Як КНР озброює росію і чого очікувати від китайського ленд-лізу

Експерти розповіли, як і навіщо Сі Цзіньпінь допомагає владіміру путіну у війні проти України

олександр лукашенко та Сі Цзіньпін
Фото: warsawinstitute.org

Заклики до Китаю, які звучать з американського Білого дому й Пентагону, не озброювати росію змусили світ напружитися в очікуванні оголошення КНР про надання ленд-лізу москві. Вчорашній теплий прийом олександра лукашенка в Пекіні породив побоювання, що китайські озброєння потечуть до путінської армії через Білорусь.

Mind зібрав думки аналітиків про мотиви та можливості Китаю допомагати військам рф.

Три причини, через які Китай підтримує росію у війні

Китайська влада активно привертає світову увагу до свого так званого плану мирного врегулювання російсько-українського конфлікту. Але цією показною миротворчістю Пекін напускає туману, під покровом якого підтримує рф у війні. Так стверджує держсекретар США Ентоні Блінкен. За його словами, Китай надає путінській армії нелетальну допомогу та продумує, як здійснити постачання смертоносної зброї і боєприпасів.

«Китай не може застосовувати два підходи до російської агресії в Україні. Він не може висувати мирні пропозиції – з одного боку, а з іншого – фактично підживлювати полум'я пожежі, яку розпалила росія», – попередив 28 лютого Ентоні Блінкен.

Сполучені Штати переконані, що Китай виношує плани нападу на своїх сусідів, зокрема захоплення острова Тайвань. У зв'язку із цим Пекін хоче впевнитися, що в розв'язану ним в азіатсько-тихоокеанському регіоні війну не вплутаються країни Заходу.

Майк Райан, експерт Центру стратегічних і міжнародних досліджень, вважає, що головна мета участі КНР в українській війні – протестувати реакцію США та Заходу на китайську агресію. Втягуючись усе сильніше й сильніше до конфлікту на боці росії, Пекін зможе оцінити межу толерантності США та НАТО й імовірну відповідь країн Заходу на його майбутню «спецоперацію» в Азії.

Друга причина підживлювати путінську армію полягає в тому, що Китай не зацікавлений у завершенні бойових дій в Україні. Протягом 20 років він задовольнявся свободою дій завдяки тому, що війни в Іраку й Афганістані відволікали США від азіатсько-тихоокеанського регіону. Як тоді, так і зараз Китай зацікавлений, щоб США та НАТО посилали свої найкращі озброєння в Україну й були зайняті в Європі.

По-третє, для Китаю може бути неприйнятною поразка рф. росія – учасник невеликого, але потужного клубу техно-авторитарних країн, і її програш підірве наративи Сі Цзіньпіня про послаблення Заходу. Також поразка армії рф може негативно позначитися на бажанні азіатських країн зміцнювати зв'язки з Китаєм і віддалятися від США.

Нафта, пропаганда та компоненти для дронів

Китай збільшує імпорт російських енергоресурсів, забезпечуючи путінський режим грошима на ведення війни в Україні. За підрахунками Центру глобальної енергетичної політики при Університеті Колумбії, 2022 року Пекін витратив $58,4 млрд на закупівлю в росії нафти й ще $23 млрд – на імпорт вугілля та газу. Дисконт усупереч прогнозам виявився не величезним. У 2022 році Китай купував російську нафту в середньому по $92 за барель, тоді як у решти країн-імпортерів – по $99/бар.

До того ж мільярди доларів Китай витрачає на поширення «отруйної дезінформації», що містить тези москви про війну в Україні. Так стверджує Джеймс Рубін, координатор Центру глобальної взаємодії – органу Держдепу США, створеного для викриття та протидії іноземній пропаганді. За його словами, Пекін повторює і поширює твердження росії, що війну в Україні розв'язало НАТО.

«Колодязь отруєний китайською та російською дезінформацією – це згубно. Росія і Китай витрачають мільярди доларів на маніпулювання інформацією, але Пекін діє глобальніше й витрачає більше, ніж Москва», – цитує Guardian Джеймса Рубіна.

Ще одним важливим каналом підтримки з КНР стали постачання в росію електроніки для озброєнь. Міністерство торгівлі США, як пише CNN, внесло до чорного списку 13 китайських компаній, що поставляють, зокрема, комплектовання для іранських дронів-камікадзе..

Від постачання безпілотників до ленд-лізу

Німецька Der Spiegel наприкінці лютого повідомляла, що з КНР до росії надходять дрони, які використовуються для військової розвідки на фронтах в Україні. Також, за даними Der Spiegel, китайська компанія Bingo погодилася до квітня виготовити для потреб російської армії 100 дронів-камікадзе, схожих на іранські Shaheed 136.

Варто зазначити, що і Пекін, і москва офіційно спростовують можливість прямих військових постачань із Китаю до рф. Такі заяви можуть бути лукавістю, як у випадку з Тегераном, який довгий час заперечував факт постачання російській армії іранських дронів, попри незаперечні докази їхнього масового застосування в Україні.

Але, найімовірніше, прямих постачань справді не буде. У статті «Як китайський ленд-ліз може виглядати для росії» індійська The Eastern Herald перерахувала три способи надання Пекіном військово-технічної допомоги в обхід санкцій.

По-перше, Китай може використати той самий механізм компенсації, яким країни Заходу забезпечують зброєю Україну. Європейські держави передають бронетехніку й артилерію Києву з розрахунком отримати натомість від США та НАТО більш сучасну військову техніку. Китай може запропонувати таку компенсацію Ірану, Сирії чи Північній Кореї.

«Китай може поставити свої танки VT-4 та системи протиповітряної оборони HQ-9 Ірану, а Тегеран у свою чергу передасть танки T-72B і комплекси ППО S-300 москві. Схема працює чудово: ніхто не має права заборонити Китаю продавати озброєння Ірану, а Ісламська Республіка нічого не втратить, якщо на неї накладуть західні санкції за трансфери зброї та боєприпасів росії. Ця доріжка вже протоптана», – пише The Eastern Herald.

Другим варіантом ленд-лізу може стати білоруська локалізація або перепакування. Мінськ уже виробляє реактивні системи залпового вогню (РСЗВ) «Полонез» із білоруським шасі та китайськими керованими ракетами А200 та А300, перейменованими на Б200 та Б300. Не буде нічого надприродного в тому, що підприємства в Білорусі почнуть виготовляти інші типи китайської зброї – дрони, гаубиці та боєприпаси.

Третім можливим сценарієм може стати передача не самих озброєнь, а промислових потужностей і технологій для їх виробництва. Експерти вважають, що за допомогою китайського обладнання, верстатів і матеріалів російські оборонні заводи зможуть, зокрема, прискорити випуск бронетехніки та поліпшити її захист.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS