скандал навколо вечірки, у якій необережно взяла участь прем'єр-міністр Фінляндії Санна Марін, не вщухає. Відео, на якому топчиновниця хвацько витанцьовує з молодими людьми, співає і випиває, після кількох тижнів бурхливих обговорень замість того, щоб зійти нанівець, навпаки – ескалювалося, вийшло за межі країни і тепер загрожує кар'єрі високопоставленої тусовщиці.
Виявлений Марін на відео рівень веселощів дозволив запідозрити вживання кокаїну, і хоча чиновниця відразу здала тест на наркотики і пред'явила країні негативний результат, неодноразово вибачившись, напруження це не знизило. Фактором роздратування стала не тільки розкута поведінка Марін, але і її оточення – разом з нею розважаються представники богеми, попзірка, інфлюенсери та ведучі.
За фінського лідера заступилися жінки-співвітчизниці, які почали публікувати фотографії власних розваг, та багато колег-політиків. Зокрема, Хілларі Клінтон запостила фото, де вона – у статусі держсекретаря США – танцює в Картахені під час офіційного візиту, та підписала його: «Танцюй, Санно Марін».
Ця підтримка здається дуже надихаючою, але її ефективність залишається сумнівною.
Мікаель Юнгнер, колишній секретар фінської Соціал-демократичної партії, заявив, що Марін має мало шансів залишитися на посаді прем'єр-міністра на виборах наступного року. Цей похмурий прогноз має високі шанси здійснитися: згідно з останніми соцопитуваннями, ставлення до прем'єрки погіршилося у 42% фінів.
Mind згадав ще п'ять політиків, яким навіть формально-законні нестримні веселощі дорого обійшлися.
Прем'єр-міністру Великобританії та великому другу України опоненти закидали багато претензій, зокрема й надуманих, але в центрі критики опинилися події на Даунінг-стріт, де у розпал карантину 2020–2021 років Борис Джонсон влаштовував вечірки.
Вони відбувалися в той момент, коли вся Британія з величезними показниками смертності від COVID сиділа вдома, а Джонсон у щоденних зверненнях закликав знизити навантаження на національну медичну систему та залишатися в ізоляції.
ЗМІ дізналися про практику карантинних веселощів наприкінці 2021 року. Підтягнулися і подробиці з фото – наприклад, веселячись, гості прем'єра зламали дитячу гойдалку. Усього Джонсону закидають мінімум 12 вечірок, одна з яких була святкуванням його дня народження, хоча сам Джонсон пізніше охарактеризував зустріч як «короткі збори за ланчем». Поліція виписала прем'єру штраф за адміністративне правопорушення, який він сплатив. Щодо інших заходів було заявлено, що неформальні зустрічі були «подякою чиновникам, які продовжували ходити на роботу в пандемію».
Представники опозиційної Лейбористської партії вимагали відставки прем'єра – причому не лише через порушення карантину, а й через позицію Джонсона, який наполягав, що «нічого особливого не сталося». У середині липня 2022 року Борис Джонсон де-факто втратив посаду прем'єр-міністра Великобританії. Наступного тижня буде офіційно призначено його наступника (або наступницю).
44-му президенту США 4 серпня 2021 року виповнилося 60 років і здавалося, немає нічого природнішого, ніж відзначити круглу дату в компанії друзів і близьких.
Але не в цьому випадку.
Масштабний захід – кількість гостей оцінювалася в дві сотні, а разом з обслугою набігало до 500 осіб – відбувся саме в розпал пандемії. І хоча святкування проходило на свіжому повітрі в наметі, але, як пізніше показали фотографії, необережно злиті в мережу запрошеним діджеєм і підхоплені англійським таблоїдом Daily Mail, ніхто не переймався дотриманням соціальної дистанції і не носив масок. Серед гостей Обами були знаменитості та представники істеблішменту, тож реакція на вечірку в пересічних громадян, замкнених на карантині, була однозначною: «Багаті думають, що їм усе можна».
Але цим претензії до 44-го американського президента не вичерпувалися. Проти нього зіграли його ж – дуже похвальні – погляди на екологічну повістку.
До маєтку родини Обами на острові Мартас-Віньярд гості прибували на приватних літаках – не надто дружній формат до навколишнього середовища, про яке публічно дбає Обама. Також було заявлено, що стіл буде виключно вегетаріанським, але на тих же злощасних знімках видно, що гостям пропонувалися і стейки, і морепродукти.
Оскільки формально Обама не обіймає офіційних постів, вирахувати втрати його особистого рейтингу складно. Але криза для демократів, значним представником яких є колишній президент, була колосальною, а теза про «лицемірство синіх» продовжує успішно експлуатуватися опонентами.
Канцлер ФРН, якому, з одного боку, ставиться в провину недостатня русофобія, а з іншого – недостатня турбота про забезпечення країни дешевим газом, й без того переживає не найкращі для свого іміджу часи.
Олії у вогонь додала літня вечірка Соціал-демократичної партії Німеччини – традиційний щорічний партійний захід, на якому був присутній Шольц.
Як повідомила німецька газета Tagesspiegel, на цій вечірці щонайменше вісім жінок постраждали через вживання речовин, які їм підмішали, можливо, з метою скоєння сексуального насильства. Жінки скаржилися, що погано почувалися, відчували запаморочення, а також нічого не пам'ятали наступного дня.
На вечірці були присутні близько 1000 осіб, але жодної випадкової – там були депутати, співробітники Бундестагу та виборчих округів.
Поліція розпочала розслідування, його проміжні результати не оголошуються.
Для Шольца цей скандал не мав негайних наслідків, однак було завдано чутливого удару по репутації партії.
Анне Шпігель, міністр ФРН у справах сім'ї, людей похилого віку, жінок і молоді, втратила свою посаду через відпустку, причому минулорічну.
У липні 2021 року в Німеччині вибухнула масштабна повінь, викликана циклоном «Бернд». Кількість жертв перевищувала 180. Збитки в районах повені оцінювалися в 5,5 млрд євро, а загальні втрати – 29,2 млрд євро.
Наслідки катаклізму особливо гостро відчувалися в землі Рейнланд-Пфальц, де Шпігель тоді обіймала посаду міністра із захисту клімату, довкілля, енергетики та мобільності. У момент, коли регіон боровся з наслідками удару стихії, міністр пішла у чотиритижневу відпустку із сім'єю.
Цей факт було використано пізніше вже у федеральному уряді як такий, що дискредитує пані міністра. І хоча сама Шпігель називала це «політичним тиском», реакція суспільства не залишила їй шансів. Канцлер Олаф Шольц заявив, що з «величезною повагою» ухвалив її рішення про відставку.
Історія, що залишила більше запитань, ніж відповідей – святкування 50-го дня народження одного з найвпливовіших і у зв'язку з цим непопулярних українських державних діячів – Андрія Єрмака – у листопаді минулого року.
За даними ЗМІ, це було пишне свято у державній резиденції «Синьогора», куди гостей і самого винуватця урочистості звозили гелікоптерами Державної служби надзвичайних ситуацій. Саме святкування нібито тривало чотири дні і було зухвало розкішним.
Зі свого боку в ОП запевняють, що жодного чотириденного святкування дня народження не було – Єрмак відзначив свято з батьками в Києві, а потім просто прийняв вітання від колег на роботі. У «Синьогорі» у вихідні був один президент, який і скористався гелікоптером у повній відповідності до протоколу.
«У п'ятницю (19 листопада) президент працював у Києві – на Банковій. Увечері того дня відбув у резиденцію в Гуті. У неділю, 21 листопада, глава держави перебував у Києві на відповідних заходах, присвячених роковинам початку Революції Гідності. У понеділок (22 листопада) він також перебував на робочому місці», – йдеться в заяві ОП. Активність у «Синьогорі», яку можна було прийняти за урочистості, в ОП пояснили підготовкою до форуму до Дня працівника дипломатичної служби.
Ця позиція здається цілком розсудливою та правдоподібною, тим більше що голова ОП в ці дні справді з’являвся в столиці, але в Україні фактаж не завжди відіграє визначальну роль. Якщо політик не користується популярністю (а це звичайний стан речей), негатив щодо нього сприймається з більшою готовністю, ніж будь-які контраргументи.